banner167
banner182
12 Haziran 2021 Cumartesi

ÖZHASEKİ’DEN DEFOLU ADAY AÇIKLAMASI

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, yerel seçimle ilgili çok önemli ve dikkat çeken bir açıklama yaptı. Özhaseki, “Çok oy almak için defolu aday göstermeyiz” dedi.

06 Kasım 2018 Salı 10:01
Bu haber 840 kez okundu
ÖZHASEKİ’DEN DEFOLU ADAY AÇIKLAMASI
Haberici -->
AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, yerel seçimle ilgili çok önemli ve dikkat çeken bir açıklama yaptı. Özhaseki, “Çok oy almak için defolu aday göstermeyiz” dedi.

Kayseri Milletvekili olan Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, partisinin yerel seçim sürecinde aday belirleme çalışmaları ile kendisinin Ankara’ya aday olması konusunda Hürriyet Gazetesi’nden İpek Özbey’e önemli açıklamalarda bulundu.

AK Parti’de 31 Mart yerel seçimleri için adaylık başvuruları dün başlamıştı. Partinin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve adı kulislerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için geçen Mehmet Özhaseki, adayları nasıl belirlediklerini röportajında uzun uzun anlattı. Yerelde MHP ile ittifakın sona ermesinin sonuçlara olası etkilerini de dile getiren Özhaseki, büyükşehirler konusunda iddialı olduklarını dile getirerek, “İzmir’de kazanacağız ve İzmirlilere o lezzeti tattırıp hizmetlerimizle kalıcı olacağız” dedi. Mehmet Özhaseki, “Çok oy almak için defolu aday göstermeyiz” derken, ‘Adınız Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için geçiyor. Bu sizi heyecanlandırıyor mu?’ surusuna ise, “İnsanın isminin bir ülkenin başkenti için belediye başkanı olarak geçmesi elbette gurur verir” ifadelerini kullandı.

Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin, Hürriyet gazetesine verdiği röportajdaki açıklamalarından bazı bölümler;

“Yıllarca belediye başkanlığı, ardından genel başkan yardımcılığı, sonra da bakanlık yapmış biri olarak bu konularda çok hevesli olmamız mümkün değil. Birçok makamı görmüş oluyorsunuz. O makamlara gelip giderken ne hisler taşıdığımızı kendi içimizde daha iyi biliyoruz. Bir yere gelmek kadar, orada iyi işler yapmak önemli. Oradan çıkarken başın dik, alnın açık olarak gidebilmek önemli. Bu ağır bir mesuliyet...”

BELEDİYE BAŞKANI OLDUĞUNUZDA KAÇ YAŞINDAYDINIZ?

“37 yaşındaydım. O zaman Abdullah Gül Bey Kayseri milletvekiliydi. Babama gelip kız ister gibi ısrarla “Hacı amca Mehmet Bey’i istiyoruz, belediye başkanı yapacağız” dedi. Babamın ilk tepkisi “Oğlum bizim işimiz var, gücümüz var, dükkânımız, tezgâhımız var” oldu. Tabii bu insanlar yokluk görerek büyümüşler, küçük bir esnaf olarak başlamış, işlerini büyütmüş, bütün dünyaları o dükkân olmuş. Siyasete girince ticaretleri geri gidecek zannederlerdi. Kayseri’de dört yıl ilçe belediye başkanlığı, dört dönem de seçimlere katılarak büyükşehir belediye başkanlığı yaptım. Toplamda 21 yıl ediyor ki çok şükür Kayseri tipi belediye başkanlığı modeli sözünü oturttuk. Şimdi de partimizin teamüllerine uygun olarak 81 ilde belediye başkan adaylarını bulmaya çalışıyorum.”

BAŞKENT İÇİN İLK NE YAPARSINIZ?

“Sizin sorularınıza düz mantıkla cevap verirsem “Ankara adayı oldum” gibi algılanabilir. Bu mantıktan kaçıyorum, çünkü bizim partimizde çalışmaları ben yürütüyorum ama nihayetinde Sayın Cumhurbaşkanımıza milimetrik olarak bütün çalışmaları aktarıyorum. Önümüzdeki günlerde de bütün şehirlerle ilgili siyasi analizleri, belediyelerle ilgili mevcut durumu, olabilecek adayları da sunacağım. Ben eski bir deneyimli belediye başkanı olarak en iyi danışmanlık yaparım aslında.”

LÜTFEN O ARKADAŞLAR ADAY OLMASIN

“Belediye başkan adayı ararken iki kriterimiz var. Biri liyakat sahibi olması. Birçok partinin yaptığı gibi “En çok oyu kim alır” diye bir arayış içinde değiliz. O şehri en iyi kim tanır, bu işi en iyi kim yapar, en ehliyetlisi kimdir; buna bakıyoruz. Bazı şaibeli isimler var ki defosunu biliyoruz, vatandaş bilmiyor, parlak biri gibi görüyor. Onu koyduğunuzda çok oy alırsınız ama biz asla öyle birini koymayacağız. İkincisi biraz da adayımızın yüzü gülsün, kapısı açık olsun istiyoruz. Kimi insan buna müsait olmayabilir, kötülüğünden değil, içe kapanıktır mesela. Ama lütfen o arkadaşlar belediye başkanlığına aday olmasınlar. Dışa açık olmalı, sosyal olmalı.”

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV