banner87
21 Mart 2019 Perşembe

O KÖPEKLERE EL KONULDU

Kayseri’de bir şikayet üzerine Pitbull ve Dogo cinsi tehlikeli ırka giren iki köpeğe el konuldu

10 Ağustos 2018 Cuma 10:58
Bu haber 1134 kez okundu
O KÖPEKLERE EL KONULDU
Haberici -->

Kayseri’de bir şikayet üzerine çeşitli kurumlardan oluşan denetim ekibi polis nezaretinde iki ayrı köpek sahibi hakkında işlem yaptı. Tehlikeli ırklara giren ve Türkiye’de beslenmesi yasaklanan Pitbull ile Dogo cinsi köpeklere denetimlerde el konulurken, sahiplerine de 6 bin 300’er lira ceza yazıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, belediye, Erciyes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden görevlilerin katıldığı denetim ekibiyle şikayet üzerine iki köpek sahibi hakkında işlem yapıldı.

Veteriner hekimlerinin pitbul ve dogo cinsi olduğunu tespit ettiği köpeklere denetimde el konularak, Molu’daki Köpek Barınma Evine teslim edilirken, sahiplerine de 6 bin 300’er lira para cezası kesildi.

Yetkililer, 1 Ocak 2004 tarihinden itibaren Türkiye’de tehlikeli ırklar arasına giren bazı hayvanların beslenmesi, barındırılmasının kanunen yasaklandığına dikkat çekti. Bunların arasında Pitbull, Dogo, Japanese Tosa ve Terrier cinsi köpekler yer alıyor.

Tehlikeli ırk olan bu köpekler, insanlara saldırdıkları gibi ölümlere neden oluyor. Geçmişte birçok bu cins köpeklerin saldırılarının olması ve ölümle sonuçlanmasından dolayı yasaklanmıştı.

Denetimler sonrasında el konulan bu köpeklerin Molu’da yer alan belediyeyle ait Köpek Barınma Evine teslim edildi. Köpeklerin bütün bakımları burada yapılacak ve kesinlikle sahiplenilmesine müsaade edilmeyecek. Tehlikeli ırk ve insanlara saldırıyor olmalarından dolayı bu köpekler, ömürlerini barınma evinde geçirecekler.

MELEZLERİ DE YASAK

Yetkililer bu cins köpekleri besleyenleri uyararak, insana zarar veren ve öldürmeye varan saldırılarının olduğunu hatırlatarak, mutlaka barınma evlerine vermelerini istedi. Bu ırka mensup köpeklerin beslenemeyeceği gibi melezlerinin bile kanun gereği yasak olduğuna dikkat çekildi.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV