banner153
banner156
31 Mayıs 2020 Pazar

ÖNEMLİ DERSLER ÇIKARMALIYIZ

AGÜ Rektörü Prof. Dr. Sabuncuoğlu, “Bir salgın karşısında dünyanın süper güçlerinin bile çaresiz kaldıkları bu dönemden önemli dersler çıkarmalıyız” dedi.

28 Mart 2020 Cumartesi 09:48
Bu haber 347 kez okundu
ÖNEMLİ DERSLER ÇIKARMALIYIZ
Haberici -->

AGÜ Rektörü Prof. Dr. Sabuncuoğlu, “Bir salgın karşısında dünyanın süper güçlerinin bile çaresiz kaldıkları bu dönemden önemli dersler çıkarmalıyız” dedi.

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, bir salgın karşısında dünyanın süper güçlerinin bile çaresiz kaldıklarını bu dönemden önemli dersler çıkarmak gerektiğini belirterek bunun, eğitim dünyası için de bir milat olduğunu ve eğitim dünyasının yüzyıllardır kullandığı geleneksel tüm model ve yaklaşımlarını gözden geçirerek büyük bir reforma gitmesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Sabuncuoğlu, “Eğitim kurumları da en kısa zamanda senkron veya asenkron uzaktan eğitim araçlarını kullanarak faaliyetlerini sürdürmek zorunda kalacaklar” dedi. Önümüzdeki dönemde dijital gelişmelerin ivme kazanacağını ve bu sayede eğitimin kurumlarının önündeki mekan ve zaman kısıtının tamamen kalkacağını ve eğitimin öğretme odaklı geleneksel yapıdan hızlı bir şekilde uzaklaşarak öğrenme odaklı bir  yapıya geçmek zorunda kalacağını söyledi.

Prof. Dr. Sabuncuoğlu, Covid-19 salgının dünya ve insanlık tarihinde ne ilk ne de son olacağını, ilerleyen zaman içeresinde benzer küresel salgın ve krizlerin yaşanabileceğini vurguladı. Prof. Dr. Sabuncuoğlu aslında bu tür krizlerin çok sürpriz olmadığını ve özelikle Birleşmiş Milletlerin bu günleri öngörerek 2015 yılında küresel sorunları birlikte çözmek için tüm dünya ülkelerinin önüne 17 küresel amaç ve mekanizma koyduğunu hatırlattı.

Yaşanan salgının ekonomik ve sosyal hayatımıza da çok önemli etkilerinin olacağını ve bu olaylardan önemli dersler çıkarılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Sabuncuoğlu, “Bu, eğitim dünyası içinde bir milattır. Eğitim dünyasının yüzyıllardır kullandığı geleneksel tüm model ve yaklaşımları gözden geçirerek büyük bir reforma gitmesi gerekir. Uzaktan eğitim artık bir realite olacaktır ve üniversiteler başta olmak üzere diğer eğitim kurumları da en kısa zamanda senkron veya asenkron uzaktan eğitim araçlarını kullanarak faaliyetlerini sürdürmek zorunda kalacaklardır” diye konuştu. Bu kapsamda sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik çalışmalarına da hız verilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Sabuncuoğlu artık online eğitimden geleneksel eğitime ve dolayısıyla eski konfor alanına dönmenin mümkün olmayacağını, tüm kurumların buna uyum sağlamaları gerektiğine vurgu yaptı.

Bu tür yeni kavramların Abdullah Gül Üniversitesi için yabancı olmadığını, AGÜ’nün kuruluşundan beri üçüncü nesil üniversite sloganı ile zaten online eğitime önem verdiğini dile getiren Prof. Dr. Sabuncuoğlu, birçok aktif öğrenmeye dayalı mekanizmayı geliştirdiklerini ve öğrencilerini küresel sorunları çözebilecek yetkinliklerle donatarak yetiştirdiklerini söyledi.

ERSAN TEMİZEL

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157