banner153
27 Kasım 2020 Cuma

OKUL ÖNLERİNDE HUZUR UYGULAMASI

Kentte bakanlık talimatıyla polis ve jandarma tarafından okul önleri, çevresi ve okul servislerine yönelik öğrencilerin güvenliği için huzur uygulaması yapıldı.

14 Eylül 2019 Cumartesi 14:55
Bu haber 337 kez okundu
OKUL ÖNLERİNDE HUZUR UYGULAMASI
Haberici -->
Kentte bakanlık talimatıyla polis ve jandarma tarafından okul önleri, çevresi ve okul servislerine yönelik öğrencilerin güvenliği için huzur uygulaması yapıldı.

İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan bilgilendirmede, “Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın daha güvenli eğitim-öğretim ortamlarında eğitim görmelerini sağlamak, suça sürüklenmesini ve suç mağduru olmasını engellemek, fiziksel ve ruhsal gelişimlerini etkileyecek zararlı alışkanlıklardan ve tehlikeli maddelerden korumak maksadıyla Kayseri İl Jandarma Komutanlığına ve bağlı birliklerinin katılımıyla “okul çevreleri, servis araçları denetimi, tek dal sigara ve huzur ve güven uygulaması” icra edilmiştir. İlimiz Jandarma Komutanlığınca yürütülen asayiş faaliyetleri kapsamında; 206 okul kampüsü çevresi devriyelerle kontrol edilmiştir. Eğitim gören öğrencilerimize Çocuk ve Kadın Ks. Amirliği personeli tarafından “Kişisel Güvenlik ve Suçtan Korunma” konusunda bilgilendirme yapılmıştır” denildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞININ TALİMATI

İçişleri Bakanlığının talimatı üzerine polis ve jandarmanın Türkiye genelinde yaptığı operasyon kapsamında da okul önlerinde önemli bir çalışma yapıldı. Kayseri’de de yapılan çalışmalardan aileler memnun.

Bakanlık ise, ülke genelinde yapılan çalışma ile ilgili şu açıklamayı yaptı;

“Bakanlığımız okulların açılmasıyla birlikte okul çevreleri ve servis araçlarına yönelik denetimlerini artırdı. Emniyet Genel Müdürlüğümüz ve Jandarma Genel Komutanlığımıza bağlı birimler, ülke genelinde eş zamanlı “Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik Okul Çevreleri ile Servis Araçları Denetim Uygulaması’’ yaptı. Ortaokul, lise ve üniversite çağındaki çocuk ve gençleri her türlü suçtan uzak tutmak, korumak, öğrencilerin eğitim ve öğretimlerini daha güvenli ortamlarda sürdürmelerini sağlamak amacıyla yapılan uygulamada, okul çevresinde bulunan umuma açık yerler ile okul servis araçları ve personeli denetlendi.  46 bin 796 personelin katılımı ile yapılan uygulamada; 30 bin 895 okul servis aracı denetlendi. Bunların 547’sine “Okul Servis Araçları Yönetmeliği’ne uymamak” 335’ine “emniyet kemeri takmamak”,150’sine “fazla yolcu taşımak” ihlalleri başta olmak üzere toplamda 2 bin 303 sürücüye cezai işlem uygulandı. Eksikliği tespit edilen 346 okul servis aracı trafikten men edildi.”

UMUMA AÇIK YER KONTROL EDİLDİ

“Ayrıca; uygulamada 16 bin 459  okulçevresi kontrol edildi. Öğrenci yurtlarına yakın alanlarda bulunan park ve bahçeler, metruk binalar, alkol, özellikle açık veya paket olarak tütün mamülleri satışı yapılan yerler, içkili yerler, iddia ve ganyan bayileri, kahvehaneler, internet ve oyun salonları vb. 34 bin 732 umuma açık yer kontrol edildi. Bu kontrollerde 481 işyeri hakkında ve paket açılarak adet şeklinde sigara satışı yapan 11 işyeri hakkında idari işlem yapıldı.”

946 ARANAN ŞAHIS YAKALANDI

“Denetimlerde, umuma açık yerlerde bulunan 338 bin 943 şahıs sorgulandı.9 uyuşturucu suçları,5 cinsel suçlar,26 yaralama,19 hırsızlık,16 dolandırıcılık,19 tehdit,5 hakaret,27 kayıp çocuk,673 yoklama kaçağı-bakaya,147 diğer suçlardan olmak üzere toplam 946 aranan şahıs yakalandı.Dilencilik ile ilgili herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadı.Uygulamada, 6 adet ruhsatsız tabanca,5 adet av tüfeği,93 adet mermi/fişek,7 adet kesici/delici alet ile 3 adet kurusıkı tabanca bulundu. 6 gr eroin,174 gr. esrar,21 gr. sentetik uyuşturucu,71 adet sentetik uyuşturucu hap,2 bin 324 paket kaçak sigara,21 bin 540 adet tütün doldurulmuş macaron ve 389.042 gr. macarona doldurulmak üzere kıyılmış tütün ele geçirildi.”

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157