banner153
05 Haziran 2020 Cuma

OLMAMIZ GEREKEN YERDE DEĞİLİZ

Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, “Hayvan varlığımıza bakacak olursak, Kayseri 360 bin baş hayvanla Türkiye sıralamasında 11. Sırada yer almakta. Küçükbaş hayvan varlığı, dünümüze göre bugün çok daha iyi olmasına rağmen olmamız gereken yerde değiliz” dedi.

05 Temmuz 2019 Cuma 07:43
Bu haber 311 kez okundu
OLMAMIZ GEREKEN YERDE DEĞİLİZ
Haberici -->
Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, “Hayvan varlığımıza bakacak olursak, Kayseri 360 bin baş hayvanla Türkiye sıralamasında 11. Sırada yer almakta. Küçükbaş hayvan varlığı, dünümüze göre bugün çok daha iyi olmasına rağmen olmamız gereken yerde değiliz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yürüttüğü ‘Üreme Verimliliği Projesi, Etçil Irklar ve Melezlerinin Yaygınlaştırılması, Sürü Büyütme ve Destekleme’ programı toplantısı yapıldı. Düzenlenen programa İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, Islah ve Geliştirme Daire Başkanı Adem Bölükbaşı, Erciyes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah İnci, Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Güneş, Kayseri Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Akgün Ergül ve çiftçiler katıldı.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi, hayvan sayısının çoğaltılması, et ve et ürünlerindeki sıkıntıların giderilmesi için, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde yapılan ‘Üreme Verimliliği Projesi, Etçil Irklar ve Melezlerinin Yaygınlaştırılması, Sürü Büyütme ve Destekleme’ programı Kadir Has Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Programda çiftçilerle bulan Tarım İl Müdürü Mustafa Şahin ve Islah ve Geliştirme Daire Başkanı Adem Bölükbaşı, küçükbaş ve büyükbaş hayvanların arttırılmasının öneminden bahsederek bu sayede hep beraber bir birliktelik oluşturarak kayıpların da giderilebileceğinin öneminden bahsetti.

Kayseri’nin hayvancılık rakamlarında daha da ileride olması gerektiğini ve bunun için ellerinden geleni yapacaklarını belirten Kayseri Tarım İl Müdürü Mustafa Şahin, “Üreme Verimliliği Projesi, Etçil Irklar ve Melezlerinin Yaygınlaştırılması, Sürü Büyütme ve Destekleme programımıza bakanlığımızdan gelen iki uzman arkadaşımızla birlikte bugünkü programımıza başlayacağız. Bakanlığımız, malumunuz 2002 yılından bu yana üretimin sağlanması, devamlılığın getirilmesi ve yüksek yerli ürünler elde edilmesi amacıyla birçok faaliyetlerde bulunuyor. Bunların arasında Kayseri’nin, ciddi anlamda payının olduğunu ve bu payda buradaki üreticilerimizin, ziraat odalarımızın ve birliklerimizin büyük emekleri olduğunu da unutmamak gerekir. Kayseri üreten ve yenilikçi yapısıyla, her geçen yıl değerin üzerine değer koyan bir şehrimiz. Bu şehir aynı zamanda, tarım teknolojisinin geliştirilmesinde ve sürdürülebilir olmasında da çok ciddi atılımlar yapıyor. Bu atılımlarda dünden aldığımız bayrağı ileriye taşımak adına biz de üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz. Hayvan varlığımıza bakacak olursak, Kayseri 360 bin baş hayvanla Türkiye sıralamasında 11. Sırada yer almakta. Küçükbaş hayvan varlığı, dünümüze göre bugün çok daha iyi olmasına rağmen olmamız gereken yerde değiliz. Türkiye’de et açığının kapatılması ve bu tür söylemlerin önüne geçilebilmesinde en önemli unsurun küçükbaş hayvan varlığı olduğunu ve küçükbaşları arttırarak sürdürülebilir olacağını düşünüyorum. Türkiye 2017 yılı rakamlarıyla yaklaşık 70 milyar lira olan hayvansal üretimin 1995 yılındaki paya göre baktığınızda yüzde 18’deyken, şu an da bu pay 2017’de yüzde 34’e yükseldi ve Avrupa Birliği’ndeki var olan oran yüzde 43 civarında. Bu toplantının ve desteğinde, ülkemizdeki hayvancılığın sürdürülebilir olmasında önemli olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV