banner153
06 Aralık 2020 Pazar

PALDIR KÜLDÜR GİDİYORLAR

İYİ Parti Büyükşehir Belediyesi Meclis Grup Başkanvekili Kazım Yücel, belediyelerin önceki belediye başkanlarının atak ve aktif hareketlerinden dolayı borçlandığını belirterek, “Belediyeler borçlu. Yapacakları bir şey yok. Paldır küldür gidiyorlar” dedi.

23 Ağustos 2019 Cuma 09:36
Bu haber 385 kez okundu
PALDIR KÜLDÜR GİDİYORLAR
Haberici -->
İYİ Parti Büyükşehir Belediyesi Meclis Grup Başkanvekili Kazım Yücel, belediyelerin önceki belediye başkanlarının atak ve aktif hareketlerinden dolayı borçlandığını belirterek, “Belediyeler borçlu. Yapacakları bir şey yok. Paldır küldür gidiyorlar” dedi.

İYİ Partili meclis üyeleri, 31 Mart seçiminden bu yana yaptıkları çalışmaları düzenledikleri basın toplantısı ile anlattı. İYİ Parti İl Başkanı Süleyman Bozkurt, laf olsun diye muhalefet yapmadıklarını söyledi.

Bozkurt, “Biz laf olsun muhalefeti yapmıyoruz. Bilinçli muhalefet yapmaya çalışıyoruz. Bilinçli muhalefetten kastımız şehrin hayrına olanları desteklemek, burada iradenin önünü açmak. Ama halkımız ve şehrimiz için temelinde rant olan ve adam kayırmacılık olan particilik olan işlere geçit vermedik ve vermeyeceğiz de.  Biz şehrimizi seviyoruz. Şehrin bizi sevmesi içinde gayret edeceğiz. Amacımız Kayseri’nin tamamını sevmesini ve takdir etmesini sağlamak olacak” diye konuştu.

Daha sonra söz alan İYİ Parti Büyükşehir Belediyesi Meclis Grup Başkanvekili Kazım Yücel, Kayseri’de olan sorunları dile getirdi.

MESKEN SORUNU

Sahada aldıkları notları gündeme getirdiklerini ifade eden Yücel, Kayseri’de en büyük sorunun mesken sorunu olduğunu ifade etti. Yücel, “100 bin vatandaşın evi var oturuyor ama meskeni yok. Elektrik ve suyu 2 kat ödüyor. 10-20 yıl yüksek ödüyor. Gündeme getirdik, bu sorunu çözmek için gayret ediyoruz. Başkan beyde de buna sıcak bakıyor” dedi.

FESTİVALLEN ŞEHRİ OLMALIYIZ

Kayseri’nin turist görmediğini ifade eden Yücel, şunları söyledi:

 “Festivaller dedik. Kayseri’de önceden sakallı tarz turist görürdü. Ama şimdi bir tane turist görmüyor. Valilik sitesinde konaklayan kişi sayısı 150 bin birçoğu da işadamı. Turist değil işadamı geliyor. Asla Fransız, Alman filan görmüyoruz. Pınarbaşı’nın patatesi, Develi’nin cıvıklısı ve İncesu’nun üzümü festivale neden olacak. Sucuğu pastırması, kışı ve karı birçok gibi de nedenimiz var. Festivaller şehri olmalı ve yerli turist buraya gelmeli. Kapadokya 3.milyon turist geliyor bunun 10 binini çekemiyoruz. Festivallerle Kayserimizi anlatalım.”

İLGİNÇ İDDİA: İŞADAMINI VERİLDİ

Alışveriş Merkezlerinin şehrin dışına yapılaması konusunda ısrarcı olan Grup Başkanvekili Yücel, AVM’lerin şehrin giriş ve çıkışlarına yapılmasını yineledi. Yücel, “AVM yapılacak. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı ve Kocasinan Belediye Başkanının yerinde olmak istemem. Baypas edilmişler bunu gündeme getirdik. Başkan bey ben haberdar değilim kadar dediği kadar haberdar değil. 23 Nisan’da öğütlenmiş yaşındaki çocuk AVM istiyor. Çocuk park ister oyun alanı ister. AVM istemez. Sayın başkan baypas edilmiş. AVM’lerin olduğu bölgeye bir AVM konulmasına itiraz mı ediyoruz, biz şehrin giriş ve çıkışlarına AVM yapılmasını talep ediyoruz. AVM’ler şehrin içinde yeteri kadar var. Birçok insan AVM’de kirasını ödeyemiyor, boşaltmıyor. Yıllık kira piposunu için yabancı yatırımın cebine gidiyor. Kayseri para kaybına uğruyor. Esnaf zor durumda.  AVM’lerin şehrin giriş çıkışlarına yapılması teklifinde ısrar ediyoruz. Memduh Başkan’da zorda. Çıksın açıklama yapsın. Onunda elinde bir Ankara projelendirmesi var. Bir işadamı işini halletmiş. Biz muhalefet olarak esnafımızın yanındayız” şeklinde konuştu.

VALLAHİ BİLLAHİ YAPMAYACAĞIZ DEDİ

Hava İkmal arazisine yapılacak Millet Bahçesi hakkında da konuşan Yücel şunları söyledi:

“Belediye başkanları Hava ikmal’in Millet bahçesi dönüştürülmesini kendilerine prim çıkarmasınlar. Birçok yerde askeri alanlar devlet politikası gereği Millet Bahçesi’ne dönüşüyor. Kayseri’de de 3 milyon 255 bin metrekarelik alanda bir kısmı lojmanlar olduğu için beklensin biz 1 milyon 255 bin metrekaresinde millet bahçesi yapacağız dediler. Yaptığımız açıklamada sadece bununla sınırlı mı diye sorduk. Kayseri’yi adına yaptığımız açıklamada,  lojmanları kaldırıp imara açarsanız rüzgar alanını kapatacak ve Kayseri’nin hava kirliliği oldukça artacak. Sayın Başkan vallahi ve billahi yapmayacağız dedi. Biz biliyoruz ki belediyeler her tarafa parsel veriyorlar. Onların bu açıklamalarından mutluyum. Burayı yapmamaları lazım. Biz halk tarafından seçilmiş belediye başkanından söz aldık.”

ÇAY BAĞLARINDA 1.5 TL MERKEZDE 4TL

Su fiyatları konusunda ise Yücel, su fiyatlarını yüksek olduğunu söyledi. Yücel, “Suyu çay bağlarında 1.5tl, merkezde dar gelirli 4-4.5 tl ödüyor. Mesken alamayanlarda 6 tl ödüyor. Çay bağları nasıl 1.5tl alıyor diye meclis gündemine getirdik. Hala fiyatlar yüksek. 1.5 tl Kayseri’de suç içen var ama belediye ben varım dediği için 4 tl’ye içen bizler var.”

MÜDAHİL OLSAYDIK HEPSİ İPTAL EDİLİRDİ

Kentsel dönüşüm konusunda da açıklama yapan Yücel,  şunları ifade etti:

“Bir dönem önceki belediye başkanı bomboş bir araziyi kentsel dönüşüme girdirmiş. Kentsel dönüşüm yasası depreme dayanıksız yapılar diye geçiyor ama sonrasın da boş alanı da eklemişler. Beyazşehir’in oradaki araziyi gören belediye başkanımızı bura tam benlik demiş. Hazine arazini çok hızlı bir şekilde kentsel dönüşüme açıyor. 12 parsel yapıyor ve ihaleye çıkıyor. Mis gibi rakamlara satıyor. Bunu satıyor kaynakları da ne yaptı bilmiyoruz. Sosyal alanlarda yeni belediye başkanına kaldı diyor. Kaymağını almış bozasını Memduh Başkana bırakmış.  Bir önceki belediye başkanı ile açıklaması da yapılan konuları telafi etmesinde bir sıkıntı var. Biz bunu yine gündeme getirdik. Sahabiye dahil biz bu konunun içine girsek inanın bütün kentsel dönüşümler durdurulur. Kanun diyor ki kentsel dönüşüm alanı bütündür. Hepsinin çalışması yapılır ve ortak katılım payı vardır. Kanun ruhsat almadan katılım payını öderler diyor.  Bu kanun bunu söylerken bir önceki belediye başkanımız ve şimdiki birkaç belediye başkanımız parselleri sattılar. İtiraz edilmiş olsaydı iptal edilirdi. Duymazdan gelecekler görmezden gelecekler çünkü bir dönülmez yola girdiler. Müteahhitlerle uzlaşma yapsınlar.  Daire başkanı söylüyorum buna cevap veremiyor. Kanun böyle yazdığını bildiği için.”

RAKİBİNİZ YOK NİYE ZARAR EDİYORSUNUZ

Ulaşım A.Ş’nin zararına da değinen Yücel, “Ulaşım A.Ş bir sunum yaptı. Sormasanız dünyanın 3’üncüsüyüz.  Ama ortada bir zarar var. Ulaşım A.Ş’nin rakibi mi var. 20 milyon bir zarar var. Uzun vadeli borçlarla zarar 120 milyon.  Rakibiniz yok niye zarar ediyorsunuz. Rakibiniz olsa yerlerde sürüneceğiz. zararın normal olduğunu söylediler. Kaç bankamatik memuru var soruma cevap alamadım. İstanbul’da Ankara’da var da Kayseri’de de yok mu? Rakipsiz olmasına rağmen 120 milyon borçtan bahsediliyor. 60 kuruşa verilen seçimlerde zarar olmadığı o ortaya çıkıyor. Şimdi ise 6 aydaki zarar 1 milyon lira. Zam yapsak diyorlar. Zam istiyorsanız seçim yok demektir ufukta” diye konuştu.

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ DEMEK ZORUNDA

Belediyenin borç konusunda ise paldır küldür gidildiğini ifade eden Yücel, seçimi kazanan belediye başkanın memnun etmeyecek borç olduğunun altını çizdi. Yücel şunları kaydetti:

Kazanan belediye başkanın memnun etmeyecek borç var. Görevi devren belediye başkanı söylüyor.  350 milyon lira ile belediye devralıyor. 1 milyar 400 milyon borçla devrediyor. Bizim bütçemiz 1 milyar 200 milyon. Bir işletme kuruyorsunuz.  Cironuzun yüzde 10 kar, iki katı borç bu işletme döndürebilir deniliyor. Ama döndürülemez. Kayseri halkı bir önceki belediye başkanlarının aktif ve atak hareketlerinden dolayı borçlanmıştır. Bu net kabul ediliyor. Şimdi ki belediye başkanı da gönül almak için gönül belediyeciliği demek zorunda kalıyor. Para yok. Bu meclis toplantısında halk otobüsçülerin parası ödendi mi diye sordum. Ödeyemedik dediler. Bir hafta geçti dediler. Belediye devlet kaynaklarıyla döndürülebilir durumda. Devlet döndürülmezse bizim belediyelerde döndürülemeyecek durumda. Selam vermek de hizmet. Yeni yol, cadde, imar alanları anlamında asla. Allah belediye başkanına yardım etsin. Kolay bir süreç yaşanmıyor. Sorumlusu biz değiliz. 25 yıldır getirdikleri durum bu.  Şükrü Karatepe muhalefetliği bizi bırakmadan yapılanların yanlış olduğunu söyledi. Bize geçseydik. Borçları açıklar yolumuza bakardık ama Borçları açıklayamıyorlar.  Paldır küldür gidiyor. Belediyeler borçlu. Yapacakları bir şey yok.”

Yücel’den sonra Melikgazi Belediyesi Grup Başkanvekili Adnan Kenanoğlu ve Talas Belediye Grup başkanvekili Hasan Özsoy da çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

 

 

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV