banner153
16 Temmuz 2020 Perşembe

PINARBAŞI’DA ŞİDDETE KARŞI SEMİNER

Pınarbaşı Belediyesi Kadına yönelik taciz, şiddet ve cinayet gibi toplumun kanayan yarası haline dönüşen konulara dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla kadınlara yönelik başlattığı eğitim seminerlerini sürdürüyor.

10 Ocak 2020 Cuma 06:39
Bu haber 285 kez okundu
PINARBAŞI’DA ŞİDDETE KARŞI SEMİNER
Haberici -->

Pınarbaşı Belediyesi Kadına yönelik taciz, şiddet ve cinayet gibi toplumun kanayan yarası haline dönüşen konulara dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla kadınlara yönelik başlattığı eğitim seminerlerini sürdürüyor.

Geçtiğimiz günde Pınarbaşı Belediyesi Proje Koordinatörü Zeynep Şahin'in sunumuyla Pınarbaşı Halk Eğitim Merkezi Kursiyerlerine "Aile içi Şiddet ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele" konulu eğitim semineri verildi.

Aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddet konularından toplumsal farkındalık oluşturmak, bilinç kazandırmak ve zihniyet dönüşümü sağlamak temalı sunumda, şiddeti doğuran faktörler, şiddetin tanımı, şiddetin türleri ve şiddeti önleme adına alınması gereken önlemler detaylı bir şekilde ele alındı. Bu bağlamda Pınarbaşı Belediyesi Proje Koordinatörü Zeynep Şahin tarafından Pınarbaşı Halk Eğitim Merkezinde eğitim gören kursiyerlere" Aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddetle mücadelenin önemini anlatan bir sunum yapıldı. Zeynep Şahin, sunumunda kadına yönelik şiddet ve taciz olaylarını rakamlarla istatistiklerle ortaya koydu. Şahin, ülkemizde 2019 yılında 302 kadın çeşitli nedenlerle öldürülürken, 532 kadın şiddete,138 kadın tacize uğrarken, 139 çocukta istismar edildi dedi. Sunumunda “Kim bilir kaç kadın faili meçhul cinayete kurban gitti diyen Şahin, intihar süsü verilerek kaç kadın öldürüldü, kaç kadın sessiz kalıp kendini kaderine mahkum etti. Türkiye’de yapılan araştırmalar maalesef kadınların yüzde 97’sinin hayatlarının bir döneminde belli bir şekilde şiddete maruz kaldığını gösteriyor. Kadına şiddet bizde değil tüm dünyada benzer senaryolarla karşımız çıkıyor. Kadın çalışanlar işyerlerinde ayrımcılık, fiziksel şiddet ve sözlü cinsel, psikolojik, ekonomik şiddete maruz kalıyor dedi.

Proje Koordinatörü Zeynep Şahin, ayrıca Pınarbaşı Belediyesi olarak ilçe genelinde kadınlara yönelik anketler, sunumlar, konferanslar düzenlediklerini de belirterek, bu tür etkinliklerimiz yoğun ilgi görüyor. etkinliklerimize işin uzmanları da davet edilerek kadınlarımız detaylı şekilde bilgilendiriliyor. kadınlar kafalarında oluşturdukları soruları da işin uzmanlarına sorarak bilgi sahibi oluyor ifadelerini kullandı.

Pınarbaşı Belediye Başkanı Menduh Uzunluoğlu'da Kadına yönelik şiddete hayır diyerek, “Toplumumuzun mimarı kadınlarımızdır. Biz onların her zaman yanındayız. Biz güzel ilçemizde de bu tür sorunlarla büyük bir kararlıkla mücadele ediyoruz. Kadına şiddete sıfır tolerans diyoruz. Bizim kültürümüzde kadına ayrı bir değer verilir, baş tacıdır. Yeni nesil de bu bilince sahip olacaktır” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157