banner87
25 Mart 2019 Pazartesi

REKTÖR GÜVEN: HER MISRA BÜYÜK MANA İÇERİR

Prof. Dr. Muhammet Güven, İstiklal Marşı’nın “Milli Marş” olarak kabulünün 97. yıldönümü münasebetiyle mesaj yayımladı.

13 Mart 2018 Salı 06:59
Bu haber 382 kez okundu
REKTÖR GÜVEN: HER MISRA BÜYÜK MANA İÇERİR
Haberici -->
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven, İstiklal Marşı’nın “Milli Marş” olarak kabulünün 97. yıldönümü münasebetiyle mesaj yayımladı. Rektör Güven, mesajında, İstiklal Marşı’nın her bir mısra ve her bir kıtasının büyük mana içerdiğini kaydetti.

Rektör Güven, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşımız, 12 Mart 1921 tarihinde TBMM’de ‘Milli Marş’ olarak kabul edilmiş ve o tarihten bugüne 7’den 70’e tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız tarafından coşku içerisinde okunmaya devam edilmektedir. İstiklal Marşı bizler için sadece bir şiir, bir marştan öte, ülkemizin bağımsızlık mücadelesi ve egemenliğinin simgesidir. İstiklal Marşı’nda geçen her cümle, her mısra ve her kıta, milletimiz tarafından yaşanmış, vatan ve bayrak aşkının en güzel sembolüdür. O yüzden her okunduğunda ve her dinlendiğinde ilk günkü heyecanı ve coşkusunu bizlere hissettirmektedir. Bizi istiklal mücadelesine zorlayan ve İstiklal Marşı’mıza bu coşku ve bu manayı katan düşmanlarımız dün vardı, bugün de varlar ve yarın da var olacaklar. Adları ve yöntemleri değişse de, ülkemiz üzerine kirli emellerini aynen sürdüren düşmanlarımıza karşı, korkmadan dik duruşumuza devam edeceğiz. Her karışı şehit kanıyla yoğurulmuş bu vatan topraklarında en son ocak kalana kadar ay yıldızlı bayrağımız dalgalanmaya ve milletimiz ebediyete kadar hür ve bağımsız yaşamaya devam edecektir.”

“Bu duygularla İstiklal Marşı’mızın kabulünün 97. yıldönümünde milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygı ve rahmetle anıyorum” diyen Güven, “Bu vatan uğruna canını seve seve feda eden tüm şehitlerimizin ruhları şad ve mekânları cennet olsun. Milli şairimizin de söylediği gibi, Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” dedi.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV