banner87
26 Mayıs 2019 Pazar

NNYÜ’DE ÖĞRENCİLERİN EN ZOR DENEYİMİ

Üniversite öğrencileri kısa süreli kendilerini engellilerin yerine koydu

05 Aralık 2017 Salı 00:22
Bu haber 526 kez okundu
NNYÜ’DE ÖĞRENCİLERİN EN ZOR DENEYİMİ
Haberici -->

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Engelsiz Yaşam Kulübü, Dünya Engelliler Günü sebebiyle “Farkında Olmak Yetmez, Deneyimle!” konulu bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte gözlerini kaparak görme engelli gibi hareket etmeye çalışan öğrenciler oldukça zorlandı.

Engelsiz Yaşam Kulübü, Mühendislik Fakültesi’nde düzenlediği etkinlikte tekerlekli sandalye ve göz bandı kullanarak öğrencilerin, görme ve bedensel engelli bireylerin günlük yaşamda karşılaştıkları zorlukları deneyimlemelerini sağladı. Engelli bireylerin yaşadıklarına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için düzenlenen etkinlikte öğrenciler, tekerlekli sandalyeye oturarak engelli rampalarını kullanmayı, asansöre binmeyi, sınıflara girmeyi ve tuvaletleri kullanmayı denerken, göz bandı takan öğrenciler de görmeden hareket etmenin ve bireysel ihtiyaçlarını karşılamanın ne kadar zor olduğunu deneyimlediler.

Engelli bireylerin yaşamlarını tekerlekli sandalye ve göz bandı ile deneyimleyen öğrenciler, “Herkes engelli nedir? Engellilerin karşılaştıkları zorluklar nedir? bildiğimizi iddia ediyoruz. Ancak, bir tekerlekli sandalyeye oturduğumuzda ya da gözlerimizi kapatıp her yer simsiyah olduğunda, iddia ettiğimiz gibi olmadığını görüyoruz” diye konuştu.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV