banner153
banner156
30 Mayıs 2020 Cumartesi

PEYNİR YAPMAYI ÖĞRENDİLER

Tarım ve Orman İl Müdürlüğütanıtımınca düzenlenen 2019 Yılı Lider Çocuk Tarım Kampında çocuklar hem eğlendi hem öğrendi. Çocuklar peynir yapmayı öğrendiler.

24 Nisan 2019 Çarşamba 09:42
Bu haber 313 kez okundu
PEYNİR YAPMAYI ÖĞRENDİLER
Haberici -->
Tarım ve Orman İl Müdürlüğütanıtımınca düzenlenen 2019 Yılı Lider Çocuk Tarım Kampında çocuklar hem eğlendi hem öğrendi. Çocuklar peynir yapmayı öğrendiler.

Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, Lider Çocuk Tarım Kampı ile ilgili bilgi verdi. Şahin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“​Bakanlığımızca her yıl ilköğretim 4. Sınıf öğrencilerine,"hayatın merkezinde tarım, tarımın merkezinde çocuk" ilkesinden yola çıkarak doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla "Lider Çocuk Tarım Kampı" gerçekleştirilmekte ve belirlenen temaya dikkat çekildi. Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının koordinasyonunda, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz organizasyonuyla gerçekleştirilen 2019 yılı kamp programı etkinliklerinin bu yıl ki teması "Sıfır Atık" olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda; israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atık miktarının azaltılması, atıkların geri dönüştürülmesi konularında eğitimlerin verildiği, etkinliğe bu yıl 15-18 Nisan 2019 tarihleri arasında Melikgazi İlçesi Fatoş Büyükkuşoğlu İlköğretim okulundan 34 öğrenci ve öğretmenleri katılarak "Lider Çocuk Tarım Kampı" programı gerçekleştirildi.İl Müdürlüğümüzün tanıtımı ile başlayan etkinlik programının ilk gününde, öğrencilere çiğ sütten peynir yapım aşamaları uygulamalı gösterildi. Melikgazi belediyesine ait Atık Ayrıştırma Ünitesine ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ile birlikte geri dönüşüm ünitelerinden kâğıt fabrikasına gezi düzenlenerek, geri dönüşümün önemi hakkında detaylı bilgilendirmeler yapıldı.”

“Etkinlik programının devamında, küçükbaş hayvan işletmesi ve istiridye mantarı üretimi yapılan tesisler gezilerek, İl müdürlüğümüz konu uzmanları tarafından bilgilendirmeler yapıldı” diyen Şahin, “Doğal ürünler bahçesinde, evsel atıklardan kompost yapımı uygulamalı gösterilip, öğrencilerin her birine hediye edilen saksılara çilek fidesi dikimi yapıldı.Pınarbaşı'nda bulunan balık çiftliği ziyaret edilerek, balık üretimi konusunda bilgilendirmeler yapıldı.Son gün öğleden önce, peynir altı suyunun değerlendirilmesi, bayat ekmek israfının önlenmesi ve yeniden mamüle çevrilmesi ile ilgili çeşitli pastalar İl Müdürlüğümüz teknik personelleri ve öğrencilerle birlikte yapıldı.Bitkisel ve hayvansal üretimle birlikte, doğanın önemi, geri dönüşüm, sıfır atık konularının teknik gezilerle ve toprakla buluşturarak öğretilmeye çalışıldığı, dolu dolu geçen dört günlük" Lider Çocuk Tarım Kampı" uygulamasının sonunda düzenlenen sertifika töreninde, öğrencilere katılım belgeleri ve çeşitli hediyeler takdim edildi. Tören, çocuklarla birlikte yapılan bayat ekmekten pastalar ve peynir ikramları ile tamamlandı” dedi.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV