banner87
20 Mart 2019 Çarşamba

NAMAZ KILARAK BEREKETLENDİRİN

İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, Miraç Kandili ile ilgili açıklama yaptı

13 Nisan 2018 Cuma 07:50
Bu haber 464 kez okundu
NAMAZ KILARAK BEREKETLENDİRİN
Haberici -->

İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, Miraç Kandili ile ilgili yaptığı açıklamada bu gecede, Kur’an-ı Kerim tilavet etmek, kaza ve nafile namaz kılmak, işlenen günahlara tövbe etmek ve istiğfarda bulunmanın Efendimize (s.a.s) salat ve-selam getirmek sureti ile bereketli kılınabileceğini söyledi.

“Recep ayının 27. Gecesi olan (13 Nisan 2018 Cuma gününü Cumartesi’ye bağlayan gece) Peygamberimizin miraca çıkışının 1439. Sene-i devriyesini idrak etmiş olacağız” diyen Müftü Güven, şunları söyledi;

“Peygamberimiz, miraca götürülmeden önce çok sıkıntılı günler geçirmişti. Mekke müşriklerinin baskısı artmış, yeni Müslüman olanlara işkence had safhaya çıkmış, Peygamber Efendimiz (a.s.) kısa aralıklarla amcası Ebu Talib’i, sonra da eşi Hz. Hatice’yi kaybetmişti. Bu sıkıntılı ortamda teselli ve hüznü paylaşması gerekenler, aksine hakarete varan baskılarını artırmışlardı. Sıkıntılı ortamdan biraz da olsa kurtulmak için Taife gitmiş orada taşlanarak geri çevrilmiş, hüzün içinde Mekke’ye geri dönmüştü. Yüce Allah, işte böyle bir ortamda Habibini teselli etmek ve gayb âlemini göstermek için Peygamberimizi huzuruna davet etti. İsra, Hz. Peygamber’in,  hicretten yaklaşık bir buçuk sene evvel, Receb Ayının 27. gecesinde Mekke’de Mescidi Haram’dan alınarak, Burak denilen bir vasıta ile Kudüs’teki Mescidi Aksa’ya götürülmesidir.  Miraç ise, bu kudsi yolculuğun Mescidi Aksa’dan itibaren Cebrail’in (a.s.) eşliğinde göklere ve Sidretül Münteha’ya kadar devam etmesidir.  Bu seyahat ve ulvi yolculuk, Allah Resulünden başka hiçbir Peygambere nasip olmamıştır. Kuran’da şöyle buyrulmuştur: “Kulunu bir gece, ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye Mescidi haramdan, çevresini mübarek kıldığımız Mescidi aksaya götüren Allah, bütün noksanlıklardan münezzehtir.”

Güven, Miraç’ta, Peygamberimizin (s.a.s.) ümmeti için; Allah’a şirk koşmadan ölenin cennete gireceği; Bakara suresinin son iki ayeti ve günde beş vakit namaz hediyesi verildiğini belirtti.  Miraç, Allah’ın sonsuzluğuna, büyüklüğüne ve birliğine yapılan en görkemli şahitlik olduğunu aktaran Güven, “Miraç’ı hatırlamak ve anmak, günde beş kez namaz ile kapısını çaldığımız Allah’ın sonsuz merhametine yeniden ulaşma dileğidir. Mü’minin miracı namazdır. Allah’a en yakın olduğumuz an da secde anıdır.Mübarek gün ve gecelere mahsus bir ibadet şekli bulunmamakla birlikte, bunlardan her birinin manasına uygun salih ameller işleyerek bu değerli zaman dilimleri ihya edilebilir. Bunun yanında Kur’an-ı  Kerim tilavet etmek, kaza ve nafile namaz kılmak, işlenen günahlara tövbe etmek ve istiğfarda bulunmak Efendimiz (s.a.s)'e salat ve-selam getirmek  sureti ile bu gece bereketli kılınabilir” diye konuştu.

Güven, açıklamasının sonunda Kayserimizde, ülkemizde ve dünyada yaşayan bütün Müslümanların kutlu Miraç kandilini tebrik ederek, “Bu kandilin İslam aleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayetine,  dünyada yaşanan acı ve göz yaşının yerini kalıcı bir huzur ve barışın almasına vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum” dedi.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV