banner203
08 Şubat 2023 Çarşamba

NEFES ALMALARI SAĞLANMALI

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Ömer Gülsoy, vaka sayısının düştüğü ilçe ve alanlarda zor durumda olan işyerlerinin gerekirse HES kodu uygulaması, maske ve mesafe kurallarına uyularak kademeli olarak açılmasını istedi. Gülsoy, “Hizmet sektörü başta perakende ticarete çok büyük sekte vurdu. Bu sektörlerin mutlaka nefes almasını sağlamalıyız” dedi.

17 Şubat 2021 Çarşamba 07:02
Bu haber 394 kez okundu
NEFES ALMALARI SAĞLANMALI
Haberici -->

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Ömer Gülsoy, vaka sayısının düştüğü ilçe ve alanlarda zor durumda olan işyerlerinin  gerekirse HES kodu uygulaması, maske ve mesafe kurallarına uyularak kademeli olarak açılmasını istedi. Gülsoy, “Hizmet sektörü başta perakende ticarete çok büyük sekte vurdu. Bu sektörlerin mutlaka nefes almasını sağlamalıyız” dedi.

KTO Başkanı Ömer Gülsoy, gündeme ilişkin yaptığı açıklamada, Gara şehitleri rahmetle andıklarını belirterek, “Bin yıldır bu toprakları vatan kılmak için  çok şehit verdik. Hala da veriyoruz. Tüm şehitlerimizi rahmet ve minnet anarken ailelerine sabır diliyorum. Terörle mücadelede güvenlik güçlerimizin sonuna kadar yanındayız, duacısıyız, emirlerindeyiz” dedi.

“Kısıtlama nedeniyle hizmet sektörünün bitme aşamasına geldiğini, çarşı-pazardaki perakende ticaretin zor günlerden geçtiğini hemen her vesile ile dillendiriyoruz” diyen Gülsoy, “Salgın nedeniyle üyelerimizin ve şehrimizin yaşadığı sıkıntıları başta TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere  ilimiz yetkililerine ve siyasilere defalarca aktardık. Salgın süresince 80’e yakın konuda üyelerimizin talebine Odalar Birliğimize iletmişiz. Birçoğu çözüme kavuştu. Kayseri’de de Sayın Valimiz, belediye başkanlarımız ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ile sürekli istişare halindeyiz. Sağlık bakanımız bu haftadan itibaren illerin haftalık vaka sayısını açıklayacaklarını, buna göre de il ve ilçe hıfzıssıhha kurullarının mahallinde bazı kısıtlamaları kaldırabileceğini veya esnetebileceğini söyledi. Vaka sayısının sıfır olduğu ilçelerimiz var. Buralarda süratle ilçe hıfzıssıhha kurulu kısmen veya tamamen kapalı olan işyerlerini gerekirse HES kodu uygulaması, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulmak suretiyle açmalı. Şehir merkezinde de vaka sayılarındaki düşüşe bağlı olarak kısıtlamalar  kademeli  olarak kaldırılmalı veya esnetilmelidir. Bir yılını doldurmak üzere olan virüsle mücadele programı ve önlemleri  hizmet sektörü başta perakende ticarete çok büyük sekte vurdu. Bu sektörlerin mutlaka nefes almasını sağlamalıyız. Bu yöndeki  taleplerimizi de  ilgili yerlere ilettik.”

SEÇİM İSTEMİYORUZ, KUCAKLAYICI BİR ANAYASA YAPILABİLİR

“Kayseri Ticaret Odası olarak, terörle mücadelenin yoğun olduğu, salgının bazı ekonomik dengeleri bozduğu şöyle bir dönemde erken seçim lafını duymak bile istemiyoruz.Yüce Meclis’e düşen terörle mücadelede güvenlik güçlerimize destek olmak, salgının olumsuz etkilediği   ticaret alanlarında tıkanan yolları açmaktır. Bu arada Sayın Cumhurbaşkanımızın, ‘yeni anayasa’ çağrısına da katılıyoruz. Anayasanın ‘değiştirilmesi dahi teklif edilemeyecek’ ilk dört maddesi hariç gerekirse tüm maddeleri terör örgütünün uzantısı hariç diğer partilerin oluşturacağı bir komisyonda ele alınmalı ve Türkiye sivil, katılımcı, çoğulcu bir anayasaya kavuşmalıdır.  Türkiye maalesef 60 yıldır darbe anayasası ile yönetilmektedir. Bu bizim gibi köklü demokrasi tarihi olan bir ülkeye yakışmamaktadır. Bugün yürürlükte olan anayasa adeta ‘yamalı bohça’ya dönmüş olup, mutlaka temel hak ve hürriyetlerin altının kalın kalın çizildiği milletin birliğinin ve devletin bekasının merkeze oturtulduğu  mümkün olan en yüksek katılımla sivil bir anayasa yapmalıyız. Demokratik ülkelerde anayasalar toplumsal barışın, uzlaşının en yüksek oranda temsil edildiği metinler olarak karşımıza çıkmaktadır. Malum parti hariç diğer partilerimizin milletvekilleri meslek örgütlerinin ve üniversitelerin de görüşünü alarak bir komisyon kurup gerekirse istikşafi görüşmelere hemen başlamalıdır. Herşey tam bağımsız, egemen büyük Türkiye Cumhuriyeti için olmalı.”

 ÜYELERİMİZİN EMRİNDEYİZ

“Kayseri Ticaret Odası şehrimizin en büyük meslek örgütü. Oda olarak yapacaklarımız belli. Üyelerimizden gelen birçok talebi ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına ileterek çözüm üretmeye çalışıyoruz. Salgın döneminde tüm personelimiz, meslek komitelerimiz ve meclisimiz yoğun bir çalışma ortaya koydu. Yönetim Kurulumuz meslek komitelerinden gelen rapor ve talepleri değerlendiriyor ve gereğini yerine getiriyor. Salgının normale dönmesi ile birlikte daha önce yaptığımız gibi, üyelerimizi meslek gruplarına göre iş yerlerinde de ziyaret ederek sorunlarını tek tek dinleyeceğiz. Kapımız herkese açık. Üyelerimizin emrindeyiz. Onların  bize emaneti olan Odamızı  meslek komitesi ve meclis üyelerimizle birlikte en  iyi şekilde yönetme çabasındayız.”

 

HABER MERKEZİ

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV