banner87
21 Şubat 2019 Perşembe

SABIR İMTİHANINDAN GEÇECEĞİZ

İl Müftüsü Şahin Güven, hacı adaylarına önemli bilgiler vererek, “Kutsal topraklara yolculuk, bir sabır yolculuğudur" dedi

28 Haziran 2018 Perşembe 08:03
Bu haber 280 kez okundu
SABIR İMTİHANINDAN GEÇECEĞİZ
Haberici -->

İl Müftüsü Şahin Güven, hacı adaylarına önemli bilgiler vererek, “Kutsal topraklara yolculuk, bir sabır yolculuğudur. Her şeyimizle birlikte sabredeceğiz, sabır imtihanından geçeceğiz” uyarısında bulundu.

Müftü Şahin Güven, Melikgazi Belediyesi konferans salonunda, 2018 yılı Hac ibadetini ifa edecek hacı adayları için organize edilen hac seminerinde konuştu. Seminere, Melikgazi ilçesinden hacca gitmeye hak kazanan 270 hacı adayı katıldı.

Güven, “Haccın Hikmeti ve Hacdaki Sembollerin Anlamı” başlığını taşıyan konuşmasının başında, hac kuralarının sonuçlarından yüzleri gülerek nasiplenen hacı adaylarının, bu durumdan dolayı Yüce Mevla’ya çok şükretmelerini söyledikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizler, dünyanın neresinde olursak olalım, hacca gitmeyi, kendimize büyük bir görev olarak addeden insanlarız. Hatta bir kısmımıza, ekonomik ve sağlık yönünden farz olmamasına rağmen mutlaka gitmek isteriz. Çünkü her Müslümanın gönlünde, hacca gitmek gibi güzel bir duygu vardır. Kayseri’den, Temmuz’un 26’sında ilk hacı kafilesini göndereceğiz inşallah. Bu yolculuğa çıkmadan önce, birtakım hazırlıklar yapmak zorundayız. Özellikle de kendimizi manen oraya hazırlamamız gerekiyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da şehit yakınları ve gazilerimiz kuraya tabi olmadan hacca gidebilecekler. Bu yıl, Kayserimizden 20’ye yakın şehit yakını ya da gazimiz hacca gidecek inşallah.”

Güven, hacı adaylarına, bu kutlu yolculuğa çıkmadan önce iki hususu önemle hatırlatmayı gerekli gördüğünü ifade ederek şunları söyledi:

“Bu yolculuk, bir sabır yolculuğudur. Her şeyimizle birlikte sabredeceğiz, sabır imtihanından geçeceğiz. Özellikle de topluca yapılan ibadetlerde ve işlerde herkesin birbirine tahammül etmesi gerekmektedir. Kafile içerisinde yaşlılar olacak, belki engellilerimiz bulunacak; onlara göre hareket etmek durumundayız. Diğer kardeşlerimiz, onlara tahammül göstermelidirler. Bu tahammül, kendilerine sevap olarak yazılacaktır inşallah. İkinci olarak, yine topluca yapılacak ibadetlerde ve işlerde, din görevlilerimiz ve kafile başkanlarına tabi olmalısınız. Onların yönlendirmelerine göre hareket etmelisiniz. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem), dua ederken, ‘Ya Rabbi! Bana, haccımı ve hac yolculuğumu kolaylaştır’ diye yalvarmış ise demek ki bizler de o kolaylığı, Yüce Mevla’mızdan istememiz gerekiyor. Çünkü üzerinde bulunduğumuz şey, zorlu ve meşakkatli bir yolculuktur.”

Programında sonunda, İl Müftülüğü tarafından hacı adaylarına meyve suyu ve kek ikram edildi.


HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV