banner153
05 Haziran 2020 Cuma

MİNARE BOYUNU GEÇMEYECEK

Camikebir Camii’nin de içinde bulunduğu bölgeyle birlikte Cumhuriyet Mahallesindeki 22 hektarlık yerleşim bölgesi kentsel yenileme alanı ilan edilecek. Dönüşümde yeni yapıların iki katı ve Camikebir Camii’nin minare boyunu geçmeyecek şekilde projelendirilecek. O bölgedeki bazı taşınmazlar ise Hastane caddesine transfer olacak.

01 Kasım 2019 Cuma 09:32
Bu haber 450 kez okundu
MİNARE BOYUNU GEÇMEYECEK
Haberici -->

Camikebir Camii’nin de içinde bulunduğu bölgeyle birlikte Cumhuriyet Mahallesindeki 22 hektarlık yerleşim bölgesi kentsel yenileme alanı ilan edilecek. Dönüşümde yeni yapıların iki katı ve Camikebir Camii’nin minare boyunu geçmeyecek şekilde projelendirilecek. O bölgedeki bazı taşınmazlar ise Hastane caddesine transfer olacak.

Büyükşehir Belediyesi, 1960 yılında inşa edilmiş binalarında içinde bulunduğu depreme dayanıksız yapılarla birlikte yine bu bölgede yıpranmış, onarım görmesi gereken tarihi eserlerle ilgili olarak Cumhuriyet Mahallesi’nde kentsel yenileme çalışması yapıyor. Yapılacak çalışma ve projelendirmeler, Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde onaylandıktan sonra bakanlık ve oradan da Cumhurbaşkanlığı onayına sunulacak.

Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Hakkı Alp, bölgede yapılacak çalışmaylarla ilgili bilgi veririken, iki katı geçmeyecek yeni yapılarla ilgili olarak, bölgede yeşil alan, sosyo-kültürel anlamda Cumhuriyet Meydanı ile ilgili bağlantı konusunda herkesin fikrine açık olduklarını duyurdu.

Büyükşehir Belediye Meclis üyelerine de yapılan çalışma ile ilgili bilgi veren Daire Başkanı Alp, şu bilgileri aktardı;
“Kentsel yenileme çalışmasında sur içinin tamamı değerlendirildi. Analizler yapıldı. Bina ile ilgili deprem konusunda ve yenilenme yapılacağı için önümüze çıkabilecek engel yada sorunları konuştuk. 22 hektarlık alanı kentsel yenileme alanı ilan edilmesi düşünüyoruz. İlk etap olarak Camikebir Camii’nin bulunduğu yerdir. Kentsel yenileme çalışması Cumhurbaşkanlığı kararı ile olacak. Bölgedeki yenileme komple olmayacak. Sahabiye’de gibi değil etap etap ve yenileme ilanının da etap etap olması için çalışacağız. Mülkiyetleri olan insanlar ve uygulamanın daha sağlıklı ilerlemesi için etap etap yapılacaktır.

Alanda Kapalı Çarşı, Vezirhanı, Gölhan, Camikebir Camii gibi yıpranan ve gün yüzüne çıkması gereken tarihi eserler var. Bütün alan koruma alanı olarak ilan edildi.”

“Tarihsel sürecinde burası ticaretin merkezidir” diyen Alp, “Ancak son zamanlarda biraz işlevsel olarak fonksiyonunu kaybediyor. Kentsel dönüşümle ilgili olarak da alanda hemen hemen bütün kriterler uyuyor. Kentsel dönüşümlerin kriterleri vardır. Bu kriterler, bölgedeki yapılar içinde geçerli, depreme dayanıklı olmaması. İşlevlerini yitirmesi. Tarihi eserlerin durumu. Ulaşım ve otopark durumu, terk edilmiş alanlar ve maddi değerini yitirmesi gibi faktörler var. İlk etapta özel mülkiyete esas alanlar var. 22 bin metrekare gibi inşaat alanı var. Birinci etapta 438 bağımsız bölüm var. Ki bazen bir bağımsız bölüm için 10 kişi ile de sözleşme yapmanız gerekiyor.

Binaları, yapıları incelediğimizde 1960 yılında inşa edilmiş binalar var. Melikgazi Belediyesinin burada kamulaştırma alanı olmuş. Çalışmalar yapıldı. Bu bizim için önemliydi. Eski okulun bulunduğu alan bizim için iyi bir rezerv alan oldu.

Kentsel yenilenme ile ilgili yasal dayanaklar var. Bunlara göre uygulama yapmaktayız. Yıpranan tarihi alan ve binaların yıpranması, depreme dayanıksız olmasıdır. Yine kamulaştırma kanunu ve bunun için çalışma olacak” dedi.

Bölge için yeni tasarı aşamasında olan proje ile ilgili de bilgi veren Alp, “Bu bölgede yapılmak istenen Camikebir Camii minaresinin boyunu geçmeyecek bir proje öngörülüyor. Projenin detayları hazırlanacak. Kayseri’nin kalbi olduğu için kent kimliği ortaya çıkacak. Dış cephelerde kullanılan taş yapı bile önemlidir.

Camikebir Camii ile meydan arasında yeşil bütünlüğün sağlanması sosyo-kültürel açıdan birleştirilmesini sağlamak istiyoruz. Projeye katkı vermek isteyen herkese kapımız açık ve kentsel dönüşüm daire başkanlığına gelmelerini isteriz” diye konuştu.

“TOKİ ve Çevre Şehircilik Bakanlığı ile işbirliği konusu olacak” diyen Daire Başkanı Alp, “Karayolları ile yaptığımız protokolde Hastane caddesi üzerinde bulunan parsele, bazı taşınmazları transfer edeceğiz. Uzlaşmalarda ve uygulamalarda hak sahiplerine kimi neyi nasıl vereceğimiz ile ilgili kanunlar vardır ve buna göre hareket edilecektir” dedi.

 

MELİK MEHMET GAZİ TÜRBESİNE DİKKAT ÇEKTİ

İYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Erhan Özhan, bölgede yapılacak kentsel yenileme çalışmasında bütün tarihi eserler gibi Melik Mehmet Gazi Türbesinin de tamamen açığa çıkartılmasını önerdi.

“Melik Mehmet Gazi Kayseri’nin Kalbidir ve “Onun Türbesinin öne çıkarılması” Kentsel Dönüşümde Ana Merkez Kabul edilmelidir” diyen Özhan, şunları söyledi;

“Camiikebir çevresinde yaklaşık 22 bin metrekarelik alanda kentsel dönüşüm yapılması yönünde oy birliği ile karar alındı. Konuya ilişkin Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Bölgeye ilişkin almış olduğum sözde; burasının sadece “Ticaretin kalbi” olarak nitelendirilemeyeceğini, Kayseri’nin maddi ve manevi Fatihi olan Melik Mehmet Gazi’nin Türbesi bu alanda. Doğal olarak bu şehre Müslüman Türk kimliğini kavuşturan ve Kayseri’yi kendine Başkent yapan Melik Mehmet Gazi’ye ait türbenin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Bu türbenin kentsel dönüşüm aşamasında “bir bakanın, bir daha bakacağı” şekilde öne çıkarılması gereken en önemli merkezdir. Kentsel dönüşümün kalbinde bu türbemizin olması gerekir.”

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157