banner87
18 Haziran 2019 Salı

ORTADA NE UÇAK NE DE HELİKOPTER VAR

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, 1991 yılında CASA tipi uçaklarla helikopter üretiminin Kayseri’de yapılmasıyla ilgili İspanyol, Kanada, Fransa firmalarıyla yapılan anlaşmayı hatırlattı. Ersoy, “Şimdi ortada ne uçak ne de helikopter var. Kendimizi avutmaktan öteye gidememişiz” dedi.

12 Ocak 2019 Cumartesi 21:42
Bu haber 244 kez okundu
ORTADA NE UÇAK NE DE HELİKOPTER VAR
Haberici -->

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, 1991 yılında CASA tipi uçaklarla helikopter üretiminin Kayseri’de yapılmasıyla ilgili İspanyol, Kanada, Fransa firmalarıyla yapılan anlaşmayı hatırlattı. Ersoy, “Şimdi ortada ne uçak ne de helikopter var. Kendimizi avutmaktan öteye gidememişiz” dedi.

Milletvekili Baki Ersoy, TBMM’de yaptığı konuşmada yine Kayseri’nin sorunlarını dile getirdi. Ersoy, savunma sanayi yatırımlarının Kayseri’ye yapılmasının elzem olduğunu ifade etti. Konuşmasında Taksan’ın konumuna da değinen Ersoy, servo motor ithalatına getirilen ek verginin kaldırılmasını istedi.

Köpeklerin saldırısı sonucu hayatını kaybeden lise öğrencisinide anan Baki Ersoy, “Kayseri’nin Hacılar ilçesinde başıboş köpeklerin saldırısına uğrayarak can veren kardeşimiz Mehmet Özer’e Cenab-ı Hakk’dan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyor, bu üzücü hadisenin tekrarı yaşanmaması için yetkilileri gerekli tedbirleri alarak daha hassas davranmaya davet ediyorum” dedi.

Kanun maddesi ile ilgili değerlendirmelerinin ardından Kayseri hakkında da açıklamalarda bulunan Baki Ersoy, 1991 yılındaki farklı ülkelerle yapılan anlaşmayı hatırlattı. “Seçim bölgem olan Kayseri’nin savunma sanayi alanında hak ettiği fakat henüz gerçekleşmeyen yatırımlardan bahsetmek istiyorum” diyen Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Kayseri, 1933'de 'Tayyare Fabrikası'nın üretime geçmesi ile birlikte savunma sanayi ile tanıştı ve savunma sanayinin gelişip büyümesi için çaba sarf etti. Stratejik konumundan, tankların modernize edildiği Anatamir'inden, Aspilsan'dan, Taksan'ından söz edilip, yıllarca;“Altyapı hazır, işte yan sanayi, işte insan gücü...” denilerek yatırımlardan pay almaya çalıştı. Ama bir türlü yol alamadı, hep ihmal edildi. 1991 yazında Hava İkmal Merkezi hareketli günlere sahne oldu. Sözde İspanyollarla anlaşma yapılmıştı. Askeri amaçlı CASA tipi hafif nakliye uçakları Kayseri'de üretilecekti. Kanada, Fransa, ABD firmaları ile helikopter üretimi için ön anlaşmalar yapılmıştı. Helikopter üretiminde Kayseri'nin payı yüzde 40 olacak, kalanı Eskişehir Hava İkmal Bakım Merkezi ile Güvercinlik ve Mürted'e ayrılacaktı. Bunlar zamanın Milli Savunma Bakanı tarafından hükümet adına yapılan açıklamalardı. İlginçtir; yapıldığı söylenen ön sözleşme ve anlaşmaların üzerinden yıllar geçti. Ortada ne uçak ne de helikopter var. Anlaşılan, altyapıydı, potansiyeldi derken kendimizi avutmaktan öteye gidememişiz.

Kayseri'de Hava İkmal Bakım Merkezleri ve Ana Tamir Fabrikaları gibi iki önemli kuruluş varken yıl 2019 oldu ama hala biz bu kuruluşların kıymetini bilmiyoruz. Yatırım yapılmadığı gibi bu fabrikaların özelleştirilmesi veya kiralanması bu işletmeleri heba etmek olur. Bu işletmelere gerekli destekler verildiği takdirde hem “Savunma Sanayimize” katkısı büyük olacak, hemde Kayseri’mizde üretim ve istihdama katkı sağlayacaktır.”

 

MEVCUT KURUMLAR GÜÇLENDİRİLMELİ

 

Ersoy, “İlk yerli uçak çeker aracımız “Rahvan” ve bomba yükleme aracımız “Seyit Onbaşı”  2’nci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı tarafından üretilmiştir” diyerek, konuşmasına şöyle devam etti;

“Kayseri üretmeye ve istihdam etmeye devam etmek isterken, bununla ilgili en önemli husus ağır sanayi yatırımları olmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacını kendi savunma sanayisi ile karşılamasının önemini bugün geldiğimiz noktada daha iyi anlıyoruz. Kayseri’de ilk uçak fabrikası kurulmuş olmasına rağmen, bugün bu işletmeler gerekli ve yeterli yatırımlar yapılmadığı için kapasitesinin altında değerlendirilmektedir.”

 

TAKSAN’A SAHİP ÇIKILMALI

 

“Yıllar önce “Fabrika kuran fabrika” olarak tanımlanan Taksan’ı değerlendiremeyen Kayseri’mizin artık kaybedecek zamanı yoktur. Taksan bugün özel bir şirket bünyesinde hem ülke ekonomisine hemde “Savunma Sanayi’ne” katkı sunmak adına mücadele etmektedir. Savunma Sanayinde parça üretecek takım tezgâhları bu işin kalbidir. Bugün Türkiye’de takım tezgâhı üreten Taksan’dan başka fabrika yoktur. Fakat bu fabrika Kayseri’nin fedakâr işadamları tarafından kendi imkânları ile faaliyetine devam etmektedir. Takım tezgâhları üretiminde kullanılan “Servo motor” ithalatına ek yüzde 17 vergi getirilmesi müteşebbisleri düşündürmekte, ithal makinaların önünü açmaktadır. Ülkemizde üretilen takım tezgâhlarının rekabet şansını düşürmektedir. Üreticilerimizi teşvik etmemiz gerekirken ek vergiler ile maliyetlerini arıtmamız, üretimi yavaşlatacak, ithal ürünlerin önünü açacaktır. Bu konunda takipçisi olacağımızı buradan ifade ediyorum. Kayserili sanayicilerimiz savunma sanayinin ve sektörün taleplerini dikkate alarak yatırım yapmaya hazırdır. Bu nedenle elimizi hep beraber taşın altına koyarak gerekli yatırımların önünü açmalıyız. Mevcut işletmelerimizi desteklemeliyiz. İlimiz birçok yatırıma altyapı olarak müsait. Yeter ki devletimiz teşvik etsin. Tren yolları, karayolları ve havayolu ulaşımlarını dikkate aldığımız zaman, Kayseri’nin Türkiye’nin savunmasının kalbi durumuna dönüştürülmesinin en akıllıca bir yatırım olacağını göreceğiz.”

 

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV