banner87
19 Mart 2019 Salı

OTİZMİN TEK ÇIKAR YOLU EĞİTİMDİR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin eşi Neşe Özhaseki, çocuklarla bir araya geldi

03 Nisan 2018 Salı 07:39
Bu haber 372 kez okundu
OTİZMİN TEK ÇIKAR YOLU EĞİTİMDİR
Haberici -->
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin eşi Neşe Özhaseki, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında Kayseri Şehit Yiğitcan Çiğa Özel Eğitim Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen Farkındalık Günü etkinliğine katıldı.Neşe Özhaseki, etkinliğe katılan tüm çocuklarla ayrı ayrı ilgilenerek “Otizmin Farkındayız, onların her zaman yanlarındayız!” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, öğrenciler ve ailelerinin katıldığı etkinlikte Okul Müdürü Serkan Karakaya, yaptığı konuşmada, “Bu tür etkinliklerle de tüm dünyada olduğu gibi Kayseri’de özel çocuklarımız için farkındalık oluşturmayı,toplumu bu konularda daha duyarlı olmaya davet ederek bilinç oluşturulmasını sağlıyoruz”dedi.

Bu anlamlı günde Otizmli Çocuklar ve aileleri ile birlikte olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Neşe Özhaseki’de, yaptığı konuşmada, şu görüşlere yer verdi;

“Her insan dünyaya farklı özelliklerle gelir. Herkesin kendisine has fiziksel, duygusal ve sosyal yapısı vardır. Bazıları beyin ve sinir sisteminin farklı yapı ve işleyişinden kaynaklanan nörobiyolojik farklılıklarla dünyaya geliyor.Bu şekilde doğan çocuklarımız yaşamlarını bir takım zorluklarla sürdürmek durumunda kalıyor.Sosyal etkileşimlerini engelleyen özellikler onları iç dünyalarında bazı sıkıntılarla baş başa bırakabiliyor.Onların hayatında eğitimin çok özel bir önemli var.Eğitim herkes için gerekli ancak, otizmli çocuklar için eğitim bir tedavi yolu, hatta eğitim otizmin tek çıkar yolu diyebiliriz.Bilimsel araştırmalar erken teşhisle birlikte doğru eğitimin  otizmli çocukların hayatında büyük bir fark oluşturduğunu gösteriyor.Cenab-ı Hak tüm kolaylıkları ve zorlukları insan oğluna bir imtihan olarak vermiştir.Bu hassasiyetle yaklaşarak Allah’a tevekkül etmek ve bu imtihanı geçmek Allah’ın yardımı ile daha kolay şekilde  başarmak için büyük önem arz ediyor.Bizler her şeyin Allah’tan geldiğine inanan insanlarız. Mahlukata olduğu gibi çansız varlıklara şefkat ile yaklaşan Hz.Peygamberin ümmetiyiz. O zorda olan herkese yardım eden ihtiyacı olan kişilerin hayatlarını kolaylaştırmasını emrederdi.Bizlere düşen otizmli evlatlarımızın gelişim süreçlerine pozitif manada her türlü katkıyı  sunmak hayatlarını kolaylaştırmaktır.Bize onlara öncelik tanımak,onlara anlayışla yaklaşmak,her türlü yardımı göstermek düşüyor.Onların sokakta,okulda,parkta, evde, tüm dünya üzerinde hep bize ihtiyacı var.Otizmli evlatlarımız sadece bizlerden biraz farklıdır.Otizm eksiklik değil, farklılıktır”dedi.

Farkındalık programında çocukların şiir dinletilerinin yanı sıra sergiledikleri bayrak gösterisi sahnelendi.Neşe Özhaseki tarafından Şehit Yiğitcan Çiğa Özel Eğitim Uygulama Merkezine özel olarak hazırlanan ve sosyal medyada paylaşılarak Otizm konusunda farkındalık uyandıran slayt gösterisi büyük beğeni topladı.

Programın hazırlanmasında emeği geçen hayırsever Sevda Soylu’ya teşekkür plaketi veren Neşe Özhaseki, Otizmli çocuklara da çeşitli hediyeler vererek,hatıra fotoğrafı çektirdi.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV