banner153
banner156
19 Şubat 2020 Çarşamba

MUTFAKTAKİ YANGINA RET

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, 15 yılın rekorunu kıran eylül 2018 enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından görevinden alınan TÜİK Başkan Yardımcısı Enver Taşçı’yı hatırlatarak, 26 ay sonra enflasyonun bu kez tek haneye düşürülmesinin şüpheli olduğunu belirtti.

11 Ekim 2019 Cuma 07:25
Bu haber 246 kez okundu
MUTFAKTAKİ YANGINA RET
Haberici -->

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, enflasyon  rakamlarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, 15 yılın rekorunu kıran eylül 2018 enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından görevinden alınan TÜİK Başkan Yardımcısı Enver Taşçı’yı hatırlatarak, 26 ay sonra enflasyonun bu kez tek haneye düşürülmesinin şüpheli olduğunu belirtti.  

Bu konuda hazırladıkları araştırma önergesini 21 Milletvekilinin imzasıyla Meclis Başkanlığına sunan Ataş, markette, pazarda fiyatlar sürekli artarken, her gün zam haberleri gelirken eylül ayı enflasyonu 26 ay sonra tek haneye düşürülmesinin ciddi şüpheleri beraberinde getirildiğini söyledi. Ataş, TÜİK’e güvenin kalmadığını belirterek, uzmanlarca konunun araştırılması gerektiğini anlattı. Ancak Ataş ve arkadaşlarının  “Gelin bu konuyu araştıralım, çünkü vatandaşın mutfağında yangın var. Mutfaklarda artık tencereler kaynamıyor” teklifi AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

Ataş Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) tartışmalı enflasyon rakamlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıdı. Ataş, öncülüğünde İYİ Partili 21 Milletvekilinin imzasıyla araştırma önergesi hazırlandı ve Meclis Başkanlığına sunuldu. TÜİK’in enflasyonla ilgili verilerinin gerçeği yansıtmadığını ve ekonomik tabloyla da örtüşmediğini dile getiren Ataş, Meclis’te grup önerisi ile ilgili partisi adına konuştu.

Partisinin TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerinin gerçekliğinin araştırılması, hesaplama yöntemlerinin incelenmesi konulu meclis araştırması önerimiz hakkında söz alan Ataş, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine artık kimsenin inanmadığını kaydetti.

ARTIK KİMSE İNANMAMAKTADIR  

Ataş, “Ülkemizde özellikle son zamanlarda TUİK’in açıkladığı enflasyon verilerinin gerçeği yansıtmadığı gerçek enflasyonun çok daha fazla olduğu yönünde kamuoyunda genel bir kanı oluşmuştur. Öyle ki TUİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine artık kimse inanmamaktadır. Bu düşüncelerinde haksız sayılmazlar. Nitekim Ekim 2018'da yani 1 yıl önce eylül ayı tüketici enflasyonu yüzde 6.30 yıllık ise yüzde 24.52 olarak açıklanmış ve bu oranlar son 15 yılın en yüksek enflasyonu olmuştu.  Bu enflasyon verilerinin açıklanmasının hemen sonrasında ne oldu hepiniz hatırlıyoruz. Enflasyonu hesaplayan birimin başındaki TÜİK Başkan Yardımcısı Enver Taştı görevinden alınarak yerine, damadın Enerji Bakanlığı döneminde birlikte çalıştığı Yinal Yağan getirilmiştir. Bu Yinal Yağan sanırım çok başarılı olmuş ki; 5-6 ay önce de TÜİK’e başkan olarak atandı, ama yiğidi öldür hakkını yeme.  Enver Taştı görevinden alınıp bu arkadaş iş başına geldikten sonra, enflasyonu sürekli düşürdü.  Masa başında düşürdü ama olsun. Sonuçta o gün bugündür enflasyon kademeli olarak düşüyor. Ama hayret verici olansa çarşıda, pazarda fiyatlar sürekli yükseliyor.” ifadelerini kullandı.

 

FİYATLAR YÜKSELİRKEN, ENFLASYON DÜŞER Mİ?

 

Konuşmasında, “Bize de sormak düşüyor, eyy TÜİK fiyatlar yükselirken, enflasyon düşer mi?” ifadelerini kullanan Ataş, son yapılan zamları da hatırlattı. Ataş, şu ifadeleri kullandı, “Vatandaşımızın hayatına doğrudan etki eden, temel tüketim maddelerinin  hesaplanan enflasyon sepeti içinde ki oranı ne kadardır? Son zamanlarda çaya yüzde 30 zam, elektriğe yüzde 50 zam, doğalgaza yüzde 35 zam, köprü geçişlerine yüzde 20 zam, şekere yüzde 16 zam, sigaraya yüzde 50 zam, öğrenci yurtlarına yüzde 20 zam, akaryakıta ve temel gıdalara her gün zam gelirken nasıl oluyor da enflasyon düşüyor?   Oran yüzde 9.26 oluyor? Bu sizin enflasyon sepetinin içinde neler var? Tüm millet olarak anlamadığımız işte bu. Zaten anlatan da yok.”

 

HESAPLAMAK İSTİYORSANIZ HALKIN İÇİNE ÇIKIN

 

Enflasyonun suni olarak masa başında düşürüldüğünü ve gerçek durumu yansıtmadığını anlatan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, enflasyona göre vatandaşın maaşına yapılan zamların da bu nedenle eriyip, gittiğini dile getirdi. İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Vatandaşın aldığı maaşa bu enflasyona göre zam yapılıyor. Gerçek enflasyon,  hesaplanan enflasyondan çok daha yüksek olduğu için,  İşçinin, memurun dört gözle beklediği üç beş kuruş zammı da alıp götürüyor. Daha geçtiğimiz günlerde eylül ayı enflasyon oranları açıklandı. Bu açıklama ile 26 ay sonra enflasyon tek haneye indirilmiştir. Dikkat edin indi demiyor, indirilmiştir diyorum. Gerçek enflasyon oranlarını hesaplamak istiyorsanız halkın içine çıkın. Çarşıya, pazara uğrayın. O zaman gerçek enflasyon oranlarını görürsünüz” dedi.

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV