banner87
17 Şubat 2019 Pazar

PLANLARIM VAR

Boydak Holding CEO’su Alpaslan Baki Ertekin, Boydak Holding’in satışı iddialarıyla ilgili bilgi verdi

06 Temmuz 2018 Cuma 07:49
Bu haber 409 kez okundu
PLANLARIM VAR
Haberici -->
Boydak Holding CEO’su Alpaslan Baki Ertekin, Boydak Holding’in satışı iddialarıyla ilgili yaptığı açıklamada,  “Müsadere olur ve bana büyüklerimden, amirlerimden bir hazırlık yap denirse A planı, B planı C planı elbette var” dedi.

Boydak holding CEO’su Alpaslan Baki Ertekin, düzenlediği basın toplantısında holding 2018 yılının ilk yarısını değerlendirdi. Ertekin, 2018 yılında 9 milyar 700 milyon ciro hedeflediklerini söyledi.  Dünyada çok iyi bir yerde olduklarını ifade eden Ertekin, 2018’in ilk 6 ayında bin 538 mağaza ulaştıklarını söyledi.  Daha sonra ödenen borçları açıklayan Erterkin, Türkiye Mevduat Sigorta Fonu olarak holdingi teslim aldıklarına 145 milyon dolar banka hesaplarında para olduğunu açıkladı.

SONRA DA KAPANKLARI KAPATIRIZ

Bu rakamın bugün 77 milyon dolara indiğini belirten Ertekin, son 13 ayda 200 milyon dolar borç ödediklerini söyledi.  Ertekin, “Biz TMSF olarak biz burayı teslim aldığımızda 145 milyon dolar banka hesaplarımızda para vardı. 145 milyon dolar olan rakam bugün 77 milyon dolara indi. Har vurup, harman savıyoruz zevki sefa içinde yüzüyoruz.  Hiç bir şeye dikkat etmiyoruz. Önümüzdeki çeyrekte de bunu eritiriz, sıfırlarız. Sonra da kepenkleri kapatırız. Son 13 ayda 200 milyon dolar borç ödedik. Kendimize olan inancımız ve güvencimiz sonsuz. Ama bazı rakamlar var ki insanların kafalarında tereddüt oluşturabilir. Ben bundan altı ay önce önümüzdeki altı ay içinde 146 milyon dolar borç ödeyeceğim deseydim. Gereksiz yere sizi paniğe sevk edecektim. Ben o borcunu ödeyebileceğimi gördüm” diye konuştu.

15 TEMMUZ OLMASAYMIŞ KRİZİN EŞİĞİNDEYMİŞ

HAYAL KURAMAYACAĞI ŞEKİLDE YÖNETİYORUZ

Ertekin, 15 Temmuz darbesinin gerçekleşmemesi durumunda Boydak Holding’in büyük bir krizin eşiğinde kalabilme ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyledi. Üretilen dedikodulara da cevap vererek, şunları anlattı;

“Birileri bir yerlerde konuşuyormuş 145 milyon dolar nakit ile verdim. Toplantılar yapıyorlar,  95 milyon dolara indiriyorlar diye. Tek söyleyeceğim bir şey var. Senin ve senin güruhunun bir araya gelip hayal kuramayacağı şekilde yönetiyoruz. Sen hayalini kuramazsın.  Biz onu gerçek yaptık. Her işte bir hayır var. 15 Temmuz olmasaymış Boydak Holding 2 tane şirketindeki yanlış yatırımlar nedeniyle bugün belki çok büyük krizin eşiğindeydi. Bunlardan bir tanesi Boydak Enerji bir tanesi de maalesef HES. Geçmiş siyasetçiler enkaz devraldık derlerdi ya Gülerdim. Hakketen bazen en kaz devralınıyormuş.  Mali tablolar ortada.  Bir adam her sıkıldığında kredi çeker mi ya. Her sıkıldıklarında kredi çekmişler. Kayyum döneminde tek alınan bir kredi var o da geçmiş Kredilerin işletme sermayesi adına kullanmak için 50 milyon lira kredi alındı. Son dönemde sistemi çalıştırmak için kredi kullandık. Panik havası olmasın bunları söylemedim. 50 bin tane laf söylendi.

HERŞEY KONTROL ALTINDA

36 milyon dolarlık yatırım yaptık. Ağızdan kolay çıkıyor. Şu anda bir şeyden emin olun, Bu şirket iyi yönetiliyor. Borçları çevrilebilir durumda. İlk bilançoyu aldığımda panikledim.  Ama şu anda iyi bir yerdeyiz. Bankadaki paralara dokunmadan borçları yapılandırabilseydik. Uzun vadeye yayabilseydik. Karşınıza çıkıp 100 milyon dolar bankamızda paramız var diyebilseydik. Bugünde iyi durumdayız. 78 milyon dolar nakdimiz var. TL karşı olarak baktığımızda kur bizim lehimize çalıştı. Her şey kontrol altında. Paniklemeye gerektirecek bir durumumuz yok.  Gayet iyiyiz. Bize miras kalan borçların yüzde 70-80’nini temizledik.  Bizi miras kalan yatırımlarının tamamını tamamladık. Yarım kalmış yatırımımız yok. Buna rağmen 78 milyon dolar nakdimiz var.”

KUR DALGALANMASI OLUMLU OLDU

Kur dalgalanmasının kendileri adına olumlu olduğunu kaydeden Ertekin, “Döviz dalgaları bizim için olumlu oldu. Fiili olarak zarar açıklayan şirketlerimiz olmadı. Zarar yapacağını düşündüğümüz şirketlerimizin döviz kurlarının yükselmesiyle kar etti. Biz o süreci iyi yönettik. O doğruları söyleme vakti. Düzlüğe çıktık. Bundan sonra hiçbir şey olmaz” dedi.

KİMİN MALINI SATIYORUZ

Ertekin Boydak Holding’in satışı ile ilgili soruya, mahkeme sürecinin sonuçlanmadığını belirterek,  çıkacak karardan sonra her türlü planlamayı yaptığını söyledi. Ertekin, şunları dedi:

“Hukuk hepimiz için geçerli. Mahkeme süreci sonuçlanmadı. Kimin malını satıyorsunuz Biz kayyumuz burada. Devlet bize dedik arkadaş ben bir karar vereceğim karar verene kadar sevk ve idaresini basiretli bir tüccar gibi sen yapacaksın dedi. Yerel mahkeme bile kararını açıklanmadı. Bu işin Yargıtay süreci ve bir üst mahkemesi var. Belki Anayasa mahkemesine götürecekler. Yargı yollarının tamamın tükenmeden böyle bir şeyin gündeme gelmesi düşünülemez. Hukuk hepimiz için var. Mahkemelerin aldığı kararlara uymakla mükellefiz. Ortada mahkeme kararı yokken bunun dillendirilmesini doğru bulmuyorum. Mahkeme kararı ve müsadere kararı çıkar ondan sonra ne yapacaksınız derseniz her türlü planlama yapmış durumdayım.  Müsadere olur ve bana büyüklerimden amirlerimden bir hazırlık yap denirse A planı, B planı C planı elbette var. Geleceğin ne olduğunu bilmiyoruz. Gaibi konuşuyoruz. Ne olacağını bilmek mümkün değil ama neyin olmayacağını söyleyeyim. Her ne olacaksa sonuçları itibariyle bugünden daha kötü bir şey olmayacak. Satılacaksa da çok daha büyük bugün ve bugün olduğu yerden çok daha iyi bir yere taşıyacak olan bir gruba satılacak. Boydak Holding bir yapıyı tek kir kuruma ve şirkete satmak mümkün değil. Parçalamak zorundasınız. Mobilya markalarını parçalamak durumdasınız. Tekstili kendi içinde 2-3’ye bölmek durumundasınız.  Ayrışımı yapmak zorundasınız. Her biri en doğru ele geçecektir. Ben bunda yüzde yüz eminim. O eski devirler yok. Birilerinin malını, kamunun malını haraç mezat başka birilerine, idare edemeyecek birilerine, arazisi için, stoklanan malı için bunlar eski Türkiye’nin hikayeleri. Yeni Türkiye’de bu hikâyelere yer yok. Yeni Türkiye’de birileri bireyleri alacaksa daha iyi yapacaksa alacak. 13 bin kişiyi 20 bine çıkartacaksa alacak. 420 milyon ihracatı 600 milyon dolara çıkarabilecekse alacak. 10 milyar dolarlık ciroyu 15 milyar dolara çıkarabilecekse alacak. Ve bunu kabul edecek insanlar olacak. Mahkemeler sonucunu beklemek gerekiyor.”

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV