banner167
banner182
19 Haziran 2021 Cumartesi

NBŞ’NİN ZARARLARI ANLATILACAK

Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) nin beyin üzerindeki zararları ilk defa Kayseri Şeker tarafından Bilim dünyasının gündemine getiriliyor.

02 Ekim 2018 Salı 06:54
Bu haber 624 kez okundu
NBŞ’NİN ZARARLARI ANLATILACAK
Haberici -->
Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) nin beyin üzerindeki zararları ilk defa Kayseri Şeker tarafından Bilim dünyasının gündemine getiriliyor.

Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezi tarafından Nişasta Bazlı Şekerin insan sağlığı ve beyin üzerindeki olumsuz etkileri araştırması Bilim dünyasında geniş yankı buldu. Avrupa Nöropsikofarmakoloji Kongresi tarafından Barselona da düzenlenen “31’nci Beyin Kongresi”ne Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezi  araştırma görevlilerinden Biyolog Yeliz Taşçının hazırlamış olduğu bilgilendirme  sunumu bilim dünyası ve şeker sektörü yanı sıra gıda sektörü temsilcilerinin de yoğun ilgisi ile karşılandı.

Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezi personellerinden Biyolog Yeliz Taşçı, Barselona’ya hareketinden önce yapmış olduğu açıklamada, “Mısır şurubunun yani Nişasta Bazlı Şeker’in şeker pancarından elde edilen şekerden daha fazla fruktoz içermesi, daha ucuz ve taşınmasının daha kolay olması nedeni ile daha düşük maliyet ve daha yüksek kâr sağladığından üreticiler tarafından tercih edilmektedir. Kullanılan mısır şurubunun daha yüksek oranda fruktoz içermesinin sağlığı olumsuz yönde etkileyebileceğine dair çalışmalar bulundu” dedi.

Biyolog Yeliz Taşçı, araştırmaları hakkında şu bilgileri verdi;

“31.  Beyin Kongresi “Programme of the 31st ECNP Congress - Barcelona 2018” adı altında İspanya'nın Barselona kentinde yapılmaktadır. ECNP Dünyanın en büyük uluslararası beyin kongrelerinden birisidir. Her yıl Dünyadaki birçok ülkenin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Her ülkeden çok değerli bilim insanlarının katıldığı bu kongrede dünyadaki sağlık sorunlarının beyin üzerine etkileri araştırılıyor.Bu kongreden çok büyük kazançlarla döneceğimizi düşünüyoruz. Bu kongrede NBŞ'nin beyin üzerindeki zararları ile ilgili sunumlarımızı dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen bilim insanlarına sunup çalışmalarımızı tanıtarak güzel sonuçlarla ülkemize dönmeyi hedefliyoruz. Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezi olarak dünyanın en büyük kongrelerinden birine katılmak bizim için gurur verici bir olaydır. NBŞ'nin zararlarını artık hepimiz biliyoruz televizyonlarda duyuyoruz ekranlarda görüyoruz. NBŞ’ye diğer ismiyle “zehir” diyebiliriz. Nişasta bazlı şekerin vücudumuzun birçok alanına zararları dokunmaktadır. Zararlarını saymakla bitiremeyiz. Bunlardan karaciğer ve pankreas kanserlerini ilk etapta söyleyebiliriz. Vücudumuzdaki birçok organı etkilemektedir. Ancak NBŞ’nin beyin üzerine zararları daha geri planda kalmıştır. Son dönemlerde NBŞ’nin beyin üzerine etkileri de araştırılmaya başlanmıştır. Çünkü beyin çok kompleks ve çok tanımlanamamış bir yapı olduğu içi bu konudaki çalışmalar çok kısıtlıdır. Biz de Kayseri şeker Ar-Ge Merkezi olarak NBŞ'nin beyin üzerine etkilerini, zararlarını ve sonuçlarını İspanya'da ECNP bilim kongresinde bütün de dünya bilim insanlarına açıklayacağız.”

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ)’nin beyin üzerindeki zararları ilk defa Kayseri Şeker tarafından bilim dünyasının gündemine getirilmesinin önemine değinerek, Kayseri Şeker, Şeker üretimi yaparken Nişasta bazlı Şekerlerle ilgili de insanları bilgilendirmek durumunda olduklarını belirtti. Başkan Akay,“Bu tür çalışmalar belki üniversitelerde, çeşitli bilimsel ortamlarda yapılıyordur ama şeker sektörü içerisinde Kayseri Şeker tarafından yapılması daha anlamlı daha doğrudur” dedi.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV