banner167
banner182
23 Haziran 2021 Çarşamba

ÖZEL SEKTÖRLE DAHA GÜÇLÜ OLUR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, savunma sanayinin özel sektöründe desteği ve yapacağı çalışmalarla daha güçlü olacağını söyledi.

02 Kasım 2018 Cuma 09:42
Bu haber 725 kez okundu
ÖZEL SEKTÖRLE DAHA GÜÇLÜ OLUR
Haberici -->

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, savunma sanayinin özel sektöründe desteği ve yapacağı çalışmalarla daha güçlü olacağını söyledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kırıkkale Makine ve Kimya Endüstrisi’nde yapılan Türkiye Savunma Sanayi Meclis Toplantısı’na katıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın katılımı ile TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Başkanlığında yapılan toplantıya, savunma sanayi kümeleri ve şirket temsilcileri katıldı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ileri malzeme, yapay zekâ ve siber güvenlik gibi alanlarda özgün teknolojiler geliştirmeye odaklanması gerektiğine vurgu yaparak, “Bu devirde, metali, verimli ve kaliteli işlemek yetmiyor. Her ne üretiyorsak, teknolojiyi entegre etmek zorundayız. Bu noktada hep birlikte hareket etmeliyiz. Kamu bize güvenmeli, destek olmalı. Sektörün büyük oyuncuları ve onların etrafında konumlanan KOBİ’ler, birlikte hareket etmeli. Hiçbir kuruluş, ne kadar büyük olursa olsun, nihai ürününün tüm aşamalarını, tek başına gerçekleştiremez. Savunma sektörü şirketlerimizin, üretim süreçlerine, KOBİ’leri azami ölçüde dahil etmeleri, burada çok önemli” diye konuştu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Fırat'ın doğusundaki terör hedeflerine ilişkin, "Münbiç'ten sonraki çalışma noktamız, çalışma alanımız olacak." dedi. Akar, Türkiye'nin yakın coğrafyasında çeşitli sıkıntıların olduğunu, bunlara duyarsız kalınamayacağını belirtti.

İdlib'de gelinen sürece değinen Bakan Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın girişimleri ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi sonucu Soçi'de mutabakat imzalandığını hatırlattı. Mutabakatla bir çözüm üretildiğini anımsatan Bakan Akar, "Bunun sonunda 15-20 kilometrelik bir koridor, koridordaki radikaller ve silahların çıkartılması söz konusu oldu. Ortak devriye olacak. Dolayısıyla burada huzur ortamı olacak ve 3,5 milyon insanın orada kalması sağlanacak" şeklinde konuştu. 

Konuya ilişkin açıklama yapan Başkan Büyüksimitci, çok verimli bir toplantı yaptıklarını belirterek, “TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarıklıoğlu’nun da açıkladığı gibi özel sektörün özellikle KOBİ’lerimizin üretim sürecine dahil edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bizde bu konuda görüş ve önerilerimizi paylaştık. Çok verimli bir toplantı oldu. Teknolojiyi takip ederek, özel sektörümüzün de katkısı ile savunma sanayimizi daha güçlü hale getirmek için var gücümüzle çalışacağız” dedi.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV