banner167
banner182
19 Haziran 2021 Cumartesi

ÖZVATAN ÇÖMLEK PEYNİRİNE MARKA TESCİLİ

Özvatan ilçesinde üretimi yapılan Özvatan balı ve çömlek peynirinin marka tescili ile coğrafi işareti için toplantı düzenlendi.

06 Kasım 2018 Salı 09:49
Bu haber 634 kez okundu
ÖZVATAN ÇÖMLEK PEYNİRİNE MARKA TESCİLİ
Haberici -->
Özvatan ilçesinde üretimi yapılan Özvatan balı ve çömlek peynirinin marka tescili ile coğrafi işareti için toplantı düzenlendi.

Yeni ve Yenilenebilir Tarım Uygulamaları Mali Destek Programı Kapsamında Özvatan Kaymakamlığı ve Özvatan Orman ve Tarım İlçe Müdürlüğü tarafından hazırlanan Orta Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen "Özvatan'da Geleneksel Üretimin Tescillenerek Ekonomik Değere Dönüştürülmesi Projesi" açılış toplantısı Özvatan'da gerçekleşti.

Toplantıya Özvatan Kaymakamı Menderes Topçuoğlu İl Müdürü Ayhan Temiz Özvatan Belediye Başkanı Halit Demir ORAN Kalkınma Ajansı Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Sibel Silici, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Raşit Uysal katıldı.

Hazırlanan Proje ile; Özvatan Balı ve Çömlek Peyniri için yapılacak coğrafi işaret ve marka tescili ile Kayseri ili Özvatan ilçesinde ülke ve bölge ölçeğinde aşağıdaki kazanımların sağlanması amaçlanıyor. Bal ve çömlek peyniri basta olmak üzere bölgede üretilen tarım ürünlerinin marka değeri, tanınırlığı ve rekabet gücü artacak, coğrafi işaret ve marka tescili yapılan her ürün diğer ürünler için teşvik edici olacak.

Proje ile birlikte bu ürünlerin kimliği belgelenecek, standart üretimi, düzenli analizleri sağlanacak, ürün kalitesi ve pazarlama gücü yükselecek böylelikle bölgesel ve ulusal pazarlarda daha kolay yer bulacak.

Proje, ekonomisi tarıma dayanan Özvatan ilçesinde kırsal ekonominin canlandırılabilmesi ve bölgesel ve ulusal ekonomiye katkının artırılması için etkili bir araç olacaktır. Diğer yandan, proje kapsamında yapılacak eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları ile tarım sektöründe insan kaynağının geliştirilmesi ve üretim yöntemlerinin standart hale getirilmesiyle bölgede ve ilçede tarımsal altyapının güçlendirilmesine destek verilecek.

Yine coğrafi işaretlerle marka değerine kavuşan ve katma değeri artan ürünler ve bu ürünler için proje kapsamında yapılacak tanıtım faaliyetleriyle birlikte, ülkemizin ve bölgemizin tarıma dayalı ticari potansiyelinin ve tanınırlığının artırılmasına katkı sağlanacak.

Ayrıca, proje ile bu ürünlerin üretimi ve muhafazası için üreticiler tarafından kullanılan geleneksel bilgi kayıt altına alınacak, tescillenecek ve ilham verici bir model olarak kırsal bölgelerde sürdürülebilir kalkınmaya dönüştürülmesi sağlanacaktır.

HABER: ERSAN TEMİZEL

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV