banner167
02 Ağustos 2021 Pazartesi

MODERN ÇAĞIN HASTALIĞI ALERJİYE DİKKAT

Kayseri Özel Melikgazi Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Yüksel Öztürk, modern çağın getirdiği hastalıkların başında olan alerji rahatsızlıkları konusunda uyardı. Özellikle çocukların maruz kaldığı alerjilerle ilgili aileler yeteri kadar bilgi sahibi olmadığını söyledi.

11 Ekim 2018 Perşembe 10:29
Bu haber 824 kez okundu
MODERN ÇAĞIN HASTALIĞI ALERJİYE DİKKAT
Haberici -->
Kayseri Özel Melikgazi Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Yüksel Öztürk, modern çağın getirdiği hastalıkların başında olan alerji rahatsızlıkları konusunda uyardı. Özellikle çocukların maruz kaldığı alerjilerle ilgili aileler yeteri kadar bilgi sahibi olmadığını söyledi.

“Çocuklarda 3 yaş altında en sık gıda alerjileri görülürken, 3 yaştan sonra profil değişmektedir.” Diyen Kayseri Özel Melikgazi Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Yüksel Öztürk, “Kalıtımsal ve çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıkan alerjik hastalıklardan çocukları korumak için alerjen testi yaptırmayı ihmal etmeyin” dedi.

Uzman Dr. Yüksel Öztürk, çocuklarda görülen alerji ile ilgili bilgiler vererek şunları söyledi;

“Gıda alerjeni olarak en sık süt, buğday, yumurta, fındık, fıstık, balık vs görülürken, 3 yaş sonrası ev tozu akarı, çayır çimen, polenler, mantarlar, evcil hayvan tüyleri, böcek salgıları sık görülmektedir. Alerjik hastalıklar arasında ise astım, alerjik rinit (burun alerjisi), atopik dermatit (alerjik egzama), ürtiker (dabaz) çocuklarda sık görülmektedir. Alerji genetik geçişli bir hastalık olarak bilinse de, sadece genetik faktörler etkili değildir. Her yıl giderek artış gösteren alerjik hastalıkların asıl nedeni çevresel faktörlerdir. Bilinçsiz ve gereksiz yoğun antibiyotik kullanımı, giderek artan sezaryen ile doğumlar, abartılı hijyen tutkusu, doğal olmayan gıda üretimi ve tüketimi alerjik hastalıklarda artışın başlıca nedenleridir.”

ALERJİ SONRADANDA ORTAYA ÇIKABİLİR

Kayseri Özel Melikgazi Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Yüksel Öztürk, “Alerji çocukta başlangıçta belirgin değilken sonradanda ortaya çıkabilir. Örneğin penisilin iğnesinin 101. Dozunda alerji gelişebilir. Bazen de, alerji şiddeti zamanla azalabilir. Alerji kendini çocukta, burun tıkanıklığı, ciltte kaşıntı veya döküntü, öksürük, hışıltı gibi çeşitli semptomlarla gösterebilir. Genellikle alerjiye ateş eşlik etmez ve çoğu zaman tekrarlayıcıdır. Alerji bazen enfeksiyona zemin hazırlayabilirken, enfeksiyonda alerjiyi tetikleyebilir. Örneğin, burun alerjisi olan bir çocuğun buruna açılan kulak veya sinüs kanalı tıkanıp otit veya sinüzite neden olabilir. Bağırsak paraziti de alerji atağını tetikleyebilir. Astımın yüzde 90 nedeni alerjik nedenlerdir. Sadece öksürük yapabileceği gibi, hışıltı veya nefes darlığı da yapabilir. Astım küçük yaşlarda başlamasına rağmen, 7 yaşından sonra yapılabilen solunum fonksiyon testi ile kesin tanı konulabilir. 7 yaşının altında Astım tanısı, çocuğun geçirdiği atak sıklığına göre konulabilir. Astımlı çocuğun anne veya babası içiyorsa sigarayı bırakmalıdır. Ev halıdan ve tüylü eşyalardan mümkün olduğunca arındırılmalıdır. Nem küf ve akara sebep olacağı için, banyolar kurutulmalı, gereksiz oda nemlendirmesi yapılmamalıdır. Astımlı çocuğa eylül veya ekim aylarında grip aşısı yapılmalıdır. Alerjik egzaması olan çocuklarda Astım riskinin diğer çocuklara göre yüksek olduğu bilinmeli ve düzenli kontrolleri yapılmalıdır. Alerjinin hafif döküntüden, ölüme kadar geniş yelpazede seyrettiği bilincinde olmakla beraber, stresin alerjiyi olumsuz etkilediği de göz önüne alınarak, alerji ile karşılaşınca küçümsemeden, gereğinden fazlada endişeye kapılmadan doktor kontrolüne götürmelidir.”

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV