banner153
04 Haziran 2020 Perşembe

ÖZEL OKULLAR VELİLERLE HELALLEŞSİN

Eğitim Bir Sen 1 Nolu Şube Başkanı Aydın Kalkan; korona virüs nedeniyle eğitimin olmamasından dolayı özel okulların haksız kazanç sağladığını, okulların velilerle helalleşmesi gerektiğini söyledi.

23 Mayıs 2020 Cumartesi 03:34
Bu haber 231 kez okundu
ÖZEL OKULLAR VELİLERLE HELALLEŞSİN
Haberici -->

Eğitim Bir Sen 1 Nolu Şube Başkanı Aydın Kalkan; korona virüs nedeniyle eğitimin olmamasından dolayı özel okulların haksız kazanç sağladığını, okulların velilerle helalleşmesi gerektiğini söyledi.

Kalkan ayrıca, öğrencilerini sınavla alan proje okullarına da eğitimcilerin sınavla atanması gerektiğini vurguladı.

Eğitim Bir Sen 1 Nolu Şube Başkanı Aydın Kalkan, gündeme ilişkin yaptığı açıklamada, yaklaşık 50 gün kadar çocuklarıyla birlikte kalan velilerin artık öğretmenleri darp etmeye kalkmayacağını ifade etti. Kalkan; "Çocuklar uzaktan eğitim görüyorlar ve yüz yüze eğitimle tabii ki aynı değil. Canlı ders için de internet bağlantısı olması lazım. Bazı öğrencilerimizin yaşadığı yerlerde internet bağlantısı çok zayıf olduğu için, canlı derse katılamıyorlar. Bakanlık biliyorsunuz uzaktan eğitimde herhangi bir soru olmayacağı ile ilgili birinci döneminde alınan notların ortalamasıyla ve bir üst sınıfa bütün öğrencilerin sorumlu geçeceği ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklama bu şekilde ama ben şunu da söylüyorum, gelip de öğretmen arkadaşlarımıza sorgu sual etmeden, çocuğunun söylemiş olduğu ifadeye göre darp eden velilerimizle karşılaşıyorduk. Bu süreçte çocuklarıyla birlikte bir 50 gün kadar yaşadılar. Herhalde diyorum ki bundan sonra hak verirler. Okul açıldığı zaman, öğretmenlere artık gelip de darp etmeye kalkmazlar” dedi.

Kayseri'de Vefa Destek Grubu'nda 18 binin üzerinde çalışan eğitimcinin olduğunu vurgulayan Başkan Kalkan; "Vefa Destek Grubunda çalışan arkadaşlarımız var. Kayseri’de 18 binin üzerinde eğitim çalışanı var. Gönüllü arkadaşlarımız da Vefa destek gruplarında çalışıyor. Allah razı olsun gerçekten bu süreçte PTT, Sağlık çalışanları zor bir süreçten geçiyor ve bir de Vefa Destek Grupları gidip yaşlıların maaşı, ihtiyacı gibi durumlarda yardımcı oluyorlar” diye konuştu.

Öğretmenlere saygınlığın tekrar kazandırılması gerektiğinin altını çizen Kalkan; "Öğretmen biliyorsunuz ki eğitimin öznesi. Öğretmen seçiminden başlıyor bu iş, öğretmenlerin saygınlığı, maddi geliri gibi. Finlandiya’daki öğrenci sayısında baktığımız zaman, bizdeki öğrenci sayısı ile mukayese edilemez. Öğretmenin orada bir saygınlığı var. Herkes orada öğretmen olmak istiyor ama herkesi öğretmen yapmıyorlar orada. Biz de hiçbir yere gidemezsen, öğretmenliği yaz da öğretmen ol diyorlar. Bu ülkenin en iyi beyinlerinin öğretmenliğe yönlendirilmesi lazım. En iyi beyinlerimizi biz öğretmenliğe yönlendireceksek nasıl olması lazım bu? Toplum içerisinde öğretmenin saygınlığı yoksa, siz çocuğunuza oku da öğretmen ol der misiniz? Bunun için yeniden oturup konuşulması lazım. Öğretmeni kenara koyduğunuz zaman eğitimden bahsedemezsiniz ama öğretmen şamar oğlanına döndü" ifadelerini kullandı.

Eğitimin devam etmemesi nedeniyle özel okulların haksız kazanç sağladığının altını çizen Eğitim Bir Sen 1 Nolu Şube Başkanı Aydın Kalkan; "Özel okulların velilerle mahsuplaşmaları lazım. Ya önümüzdeki döneme aktarsınlar, Gerçekten velilerden hak etmedikleri bir para almış oluyorlar. Şuanda telafi eğitimi de kalktı. O zaman yeniden oturulup ya önümüzdeki eğitim öğretim yılında ödeşecekler. Velilerle helalleşmesi gerekiyor, yoksa burada haksız kazanç var" dedi.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV