banner87
banner151
17 Ocak 2019 Perşembe

NNYÜ’DE ÇÖLYAK KONUŞULDU

“Çölyakla Yaşam” konulu toplantı düzenlendi.

08 Mayıs 2018 Salı 07:17
Bu haber 387 kez okundu
NNYÜ’DE ÇÖLYAK KONUŞULDU
Haberici -->

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü tarafından  “Çölyakla Yaşam” konulu toplantı düzenlendi.

NNYÜ’de düzenlenen toplantıya Kayseri’nin hayırsever ailelerinden Özbıyık ailesi,  Öğretim Üyeleri, Üniversite öğrencileri ile Kayseri Çölyak Derneği üyesi çok sayıda hasta katıldı.

Ege Üniversitesi Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Sema Aydoğdu,çölyak hastalığının oluşum sebepleri, gelişimi, dünya ve ülkemizde görülme sıklığı, hastalara uygulanabilecek tanı ve tedavi türleri gibi konuların ele alındığı toplantıda bilgiler verdi.

Prof. Dr. Sema Aydoğdu, çölyak hastalığının sebepleri, hangi hastalıklarla birlikte görüldüğü, tedavisinin nasıl olduğu ve gelecekte beklenen yeni tedavi yaklaşımlarını katılımcılarla paylaştı. Kayseri Çölyak Derneği Başkanı Zahide Kaya ise derneğin amacı, çölyak hastaları için yapılan faaliyetler, çölyak hastalığı ve glutensiz ürünlere ulaşma konusunda yaşanılan sıkıntılar ve dernek olarak el birliği ile zorlukların aşılması için yapılması gerekenler hakkında bilgiler verdi.

METVAK Eğitim Uygulama Mutfağı Diyet Uzmanı Elif Figen Kutluay’da hastaların ulaşmakta zorluk çektikleri glutensiz ürünler ve bunlar ile yapılabilecek çeşitli ekonomik ve eğlenceli tarifler verdi. Konuşmacılar, hastaların çölyak hastalığı, beslenme tedavileri ve sorunları ile ilgili sorularını cevaplayarak sorunlarının çözümüne yardımcı olmaya çalıştı.

Çölyak hastalarının ömür boyu glutensiz diyet tedavisi alınması gerektiği vurgulanan toplantı sonunda Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neriman İnanç tarafından konuşmacılara plaket takdim edildi.  Ayrıca katılımcılara glutensiz makarna, erişte, kurabiye ve Beslenme ve Diyetetik Bölümü tarafından hazırlanan çölyak için riskli, tüketilmemesi gereken besinler ile güvenli besinler listesi dağıtıldı.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV