banner87
18 Haziran 2019 Salı

PROFESÖRÜ DOLANDIRANLARA HAPİS CEZASI

Kayseri'de emekli profesörü telefonla arayıp kendilerini baş komiser ve başsavcı olarak tanıtarak, profesörün 1 milyon 50 bin TL’sini dolandıran 3’ü tutuklu, 1'i başka suçtan tutuklu, 1'i de firari 5 sanığın yargılandığı davada 4 sanık hakıknda karar çıktı.

08 Ocak 2019 Salı 10:04
Bu haber 253 kez okundu
PROFESÖRÜ DOLANDIRANLARA HAPİS CEZASI
Haberici -->

Kayseri'de emekli profesörü telefonla arayıp kendilerini baş komiser ve başsavcı olarak tanıtarak, profesörün 1 milyon 50 bin TL’sini dolandıran 3’ü tutuklu, 1'i başka suçtan tutuklu, 1'i de firari 5 sanığın yargılandığı davada 4 sanık hakıknda karar çıktı. Sanıklara mahkemece 'gece vaktinde birden fazla kişi ile nitelikli yağma' suçundan ayrı ayrı 12 yıl hapis cezası verilirken, 1 sanık beraat etti. Sanıklara herhangi bir indirim maddesi uygulanmadı.

31 Ekim 2017 tarihinde meydana gelen olayda Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden emekli profesör Ü.G.'yi telefonla arayarak kendilerini baş komiser ve başsavcı olarak tanıtıp dolandıran şahıslar polisin başarılı çalışması ile yakalanmıştı.

Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuklu sanıklar İ.H.P., M.Y., A.D. Metris Kapalı Cezaevi’nden, başka suçtan tutuklu sanık İ.H.Y. de Kapalı Cezaevi’nden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile hazır edilirken, mağdur Ü.G. ve avukatlar duruşma salonunda hazır bulundu. Firari sanık A.P. ise duruşmaya gelmedi. Duruşma savcısı önceki celse verdiği mütalaasını tekrar ederek, tutuklu sanık İ.H.Y.'nin beraatını, diğer sanıkların ise, Türk Ceza Kanunu'nun 149/1-c-d-h maddeleri gereğince 'gece vaktinde birden fazla kişi ile nitelikli yağma' suçundan cezalandırılmalarını talep etti.

Mağdur Prof. Ü.G., söyleyecek bir şeyi olmadığını, mahkemenin kararına saygı duyduğunu belirtti. Tutuklu sanıklardan A.D., “Belediyede çalışan birisiyim. Sanıklar hakkında daha önceden kolluk kuvvetine şikayet ettiğim için, benimle hep uğraştılar. Bu olayı da iftira attılar. Benim olayla alakam yoktur” derken, diğer tutuklu sanık İ.H.P. ise “Mağdur durumdayım, sağlığım yerinde değil, mahkemeye güveniyorum, siz daha iyi bilirsiniz” dedi.

Tutuklu sanık M.Y. de insanlık yaptığını ve iyiliğinin kurbanı olduğunu söylerken, başka suçtan tutuklu İ.H.Y. ise suçsuz olduğunu ifade etti.

Mahkeme heyeti yapılan yargılama sonucu tutuklu sanıklar M.Y., A.D. ve İ.H.P. ile firari sanık A.P.’ye 'gece vaktinde birden fazla kişi ile nitelikli yağma' suçundan herhangi bir indirim maddesi uygulamadan ayrı ayrı 12 yıl hapis cezası verirken, başka suçtan tutuklu sanık İ.H.Y. hakkında ise beraat kararı verdi.

İHA

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV