banner153
22 Kasım 2019 Cuma

ÖĞRENCİLERİN GÖZÜ AYM’DE

FETÖ’den dolayı Devlet Üniversitelerine geçen öğrencilerin yıllık ödeyeceği ücret iptal edildi.

07 Ağustos 2019 Çarşamba 09:45
Bu haber 152 kez okundu
ÖĞRENCİLERİN GÖZÜ AYM’DE
Haberici -->

FETÖ’den dolayı Devlet Üniversitelerine geçen öğrencilerin yıllık ödeyeceği ücret iptal edildi.

Hain darbe girişiminden sonra, kapatılan FETÖ okullarından Devlet Üniversitelerine geçen öğrencilerin yıllık ödeyecekleri ücretleri kapsayan madde Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilince, üniversite öğrencilerinin gözü Anayasa Mahkemesi’ne çevrildi.

15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra, FETÖ’nün okullarındaki öğrencilerin Devlet Üniversitelerine yerleştirilmesi ve özel okula ödedikleri ücreti öğrenim gördükleri üniversitelere ödemesine karar veren madde, Anayasa Mahkemesi tarafından hukuka aykırı bulunarak 26 Temmuz 2019 günü iptal edildi. 2016 yılından beri ücret ödeyen öğrencilerin ödedikleri ücretleri alıp alamayacağına dair çok sayıda soru aldıklarını söyleyen Avukat Emir Akpınar, Anayasa Mahkemesi tarafından acilen yazılı gerekçeli karar çıkarılarak mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini belirtti.

Kararın uygulamada nasıl sorunlara ya da çözümlere sebep olacağını gerekçeli karar açıklandıktan sonra göreceklerini söyleyen Avukat Emir Akpınar, “Bir siyasi partinin OHAL kapsamında bazı düzenlemeler yapılması hakkında kanun hükmünde kararnamenin değiştirilerek kabul edilmesine dair kanunların, bazı hükümlerin iptali ve yürürlüklerinin durdurulması istemi ile Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yaptık. Yapmış olduğu başvuru sonucunda, YÖK tarafından yerleştirilen Devlet veya Vakıf Üniversiteleri’nden mezun oluncaya kadar ödemeleri gereken ücretleri kapatılan Yüksek Öğretim Kurumları’nda kayıtlı öğrencilerin, bu ücretlerini ödemeye devam edeceklerine ilişkin düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi 26 Temmuz 2019 tarihinde hukuka aykırı bularak iptal etti. Biz bu konuda gerekçeli kararın yazılmasını bekliyoruz. Sebebi de bizlerin yoğunlukla aldığımız soru şu, kapatılan Vakıf Üniversitelerinden, 15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminden sonra FETÖ’ ye bağlı üniversitelerden, Devlet Üniversitelerine geçen öğrenciler bu ücretleri geri alabilecekler mi sorunu. Anayasa Mahkemesi, OHAL kapsamında çıkan bu maddeyi hukuka aykırı bularak bunun önünü açmıştır ancak gerekçeli karar yazıldıktan sonra biz uygulamada ne gibi problemlerle karşılaşacağını ve hangi kalem yatırılan ücretlerin alınabileceğini göreceğiz. Yoğun olarak da hukuka aykırılığın temelini ne teşkil ediyor konusu üzerinde duracak olursak, Devle Üniversiteleri’ne geçen öğrenciler aynı zamanda ve aynı sıralarda normal Devlet Üniversitesini kazanmış ve orada öğrenim gören öğrencilerle aynı sıralarda öğretimlerini tamamladılar. Aynı sıralarda oturan bir öğrenci bu ücreti ödemezken, diğer öğrenci bu ücreti ödemek zorunda kaldı” dedi.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV