banner167
banner182
20 Haziran 2021 Pazar

PANCAR EKİMİ AZALIYOR

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, pancar ekim alanının yüzde 15 düştüğünü açıkladı.

12 Ekim 2018 Cuma 10:07
Bu haber 649 kez okundu
PANCAR EKİMİ AZALIYOR
Haberici -->
Sıfır Gıda Atığı Liderler Ağı toplantısında konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, pancar ekim alanının yüzde 15 düştüğünü açıkladı. Bunun nedeni olarak, dövizdeki artış, enerji, mazot, gübre ve tohum fiyatlarındaki artışı neden gösterdi ve daralmanın artacağını ifade etti.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF), İngiliz Kraliyet Akademisi ve Netlog katkılarıyla düzenlenen “Sıfır Gıda Atığı Liderler Ağı” toplantısı Ankara’da yapıldı.

Programın açılışında konuşanTGDF Genel Sekreteri İlknur Menlik, programın düzenlenmesinde katkısı olanlara teşekkür ederek bu çalışmanın dünyadaki 1 milyar açın doyurulmasına yetmeyecek olmasına rağmen ciddi bir adım olduğunu ifade etti.

Türk Alman Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Dr. YaşanurKayıkcı, çalışmanın amacının paydaşları bir araya getirerek, sıfır gıda atığı konusunda fikirlerini paylaşmalarını sağlayacak bir platform oluşturmak olduğunu, oluşan gıda atıklarının dünyanın kaybına neden olması yanında çevreye de zarar verdiğini ve her gün üretilen gıdaların üçte birinin atıldığını, bu kayıpların yüzde 63’ünün tarladan sofraya olan süreçte, yüzde 37’sinin ise tüketici ayağında ortaya çıktığını söyledi.

Türkiye Gıda ve içecek sanayi dernekleri tarafından düzenlenen  “Sıfır Gıda Atığı Liderler Ağı ” toplantısında konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, “Kayseri Şeker’de atık önleyici faaliyet kapsamında, şirketimiz faaliyet sahasında yetiştirilen şeker pancarının sökümü sonrası fabrika merkezlerine sevki için fiyatı yaklaşık 3 milyon TL/adet olan maus (pancar temizleme ve yükleme aleti) kullanmaktadır. Pancarın yan köklerine tutunmuş verimli tarla toprağının fabrika merkezine taşınması hem toprak erozyonuna hem de çiftçi ve fabrika için taşıma masraflarının artmasına sebep olmaktadır. Mauslar verimli toprağı tarlada bırakarak hem toprak erozyonunu önlemekte hem de çiftçi ve şirketin nakliyedeki parasal yükünü hafifletmektedir” dedi.

Başkan Akay, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Ülkemizde gerek şeker pancarı tarımında ve gerekse pancarın işlenerek üretilmesi aşamasında maliyetlerin yüksekliği (enerji, tohum, gübre, mazot) karşısında şeker fiyatlarının düşük olması, şeker pancarı çiftçisinin Devlet tarafından sübvanse edilmemesi, NBŞ tehdidi ve sancılı bir özelleştirme sürecinden dolayı pancar ekicilerinin azalmakta ve ekim alanlarının daralmaktadır.”

Konuşmasında, Şeker pancarı katma değeri yüksek, yan ürünleri değerli bir endüstri bitkisi olduğunu ve ülkemizde kesinlikle “stratejik bitki” sınıfına alınarak Devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini belirten Başkan Akay, “Ülke genelinde 2017/2018 kampanya döneminde 3,4 milyon dekar olan pancar ekim alanının 2018/2019 kampanya döneminde yaklaşık yüzde 15 azalarak 2,9 milyon dekara düştü. Son dönemde dövizdeki artışların enerji, mazot, gübre ve tohum fiyatlarında artışa sebep olduğundan önümüzdeki yıl bu daralmanın devam edeceğinin öngörülmektedir” dedi.

Başkan Akay, ayrıca, yaptığı tüm işlerde öncü olmayı tercih eden Kayseri Şeker, genişleme yolundaki stratejisini “gıda katkı maddeleri” sektöründen yana kullandığına dikkat çekti ve Gıda katkı maddelerinin birçoğu ülkemizde üretilmeyip, ithal edildiğini söyledi. İthal ikamesi yaratmak ve ihracat yapan bir şirket olmak amacı ile bu sektöre girilmeye karar verilmiş, faaliyet döneminde yürütülen iki projeden iki ticari ürün elde edildiğini anlattı. TEYDEB 1501 desteği ile yürütülen diyet lifi ve pektin ürünleri için yürütülen projelerle ilgili yatırım çalışmalarının başlatıldığının müjdesini verdi.

Programa Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ile birlikte Kayseri Şeker Fabrikası ziraat koordinatörü Oğuzhan Ulu, İşletme koordinatörü Burak Karaaslan, çevre yönetim Şefi Şafak Çınar, Boğazlıyan Şeker Fabrikası çevre yönetim Şefi Hamza Yılmaz da iştirak ederek programa katılan akademisyenler, kamu ve özel sektörün temsilcileri ile sıfır atık konusunda çeşitli görüşmelerde bulundular.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV