banner203
06 Şubat 2023 Pazartesi

PINARBAŞI BELEDİYESİ İLE COD ENERJİDEN ÇİFTÇİYE TAM DESTEK

Pınarbaşı Belediyesi, COD Enerji Üretim A,Ş.'nin desteği ile önemli bir hizmete daha imza attı. Belediye ve COD Enerji, kırsal kalkınmaya destek vermek ve toprak verimliliğini artırmak amacıyla sıvı gübre üretimine başladı. Toprağın ve ekinlerin ihtiyacı olan sıvı gübrenin bölge çiftçisine ücretsiz olarak dağıtıldığı, günlük 400 tona yakın gübrenin çiftçilere ulaştırıldığı ve maliyetinin ise 16 bin TL olduğu bildirildi.

25 Kasım 2021 Perşembe 11:47
Bu haber 1031 kez okundu
PINARBAŞI BELEDİYESİ İLE COD ENERJİDEN ÇİFTÇİYE TAM DESTEK
Haberici -->
 Pınarbaşı Belediye Başkanı Menduh Uzunluoğlu, bölge çiftçisine verdiği desteğini sürdürüyor. Başkan Uzunluoğlu, şimdide çiftçilerin kullanımı için sıvı gübre tankı satın aldı. Başkan Uzunluoğlu, bölgemizde faaliyet gösteren COD Enerji Üretim A.Ş. ile işbirliği yaparak sıvı gübre üretimine başladık. Burada günlük 400 tona yakın sıvı gübre üretiliyor ve çiftçilere ücretsiz olarak dağıtılıyor. Bizde belediye olarak geçtiğimiz gün çiftçilerimizin kullanımı için sıvı gübre tankı satın aldık. Bundan böyle isteyen çiftçilerimiz ücretsiz olarak kendilerine sunulan sıvı gübreyi bu tank sayesinde seri ve hızlı bir şekilde toprağına serebilecek dedi. 

COD ENERJİ GÜNLÜK 400 TON SIVI GÜBRE ÜRETİYOR GÜBRE ÇİFTÇİLERE ÜCRETSİZ DAĞITILIYOR

Başkan Uzunluoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü. "bölgemizdeki çiftliklerden çıkan ve katı fazda COD Enerji Üretim A.Ş tesisinde ayrıştırılan sıvı gübre, çiftçilerimizin tarlasına ''yeni almış olduğumuz sıvı gübre tankımız'' ile homojen şekilde serilecektir. Bu şekilde hem tarlaların ve toprağının organik yapısı zenginleşecek hemde içerisinde barındırdığı lifli yapı sayesinde toprağın su tutumu artacaktır. ayrıca yağan kar ile birlikte topraktaki ph dengesi de sağlanmış olacaktır. Bu işlem sonrasında önümüzdeki yıl çiftçilerimize rekolte olarak geri dönecektir.'' 
COD Enerji Üretim A.Ş. Yöneticisi Cemil Demirel'de konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında şunları kaydetti." COD Enerji her gün ileri teknoloji ile üretmiş olduğu organik sıvı gübrenin tamamını Pınarbaşı Belediyesi ile birlikte ortak yürütülen proje kapsamında yörenin çiftçilerine bedelsiz olarak dağıtmaktadır. Dağıtılan sıvı gübre günlük ortalama 400 ton ve maliyeti ise yaklaşık 16 bin TL civarındadır. Yürütülen proje kapsamında yöre halkının suni gübre (Kimyasal N,P,K) kullanımının azaltımı ve toprak kalitesinin artırımı hedeflenmektedir. Proje sayesinde yöre halkının ilerleyen günlerde tüm gübre giderlerinin tesis tarafından sağlanan sıvı gübre ile karşılanması amaçlanmaktadır. Organik tarımın olmazsa olmazı olan organik gübrenin Pınarbaşı Belediyesi ve COD Enerji işbirliği ile uygulanması da her geçen gün artan gübre fiyatlarına karşı çiftçiye ciddi bir destek sağlamaktadır,"

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV