banner87
22 Temmuz 2018 Pazar

OKUL BAŞARISI İÇİN ÖNCE SAĞLIKLI BESLENME

Uz. Dr. Mustafa Armut, önerilerde bulundu

12 Eylül 2017 Salı 07:58
Bu haber 332 kez okundu
 OKUL BAŞARISI İÇİN ÖNCE SAĞLIKLI BESLENME

Uzmanlar okulların açılmasıyla birlikte annelerin gündeminde olan okul başarısı ile ilgili uyarılarda bulundu. Vitamin desteğinden ziyade sağlıklı beslenmenin okul başarısını getireceği ifade edildi.

Çocukları hastalıklardan korumak, büyüme ve gelişimlerini hızlandırmak ya da okul başarılarına katkıda bulunmak için vitamin desteği gerekli mi? Yoksa iyot, demir ve B12 vitamini eksikliğinin okul başarısını olumsuz etkilediği göz önüne alındığında, vitamin ve mineral ihtiyacı için doğal besinler mi tercih edilmeli?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uz. Dr. Mustafa Armut, doktor önerisi olmadan ve bilinçsizce kullanılan vitaminlerin, çocuklarda önemli sağlık sorunlarına yol açabileceği söyledi ve çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırılması konusunda ailelere önerilerde bulundu.

VİTAMİN TAKVİYESİ YERİNE SAĞLIKLI BESLENME

Uz. Dr. Mustafa Armut, öncelikli olarak sağlıklı beslenmeyi önererek, “Çocuklara gerektiğinden fazla verilen vitamin takviyeleri bazı sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu nedenle genel vücut sağlığı için gerekli olan vitamin ve minerallerin, doğal besinlerden karşılanması önem kazanmaktadır. Çocuklar için çeşitli besin öğelerinden yeterli miktarlarda oluşturan beslenme programları, hem okul başarısına hem de sağlıklı büyüme ve gelişime katkıda bulunmaktadır. Gerektiğinde vitamin desteği ise doktor kontrolünde sağlanmalıdır” dedi.

BÜYÜME VE GELİŞİM İÇİN KALSİYUM

“Büyüme çağındaki çocukların sağlıklı gelişimi için gerekli olan kalsiyum, sağlam kemikler için de önemlidir” diyen Uz. Dr. Mustafa Armut, “Çocukluk çağında günlük 800 miligram kalsiyum alınması gereklidir. Bu ihtiyacı karşılamak için çocuklara süt ve süt ürünlerini tüketme alışkanlığının kazandırılmalıdır” şeklinde konuştu.

HALSİZLİK VE YORGUNLUĞA KARŞI SODYUM VE POTASYUM

Uz. Dr. Mustafa Armut, vücutta kendiliğinden oluşmayan bazı minerallerden sodyum ve potasyum, çocukların genel vücut sağlığı bakımından çok önemli olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Aşırı terleme sonucu vücuttan atılan bu minerallerin eksikliği, halsizlik, yorgunluk ve dolaşım bozukluğu gibi sorunları ortaya çıkabilir. Aşırı terlediğinde çocukların yeterli miktarda su, yiyeceklerden de fasulye, mercimek, bezelye, fındık, badem, ceviz ve yer fıstığı gibi sodyumdan zengin besinler tüketmeleri sağlanmalıdır. Potasyum kayıpları da yorgunluk ile birlikte gece krampları ve kas ağrılarına da neden olabilir. Potasyumdan zengin besinler;yeşil mercimek, kuru hurma, ıspanak, avokado, mantar, ceviz, kayısı, enginar, patates ve muzdur.”

B12 EKSİKLİĞİ DE OKUL BAŞARISIZLIĞI SEBEBİ

Uz. Dr. Mustafa Armut, “En çok kırmızı et, balık, tavuk ve süt ürünlerinde bulunan B12 vitaminin eksikliğinin de çocuklarda gelişimsel, davranışsal bozukluklara ve okulda başarısızlığa neden olduğu bilinmektedir. B1 ve B12 vitaminleri ağrıve yorgunluk giderici özelliğe sahiptir. Suda eriyen B vitaminlerinin, vücut için toksik etkiye neden olacak özelliği bulunmamaktadır” dedi.

“C vitamininin grip ve nezleden koruduğu, E vitamini ve selenyumun pek çok kanser türünü önlediği bildirilmektedir” diyen Uz. Dr. Mustafa Armu, “Aşırı C ve E vitamini alımının ise vücutta pre-kanserojen madde üretimini artırdığı ileri sürülmektedir. D vitamini eksikliği çocuklarda kemik gelişimini olumsuz etkileyen ve raşitizm gibi hastalıklara yol açan bir faktördür. Ancak fazla miktarı böbreklerde taş oluşumu, kalsiyum yükselmesi ve kafa içi basıncın artmasına neden olur. Yine göz ve beyin gelişimi için gerekli olan A vitaminin fazlalığı, kafa içi basıncı artışı sendromuna yol açar. Balık ve balık yağında bulunan omega-3 ise aşırı alındığında kemik gelişimini bozarak beklenenin aksine boy kısalığı yapabilir” şeklinde bilgi verdi.

 

HABER MERKEZİ

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV