banner167
banner165
24 Şubat 2021 Çarşamba

ÖDÜLLÜ YÖNETMEN ERÜ’DE

Azerbaycanlı ödüllü yönetmen ve senarist Ilgar Necef ile söyleşi gerçekleştirildi.

08 Mart 2018 Perşembe 07:01
Bu haber 1071 kez okundu
ÖDÜLLÜ YÖNETMEN ERÜ’DE
Haberici -->
Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nün düzenlediği programda Azerbaycanlı ödüllü yönetmen ve senarist Ilgar Necef ile söyleşi gerçekleştirildi.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda 2018 yılında Oscar’a aday olan ve birçok alanda ödüle layık görülen ‘Nar Bağı’ filminin yönetmeni Ilgar Necef ile söyleşi programı yapıldı. Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Öğretim Görevlisi Şirvan Güneri ve Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Arzu Cebe moderatörlüğünde gerçekleşen programda Necef’in filmleri hakkında konuşuldu.

Soru cevap şeklinde devam eden programda üniversite öğrencileri de ödüllü yönetmene soru sorabilme fırsatı yakaladı. Bir öğrencinin ‘Türk sineması hakkındaki görüşleriniz neler? Ayrıca beğendiğiniz Türk yönetmenler var mı?’ sorusuna Necef şöyle cevap verdi: “Türkiye’deki sinema denilince benim aklıma ilk Yeşilçam Sineması gelir. Yeşilçam döneminden sonra Türkiye sinema alanında sıkıntılı bir dönem geçirdi. Ama baktığımızda son 10-15 sene zarfında çok güzel filmler yapılmakta. Beğendiğim yönetmenlere gelince de Zeki Demirkubuz, Nuri Bilge Ceylan var. Türkiye de gerçekten yetenekli yönetmenler ve filmler var.”

Filmlerinde çocukların ön planda olmasının nedenini soran Moderatör Şirvan Güneri’nin sorusunu yanıtlayan Necef, “Çocuklar bizlerin geleceği. Filmlerimin çoğunda asıl anlatılmak isteneni çocuklar aracılığı ile anlatıyorum. Yaşlılar ile çocuklar arasındaki bağa da önem veriyorum. Bundan sonra ki filmlerimde de buna yer veririm diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Filmlerinde konu aldığı ‘Yalnızlık’ temasının nedeni sorulunca “Herkes bir anlamda yalnızdır aslında” diyen Necef konuşmasına şöyle devam etti: “Her insan aslında yalnızdır. Binlerce kişi arsında bile yalnız kalabilirsiniz. Bu yüzden yalnızlık teması da benim için önem arz etmektedir.”

Söyleşinin ardından Ilgar Necef’in hem yönetmenliğini hem de senaristliğini yaptığı birçok alanda ödül alan filmi ‘Nar Bağı’nın gösterimi yapıldı.

NİHAL BAYRAKTAR

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV