banner167
banner182
18 Haziran 2021 Cuma

POLİSTEN CEP TELEFONU UYARISI

Bayram için uzun yola çıkacaklara uyarı

22 Haziran 2017 Perşembe 03:37
Bu haber 649 kez okundu
POLİSTEN CEP TELEFONU UYARISI
Haberici -->

İl Emniyet Müdürlüğü, Ramazan bayramı nedeniyle bazı tedbirler alırken uzun yola çıkacak vatandaşları da uyardı. Polis, özellikle uzun yola çıkacakların araç kullanırken cep telefonu kullanmamalarını tavsiye etti.

Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, vatandaşların Ramazan Bayramını huzur ve güven içinde geçirebilmesi için Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, asayiş ekipleri tarafından tedbirler alındığı belirtildi.

Buna göre polis, 23 Haziran 2017 Cuma günü mesai bitimi ile başlayacak olan Ramazan Bayramı tatili nedeniyle vatandaşların huzur ve güven içerisinde alışveriş yapmaları ve seyahat etmeleri amacıyla, kent merkezinde şehir içi yollarda bayram öncesi ve bayram tatili süresince gerekli tedbirler alacak.

Alışveriş Merkezlerinin bulunduğu bölgelerde Ramazan Bayramı nedeniyle 23-24 Haziran günlerinde alış-veriş yapmak isteyen vatandaşların oluşturacağı yoğun yaya ve araç trafiği dikkate alınarak, özellikle 27 Mayıs Bölgesi, Millet Caddesi, Camiikebir Bölgesi,  Şekerciler Çarşısı, Sivas Caddesi, İnönü Bulvarı, İstasyon Caddesi ve Sahabiye Mahallesi, ile alış-veriş merkezlerinin önünde ve civarında gerekli trafik tedbirleri alınmış olacak.

DENETİMLERE AĞIRLIK VERİLECEK

Ramazan Bayramı nedeniyle Cumartesi gününden itibaren bayram tatili süresince şehir içi yollarımızda yapılacak olan trafik kontrollerinde; alkol, aşırı hız, emniyet kemeri, hatalı sollama, yakın takip ve şerit ihlali  gibi trafik kazalarının oluşumunda büyük rol oynayan kural dışı davranışların denetimlerine ağırlık verilecek. Yapılacak emniyet kemeri uygulamasında; eğitim amaçlı el ilanları ile çeşitli materyaller dağıtılacaktır. Ayrıca, yorgun, uykusuz ve dalgın araç kullandığı tespit edilen araç sürücülerinin uyarılmaları ve dinlenmeleri sağlanacak.

MEZARLIK ZİYARETLERİ İÇİN TEDBİR

24 Haziran 2017 Cumartesi (Arife) günü mezarlık ziyareti yapmak isteyen vatandaşların Asri Mezarlık güzergahında oluşturacağı yoğun bir araç ve yaya trafiği nedeniyle, Asri Mezarlık güzergahındaki ana kavşaklarda ve Asri Mezarlık  giriş kapılarında gerekli trafik tedbirleri alınacak. Ekipler sabit ve seyir halinde güzergahta bulunarak, ana güzergahlarda trafik yoğunluğu ve meydana gelebilecek muhtemel trafik kazalarının önlenmesi yönünde gerekli tedbirleri alacak. Herhangi bir aşırı yoğunluk beklenmemekle birlikte Bayramın 1. günü sabahı yine Asri Mezarlık güzergahında trafik tedbirleri alınacaktır.

AŞINMIŞ LASTİKLİ OTOBÜSLERE MÜSAADE YOK

Şehirlerarası Otobüs terminaline giriş çıkış yapan otobüslerin takografları, şoförünün alkol durumu, taşımacılık yetki belgesi, zorunlu mali mesuliyet ve Zorunlu Ferdi Kaza Koltuk Sigortaları, şoförlerin sürücü belgeleri, aracın fenni muayene durumu ve araçlarda bulundurulması zorunlu malzeme ve gereçlerin bulunup bulunmadığı denetlenecek. Aşınmış lastik kullanılıp kullanılmadığı, dış ışık donanımlarının faal olup olmadığı kontrol edilecektir. Eksikliği bulunanların trafiğe çıkışına müsaade edilmeyecektir.

Alınan Ramazan Bayramı tedbiri nedeniyle vatandaşlarımızın Bayram tatili süresince ve bayramda trafikle ilgili sorun yaşamaması için dikkat edilmesi gereken hususlar:

Vatandaşların arife gününde alışveriş merkezlerinin bulunduğu bölgelere park sorunu yaşamamaları için özel otolarıyla gitmemeleri önerildi. Araçlarını taşıt yolunu tıkayacak, yaya ve araç geçişlerini engelleyecek, kaldırımları işgal edecek şekilde gelişi güzel park etmemeleri gerekiyor. Şehir içinde ve şehirlerarası yollarda toplu taşıma araçlarından faydalanmaları önerildi. Sürücü ve yolcuların araçların ön ve arka koltuklarında emniyet kemeri takmaları, alkol, aşırı hız, hatalı sollama, yakın takip, şerit ihlali, kavşaklarda geçiş önceliğine uymama, kırmızı ışık ihlali ve uykusuz, yorgun dalgın araç kullanmanın kazaların başlıca sebebi olduğunu unutmamaları ve kurallara riayet etmeleri tavsiye edildi.

Yağışlı günlerde yoldaki su birikintileri veya yağış dolayısıyla oluşabilecek çöküntüleri dikkate alarak araçların hızını azaltmaları, araç kullanırken yayaların üzerine su  sıçratmamak için özen göstermeleri istendi. Cep telefonuyla seyir halinde iken görüşme yapmamaları tavsiyeler arasında yer aldı.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV