banner167
banner182
23 Haziran 2021 Çarşamba

PANCARDA DAMLAYLA VERİM ARTIŞI SAĞLANDI

Kayseri Şeker’in damla sulama ile pancar yetiştirilmesi konusunda yaptığı girişimler sonuç verdi. İki çiftçi kendi arazisindeki pancar üretiminde kullandığı damla sulama ile yüzde 50’ye varan tasarrufla birlikte verim artışı sağladı.

11 Ekim 2018 Perşembe 10:34
Bu haber 677 kez okundu
PANCARDA DAMLAYLA VERİM ARTIŞI SAĞLANDI
Haberici -->

Kayseri Şeker’in damla sulama ile pancar yetiştirilmesi konusunda yaptığı girişimler sonuç verdi. İki çiftçi kendi arazisindeki pancar üretiminde kullandığı damla sulama ile yüzde 50’ye varan tasarrufla birlikte verim artışı sağladı.

Kayseri Şeker ve Rivulis Eurodrip firmasının ortak projesi kapsamında Develi Bölgesinde Bayram ve Ali Alay’a ait tarlada damla sulama sistemi ile elde edilen şeker pancarının hasat gününde Kayseri Şeker’e bağlı bölge çiftçileri büyük rağbet gösterdiler. Kayseri şeker ile sözleşmeli pancar ekimi yapan bölgelerden gelen Pancar ekicileri damla sulama yapılan tarladaki ürün ile diğerlerini mukayese etme imkanı buldular.

Tarımda verimliliği ve kaliteyi sulama çözümleri ile arttırarak çiftçilere gerekli desteği sağlayan Rivulis Eurodrip firmasının  Türkiye CEO’su H. Arkın Demir, “Türkiye' de pancar tarımında damla sulama sistemini  ilk defa Kayseri Şeker yönetimi bu vizyonu getirdiği  ve geniş çaplı sahiplendiği için teşekkür ediyorum” dedi.

Demir, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sizlerin sayesinde Türkiye Damla sulamada dünyada örnek bir projede başarılı oldu. Son üç yıldır yapılan çalışmalarda Kayseri Şeker Ar-Ge desteği ve lider çiftçilerimizin sağladığı desteklerle şekerpancarında damla sulamanın ne kadar verimi, poları arttırdığını ve yüzde 50-70 su tasarrufu sağladığını  bütün dünyaya göstermiş olduk.Eurudrip, 30 yıldır Türkiye’de  damla sulama üretimi yapan Türkiye'de ilk yerli üretici ve aynı zamanda Uluslararası teknoloji üretim yapan Türkiye' deki en büyük üreticidir. Biz Kayseri şeker yönetimi ile beraber bir misyonla yola çıktık. Türkiye'nin biliyorsunuz bir su problemi var. Sizler de kendi tarlanızda kendi bölgenizde su problemi yaşıyorsunuz. Şekerpancarı için de yapılan karşı lobilerde biliyorsunuz bazen kara propagandalar yapılıyor. En çok kullanılan konu ise sudur. Oysa biz bilimsel bir şekilde gösteriyoruz ki Kayseri şekerin liderliğinde bunu modern sulama yöntemleri ile yaptığımızda yüzde 50-70 daha az suyla daha fazla verim, iki polar daha yüksek ve işçilik kazancımız var. Gübremiz yüzde 30-40 daha az kullanıyoruz. Tabii bir de hastalıklara karşı daha dirençli bir sulama yapıyoruz o yüzden bunu biz hem Türkiye'de 350 bin hektarda sağladığımız su tasarrufunu düşünecek olursak bu sayede biz demek kendi ülkemizde milyonlarca metreküplük su tasarrufu sağlayacağız. Bu ise başka ürünler yapmamızı, yeraltı kaynaklarımızı başka nesillere vermemizi sağlayacak. Artı olarak da Türkiye de bu teknolojiyi biz dünyaya da ihraç edebileceğiz.”

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay,  konuşmasında, “Biz ülke olarak aslında su fakiri bir ülkeyiz. O nedenle suyumuzu çok tasarruflu kullanmak mecburiyetindeyiz. Suyun her geçen gün artan önemini bildiğimiz için biz Kayseri şeker olarak 2018 yılını Damlama sulama yılı ilan etmiştik” dedi.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV