banner87
18 Temmuz 2019 Perşembe

ÖZEL OKULLAR CEP YAKIYOR

Yeni eğitim ve öğretim dönemi öncesinde çocuklarını özel okula göndermek isteyenler fiyatları duyunca isyan etti.

04 Eylül 2018 Salı 07:49
Bu haber 342 kez okundu
ÖZEL OKULLAR CEP YAKIYOR
Haberici -->
Yeni eğitim ve öğretim dönemi öncesinde çocuklarını özel okula göndermek isteyenler fiyatları duyunca isyan etti. Özel okul fiyatları 12 ila 75 bin lira arasında değişiyor. Servis ve yemek ücretleri ile birlikte bu fiyat daha da yukarı çıkıyor.

Çocuklarının daha iyi bir eğitim alacağını düşünerek özel okula göndermek isteyen veliler, fiyatlardaki artışla birlikte bunu bir kez daha düşünmek zorunda kaldı. Okulların durumu ve başarısına göre belirlediği fiyatlar geçen yıla göre ciddi bir artış yaşadı. Geçen yıl en düşük 9 bin liraya özel liseye kayıt yaptırılırken şimdi bu rakam 12 bin liraya çıktı. Ancak bu rakam sadece eğitime göre değil servis, yemek ve benzeri eğitimle ilgili harcama kalemlerine göre rakam değişiyor. En yüksek fiyat ise, 75 bin lirayı buluyor.

Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise ile ilgili özel okul fiyatları farklılık gösteriyor. Veliler, devletin özel okullara teşvik amaçlı verdiği destekle birlikte özel okula çocuklarını göndermeyi planlıyor. Kimilerine teşvik çıkarken kimilerine ise çıkmadığı ifade ediliyor. Buna göre çocuğunun özel okulda eğitim almasını isteyen veliler, teşvik çıkmış olsa bile ciddi oranda yüksek para ödemesi gerekiyor.

Özel okulların öğrenciler için sunmuş olduğu devlet teşvikleri toplamda 3-4 bin lira arasında değişiyor. Okul öncesinde 3 bin 60, liselerde 4 bin 280 lirayı buluyor. Teşvik alabilecekler çocuklarını ilkokul birinci sınıf, ortaokul beşinci sınıf ve lise 9’uncu sınıfa yeni kayıt yaptırıyor olması gerekiyor.

Devlet teşvikinden yararlanacak öğrenci sayısı okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve temel liseler için değişim gösteriyor. EN fazla temel liseler teşvikli öğrenci alırken, en az okul öncesindeki öğrenci sayısı yer alıyor. Toplamda 340 bin öğrencinin devlet teşvikinden yararlanacağı belirtiliyor.

Türkiye’de özel okulda eğitim gören öğrenci sayısı 1 milyon 263 bin 800’e ulaştı. Özel okul sayısı bin civarında iken son yıllarda rekor kırarak 10 bine ulaştı.

YEMEK VELİLER İÇİN EN BÜYÜK DERT

Gerek özel okula gerekse devlet okuluna çocuklarını gönderen velilerin en büyük sorunu yemek oldu. Çocukların gelişim çağında en iyi şekilde beslenmeleri büyük önem arz ediyor. Hatta okul başarısını doğru ve dengeli beslenme büyük oranda etkiliyor. Ancak beslenme ile ilgili özel okula giden çocuklar daha şanslılar.

Veliler cepleri yaksa da özel okulda öğrenciler için yemek hazırlanmasıyla büyük bir kaygıyı üzerlerinden atıyor. Ancak bu durum devlet okuluna giden öğrenciler için geçerli değil. Dar gelirli aileler yemek parası olarak çocuklarına verebilecekleri miktarı oldukça kısmak zorunda kalıyor. Dürüm fiyatlarının 7 lirayı görmesiyle birlikte ailelerin günlük çocukları için ön gördüğü 5 TL yetmiyor. Günlük 5 liradan aylık en az 25-30 lira yemek ücreti vermesi gerekiyor. İki veya daha çok çocuk okutan aileler için bu rakam ciddi anlamda ev ekonomisini olumsuz etkiliyor. Bir de buna yol parası eklenince aileler ciddi anlamdı sıkıntı yaşıyor.

Özel okula çocuklarını gönderen veliler, yıllık en az 12 bin lirayı gözden çıkartırken, 8 aylık eğitim döneminde en az 1500 lira özel okul taksiti verecek. 200 lira servis ücreti ve bir o kadarda yemek ücreti vermesi durumunda aylık 2 bin lira cebinden para çıkartacak. Özel okuldaki en düşük maliyet bunu gösterirken, 20 bin liranın üzerinde yıllık ödeme yapan veliler, günlük ortaya 20-30 lira yemek parası ödüyor.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV