banner87
23 Temmuz 2019 Salı

ÖMER GÜLSOY: CARİ AÇIK KOBİ’LERE DESTEKLE KAPANIR

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, TUİK’in 2018 verilerine göre 2018 yılının ilk 5 aylık döneminde dış ticaret açığının 35 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

01 Ağustos 2018 Çarşamba 19:54
Bu haber 323 kez okundu
ÖMER GÜLSOY: CARİ AÇIK KOBİ’LERE DESTEKLE KAPANIR
Haberici -->
Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, TUİK’in 2018 verilerine göre 2018 yılının ilk 5 aylık döneminde dış ticaret açığının 35 milyar dolara ulaştığını kaydetti. Gülsoy, söz konusu açığı kapatmanın en etkili yolunun KOBİ’lerin desteklenerek ihracat yapacak düzeye getirilmesi olduğunu söyledi.

KTO Konferans Salonunda gerçekleştirilen oda meclis toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de katıldı. Açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Cengiz hakan Arslan yaptı ve ardından da Başkan Ömer Gülsoy, gündeme ilişken değerlendirmelerde bulunarak, Başkanlık sistemi ve yeni kabinenin Türkiye’ye hayırlı olması dileklerinde bulundu.

Başkan Gülsoy, açıklamasına şöyle devam etti; “Çok iyi bildiğimiz işleri 5 yıl 10 yıl önceki gibi aynı mantıkla yürütme devri sona erdi. Yeni işler yapmak, eskiyi revize ederek geliştirme vakti geldi. Ülke ekonomimizi ancak bu şekilde iyileştirerek, hatırı sayılır ekonomiler arasında var olabiliriz. Bu kapsamda Yeni hükümet sistemiyle beraber sadece iş dünyasının değil, bütün paydaşlarımızın ve bütün milletimizin üstüne düşeni en iyi şekilde yapması gerekiyor. Çok iyi bildiğimiz işleri 5 yıl 10 yıl önceki gibi aynı mantıkla yürütme devri sona erdi. Yeni işler yapmak, eskiyi revize ederek geliştirme vakti geldi. Ülke ekonomimizi ancak bu şekilde iyileştirerek, hatırı sayılır ekonomiler arasında var olabiliriz. Bu kapsamda Yeni hükümet sistemiyle beraber sadece iş dünyasının değil, bütün paydaşlarımızın ve bütün milletimizin üstüne düşeni en iyi şekilde yapması gerekiyor.”

Başkan Gülsoy, TUİK’in 2018 verilerine göre 2018 yılının ilk 5 aylık döneminde dış ticaret açığının 35 milyar dolara ulaştığını kaydetti. Söz konusu açığı kapatmanın en etkili yolunun KOBİ’lerin desteklenerek ihracat yapacak düzeye getirilmesi olduğunu ifade etti.

Gülsoy, ekonomi ile ilgili ve ticaret erbaplarına yönelik uyarılarda bulunduğu konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Korumacı politikaların ve ticaret çatışmalarının yoğun olarak yaşandığı dünya genelinde serbest ticaret anlaşmalarının imzalanmasının da ihracatçılarımız açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Ticaret Bakanlığı’ndan alınan verilere göre; 2018 yılı itibariyle ülkemizde 58.250 adet ihracatçı bulunmaktadır. İlimiz ise; 1.048 ihracatçı firmayla ülke genelinde 11. sırada yer almaktadır. 2023 ihracat hedefimize ulaşmak için kurumsal kapasitelerimizi artırarak yatırımlarımızı genişletmeliyiz. Geçtiğimiz günlerde, İstanbul Sanayi Odası tarafından Türkiye’nin İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşunun açıkladığı 2. listede 11’i üyemiz olmak üzere 14 Kayseri firması listede yer aldı. Üretim, satış, karlılık, ihracat gibi kıstaslar ile belirlenen firmalar arasında yer alan Kayseri firmalarımızı tebrik ediyor ve devler arasında yer alacak firma sayımızın artmasını temenni ediyorum. Ülke olarak büyümenin ve gelişmenin yolu üretmekten, ürettiğini dünyaya tanıtmak ve pazarlamaktan geçiyor. Ürettikçe daha çok büyüyeceğiz. İş dünyası olarak ülkemiz ve milletimiz için daha büyük azimle çalışarak Türkiye’yi büyük hedeflerine taşıyacağız.”

“Türkiye’yi hedeflerine taşıyacak önemli şehirlerden biri de Kayseri’dir” diyen Gülsoy, “Kayseri’nin coğrafi konumu, ticari, sınai alt yapısı, gelişen turizmi ile ülke ekonomisinde adından söz ettireceğine; güçlü Türkiye’de etkin bir şehir olarak adını yazdıracağına canı gönülden inanıyorum. İş dünyası olarak bizlere düşen; değeri yüksek üretime, istihdama, ihracata yönelik çalışmalara odaklanmalı, memleketimizin ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlamak üzere plan ve projeler geliştirmek. Tabi bunlar için, hükümetimizin desteğine de ihtiyacımız var. İşlerimizi büyütürken gelişimimizin önündeki engellerin kaldırılması, ekonomik teşvik ve desteklerin artırılması ve güvenli yatırım ortamının sağlanması yeni hükümetimizden temel beklentilerimizdir.”

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV