banner87
20 Mart 2019 Çarşamba

OHAL KALDIRILMALIDIR

Kayseri Baro Başkanı Av. Cavit Dursun, açıklama yaptı

06 Nisan 2018 Cuma 07:23
Bu haber 393 kez okundu
OHAL KALDIRILMALIDIR
Haberici -->

Kayseri Baro Başkanı Av. Cavit Dursun, “Türk Milleti, iki şey bir arada olmadan, asla yaşayamaz. Birincisi ‘Devlet’, ikincisi ise ‘Adalet’tir. Bunlardan birisi yoksa ikincisi de yok demektir” dedi. Başkan, OHAL’in kaldırılıp, KHK’ların sisteminin iptal edilip, kurumların güçlendirilmesi gerektiğini savundu.

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Kayseri Barosu Başkanlığı’nca bir dizi etkinlik düzenlendi. Baro Başkanı Av. Cavit Dursun, Kayseri Baro Başkanlığı Konferans Salonu’nda basın açıklaması yaptı. Dursun’un Yönetim Kurulu ile birlikte yaptığı basın toplantısını çok sayıda avukat da takip etti.

Avukat Cavit Dursun görev yaptığı ve yapacakları süre içerisinde, Cumhuriyetin kurucu değerlerinin, Anayasa’nın 2. maddesindeki bütün ilkelerinin, Türk Vatanı, Türk Milleti, Hukuk Devleti, Hukukun üstünlüğünün, Yargı Bağımsızlığı ve Savunma Hakkı ilkeleri ile vatandaşlık kavramının vazgeçilmezleri olduklarının altını çizerek, “En değerli hazinemiz ve asli gücümüz, Milli Birlik ve Beraberliğimizdir. Milli birlik ve beraberliğimizi ayakta tutacak şey, ne etnik kökenlerimiz, ne mezheplerimiz, ne siyasi görüşlerimiz ve ne de bireysel çıkar ve menfaatlerimizdir. Milli birlik ve beraberliğimizin çimentosu, Hukuk Devleti ilkesi, bağımsız yargı, güçlü savunma ve Vatandaşlık bilincidir” diye konuştu.

“ENGİZİSYONDUR, YARGISIZ İNFAZDIR”

Bir milletin ancak kendilerini bu milletin evlatları sayıp, bu uğurda canı pahasına birlikte hareket ettikleri müddetçe millet olduklarını vurgulayan Dursun, şöyle konuştu:

“Bu bilinçteki en büyük millet de, Türk Milletidir. Türk Milleti; iki şey bir arada olmadan, asla yaşayamaz. Birincisi "Devlet", ikincisi ise "Adalet"tir. Bunlardan birisi yoksa ikincisi de yok demektir. Kuvvetler ayrılığı prensibinde yasama, yürütme ve yargı 3 eşit erktir. Ancak yargı erki, eşitler arasında birincidir. Yargı erkini oluşturan iddia, savunma ve karar saç ayağında ise, Yargıyı adil, insani, ahlaki, kabul edilebilir ve hukuki yapan ise Savunmadır. Savunmanın olmadığı bir yargı, engizisyondur, yargısız infazdır. Bu nedenle yargı erkinin olmazsa olmazı bağımsız ve güçlü savunmadır. İşte bu yüzden, dünya hukuk tarihine geçen iddianameler yoktur. Dünya hukuk tarihine geçen savunmalar vardır. Hukukun tarihi, gerçekte savunmanın tarihidir.”

“OHAL KALDIRILMALI, KHK’LAR SİSTEMİ İPTAL EDİLMELİ”

Başkan Av. Dursun, OHAL’in kaldırılıp, KHK’ların sisteminin iptal edilip, kurumların güçlendirilmesi gerektiğini savunarak, “Yargının erkliği, hakimlik teminatı, tayin, atama, liyakat, ehliyet, yükselme ve ünvanlı görevler noktasında, yargı mensupları, 2010 öncesi HSYK dönemini adeta mumla arar hale gelmişlerdir. Düşünce özgürlüğü, eleştiri hakkı ve adil yargılanma noktasında oluşturulmaya çalışılan korku imparatorluğundan, çok geç olmadan ve bir an önce vazgeçilmelidir. Düşünce özgürlüğü olmadan, bilimde, sanatta, kültürde, eğitim ve adalette bir arpa boyu bile yol alamayız. Kurumların güçlü olmadığı, devlet ve adalet olgusunun zayıfladığı, alın teri, emek, liyakat ve ehliyete değer verilmeyen, torpil, adam kayırma, yolsuzluk ve usulsüzlük görüntüsünün ağır bastığı toplumlar yavaş yavaş çürür. Bütün bu nedenlerle, OHAL kaldırılmalı, KHK’lar sistemi iptal edilmeli, kurumlar güçlendirilmeli, Yargı ve Savunma önündeki tüm engeller kaldırılmalı, Kuvvetler ayrılığı ilkesi korunmalı, denge ve denetleme mekanizmaları kurulmalı, meclis iradesine üstünlük tanınmalı, Yargının erkliği güçlendirilmeli ve yargısal konuların tamamı, doğrudan yargı kurumlarına bırakılmalıdır” ifadelerini kullandı.

 ‘İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın anlayışı ; hukuk devleti ilkesinin gereğidir. Hukukta, yargıda, devlette ve savunma hakkı da insanlarımız içindir’ diyen Dursun, açıklamasında, “İşte bu nedenlerle, tüm halkımızı bütün bu kavramlara, kurumlara ve değerlere sahip çıkmaya çağırıyorum. 5 Nisan Avukatlar Günü, avukat bireyler olarak bizim değil, her şeyden önce halkımızın ve Türk Milletinin günüdür. Zira, kutsal savunma hakkı; insanımızın ve milletimizin hakkıdır, avukatlarımızın, 5 Nisan’larını kutluyorum” şeklinde konuştu.

Dursun’un basın açıklamasının ardından Baro Başkanlığı’nda açılan sergi gezilip, avukatlara kokteyl verildi.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV