banner153
banner156
17 Şubat 2020 Pazartesi

PALYATİF BAKIM MERKEZİ AÇILDI

Kayseri Sağlık Müdürlüğü, Yeşilhisar Belediyesi ve Hayırsever birlikteliği ile yapımına başlanan Yeşilhisar Palyatif Bakım Merkezini tamamlayarak törenle hizmete açtı.

12 Ekim 2019 Cumartesi 08:49
Bu haber 254 kez okundu
PALYATİF BAKIM MERKEZİ AÇILDI
Haberici -->
Kayseri Sağlık Müdürlüğü, Yeşilhisar Belediyesi ve Hayırsever birlikteliği ile yapımına başlanan Yeşilhisar Palyatif Bakım Merkezini tamamlayarak törenle hizmete açtı.

Yeşilhisar Kaymakamı Onur Titiz, Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit Taşyapan, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, İl Sağlık Müdürlüğü ve İlçe Daire Amirlerinin katıldığı açılış töreni, İlçe Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Aydın Esen’nin açılış konuşması ile başladı.

Açılış konuşmasının ardından söz alan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli’nin gündeminde, Barış Pınarı Operasyonu vardı. Sözlerine operasyona çıkan Türk Ordusuna muzafferiyetler dileyerek başlayan Benli, “Dün başlayan Barış Pınar Operasyonunda, Rabbim ordumuza muzafferiyetler versin diyorum. Bu harekâtın en önemli amacı terör örgütlerini bitirmektir. Suriyeliler üzerinden yapılan algı operasyonlarına lütfen mahal vermeyelim. Bildiğiniz gibi ecdadımızdan aldığımız bilgi, birikim, gelenek ve göreneklerimiz ışığında “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” düsturuyla, ilimizde sağlık alanında Türkiye'de örnek çalışmalara imza atmaktayız. Bunlardan biri de, biraz sonra açacağımız palyatif bakım merkezimiz. Palyatif bakım merkezlerinin özellikle kanser hastalarının son döneminde, ağrı palyasyonunun yapıldığı ve tedavi edilemeyen hastaların son dönemlerine yardım eden bir formatta planlanmakta. Aynı zamanda aile yakınları ile birlikte ortak kararlar alınır. Hayatın bir dönüm noktası olan, inancımıza göre bir son olmayan, ölümdeki yas reaksiyonunun yönetilmesini sağlar. Onun için biz palyatif bakım merkezlerimize, manevi destek uzmanımızı da dahil ederek inançlarımıza uygun bir şekilde hastalarımıza yaklaşmanız gerekiyor. Palyatif bakımdaki asıl amacımız, hayata yıllar katmak değil, yıllara hayat katmaktır.  Yani kaliteli bir yaşam süresi sergilemektir” dedi.

“Kayseri geldiğimizde palyatif bakım merkezlerindeki topyatak sayısı 18 yatak idi, şu an ise toplamda 64 palyatif bakım yatağına ulaşmış bulunmaktayız” diyen Benli, “ Bu da şimdilik yeterli sayıda gözüküyor. Ayrıca Kayseri Şehir Hastanemizde Çocuk Hematoloji Kliniğinin içerisine 7 yataklı bir palyatif bakım merkezi kurmayı planlıyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde onu da hayata geçirmiş olacağız. Pınarbaşı, Yahyalı’dan sonra şimdi de Yeşilhisar’da palyatif bakım merkezini açmış bulunuyoruz. Bu konuda bize destek veren başta Yeşilhisar Belediye Başkanımız Halit Taşyapan ağabeyimize, Sayın Kaymakamımıza ve isimlerinin zikredilmesi istemeyen hayırseverlerimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157