banner167
banner182
20 Haziran 2021 Pazar

NAMAZ KILMAYI ÇOCUKLARIMIZA SEVDİRELİM

İl Müftüsü açıklama yaptı

23 Temmuz 2017 Pazar 22:56
Bu haber 762 kez okundu
 NAMAZ KILMAYI ÇOCUKLARIMIZA SEVDİRELİM
Haberici -->

İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, çocukların camiye gelmesi noktasında herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini belirterek, “Namaz kılmayı çocuklarımıza sevdirelim” dedi.

Kocasinan Müftülüğü tarafından Ahmet Özderici Camii’nde “Cami – Çocuk Buluşması” programı düzenlendi. Düzenlen programa İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, İl Müftü Yardımcıları Mahmut Taşyapan, Tandoğan Topçu, Kocasinan İlçe Müftüsü Yahya Çankaya, din gönüllüleri, öğrenci ve velileri katıldı.

Program, Beyazşehir Yeni Camii yaz Kur’an kursu öğrencisi Kadir Çamdal’ın Kur’an okumasıyla başladı. Kocasinan İlçe Müftüsü Yahya Çankaya’nın selamlama konuşmasından sonra söz olan İl Müftüsü Güven, camilerin, namaz kılmayı ve müezzinlik yapmayı çocuklarımıza sevdirme konularından bahsetti.

Müftü Güven, konuşmasında, şu sözlere yer verdi:

“Yaz Kur’an kurslarında görev yapan İmam Hatip ve Kur’an kursu hocalarımız, camilere gelen çocuklara Kur’an öğretmenin yanında aynı zamanda namaz kılmalarını ve özellikle de müezzinlik yapmalarını öğretmelidirler. Müezzinliği öğrendiklerinde, vakit namazlarının müezzinliklerini yaparak kendilerini geliştirirler ve böylece camiye-cemaate devam etmiş olurlar. Camilerimiz, sanki sadece Cuma namazları, teravihler ve bayram namazları kılınsın diye yapılmış gibi bir algı var toplumumuzda. Kadınlarımız, Ramazan ayında sünnet olan teravih namazı için camileri doldurmaya gayret etmelerine rağmen farz olan vakit ve Cuma namazlarında bunu yapmıyorlar. Hâlbuki farz namazlarını cemaatle kılmak için camilerde olmak daha büyük sevaptır.”

“ÇOCUKLARIN KALBİNE ANCAK SEVGİYLE GİREBİLİRİZ!”

“Kadınlarımız, çocuklarıyla dışarıya çıkacakları zaman, evlerinde hep birlikte abdestlerini almalıdırlar” diyen Güven, “Yani namaza her an hazır halde olmalıdırlar. Dışarıdayken, namaz vakti gelip de müezzinlerimiz ezan-ı Muhammediye’yi okudukları zaman en yakın bir camiye girip namazlarını kılmalıdırlar. Çocuklarımız, böylece namaz vakti geldiği zaman, ezan okunduğu zaman demek ki ‘camiye gidilirmiş’ anlayışına sahip olacaktır. Camilerimiz bu vesileyle şenlenmiş olacaktır. Çocuklarımıza bir şeyi öğretmeden önce sevdirmemiz gerekir. Çocukların kalbine ancak sevgiyle girebiliriz. Tehditle, korkuyla, azarlayarak değil, sevdirerek yapmalıyız işimizi. Yüce Mevla, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı, dinine, diyanetine, milletine bağlı olan ve onlara hizmet edecek nesillerden eylesin” dedi.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV