banner87
20 Şubat 2019 Çarşamba

MİMAR SİNAN’IN GAYRETİ İLE ÇALIŞIYORUZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Ağırnas’ta düzenlenen Mimar Sinan’ı anma etkinliklerine katıldı.

10 Nisan 2018 Salı 06:56
Bu haber 453 kez okundu
MİMAR SİNAN’IN GAYRETİ İLE ÇALIŞIYORUZ
Haberici -->

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Ağırnas’ta düzenlenen Mimar Sinan’ı anma etkinliklerine katıldı. Törende yaptığı konuşmada Mimar Sinan’ın yaşadığı çağın imkansızlıklarına rağmen yüzlerce eseri miras bıraktığını ifade eden Başkan Çelik, Sinan’ın gösterdiği gayreti örnek alarak daha büyük bir tempo ile çalıştıklarını söyledi.

Valilik öncülüğünde Belediyeler ile Sivil Toplum Kuruluşların katkıları ile düzenlenen Mimar Sinan’ı anma etkinliği düzenlendi. Ağırnas’ta düzenlenen törene Vali Süleyman Kamçı ile birlikte katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, yaptığı konuşmada Mimar Sinan’ın ölümünün üzerinden asırlar geçmiş olmasına rağmen unutulmayan ve önümüzdeki asırlar boyunca da unutulmayacak olan bir kişi olduğunu belirtti.

Tüm dünyanın tanıdığı ve saygı duyduğu böyle bir değerin bu topraklarda yetişmesinden gurur duyduğunu ifade eden Başkan Çelik, “Kayseri zenginlikler şehridir. Bu zenginliklerin başında da insanımız geliyor. Bir taraftan Seyyid Burhaneddin, İbrahim Tennur, Davud El Kayseri gibi manevi mimarları, bir taraftan da Mimar Sinan, Elia Kazan, Balyan Kardeşler gibi kıtalar arası hizmet veren insanları yetiştirmişiz. Mimar Sinan bir insanın kendisini yetiştirdiği takdirde neler yapabileceğini gösteren en önemli örneklerden birisi. Anadolu’nun bir köyünde doğan bir insan dünyanın en önemli mimarı olabiliyor. Ve bir ömre her biri birbirinden harika yüzlerce eser sığdırabiliyor. Rabbim hepimize Mimar Sinan gibi hayırlı hizmet ömürleri nasip etsin” dedi.

Programda konuşan Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, ülkemiz için önemli bir değer olan Mimar Sinan’ın Melikgazi’ye emanet olduğunu söyledi.

Başkan Büykkılıç, Osmanlı mimari sanatını zirveye ulaştıran ve dünya mirasları arasına eserlerinin büyük bir ihtişam sergileyen Mimar Sinan Ağırnas’da doğduğunu hatırlattı. Bu bakımdan Ağırnas’ın sadece Melikgazi’nin, Kayseri’nin değil tüm dünyanın değer verdiği, önemsediği ve korumaya aldığı bir bölge olduğunu söyledi.

Ağırnas Beldesine yaptığı ziyarette kahvehane de bölge halkı ile çay içen ve sohbet eden Büyükkılıç, Ağırnas’ın tarihi yapısı, Mimarsinan ile özdeşleşen kimliğinin yine ön planda olacağını ve buranın açık alan tarihi müze şehir haline getirileceğini kaydetti. 30 Mart 2014 tarihinden itibaren Ağırnas Beldesi’nin Melikgazi İlçe sınırları içerisinde yer aldığını ve Belediye hizmetlerini bundan sonra Melikgazi Belediyesince sunulduğunu dile getirdi.

Büyükkılıç, Ağırnas kültür etkinliklerinde şu açıklamalarda bulundu:

“Ağırnas Bölgemiz Melikgazi için çok önemlidir. Çünkü burası bir dünya markasıdır. Koca Mimar Sinan doğduğu ev buradadır. Ağırnas tarihi evleri ile adeta açık alan müze gibidir. 2014 yılından itibaren Mimar Sinan Melikgazi koruması ve tanıtımındadır. Bu bölgenin çevre ve tarihi yapısı ile birlikte değerlendirilmektedir. Tarihi ve kültürel gezi alanı olarak değerlendirilmektedir. Ağırnas Taş işçiği meslek edindirme kurslarında ders olarak öğretilecektir. Taş işçiliği ustaları yine büyük eserlere imzaları atabileceklerdir.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, konuşmaların ardından Vali Süleyman Kamçı ve katılımcılarla birlikte Mimar Sinan’ın doğduğu evi ziyaret etti.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV