banner87
26 Mart 2019 Salı

SARAYIN DUVARLARI ORTAYA ÇIKARTILACAK

Keykubadiye Kazısı Başkanı Prof. Dr. Ali Baş, 2018 yılı kazı çalışmalarına geçen seneki kazının devamı niteliğinde Kuzey yöndeki su kaynağına doğru sürdürdüklerini belirtti.

10 Ağustos 2018 Cuma 07:36
Bu haber 603 kez okundu
SARAYIN DUVARLARI ORTAYA ÇIKARTILACAK
Haberici -->
Keykubadiye Kazısı Başkanı Prof. Dr. Ali Baş, 2018 yılı kazı çalışmalarına geçen seneki kazının devamı niteliğinde Kuzey yöndeki su kaynağına doğru sürdürdüklerini belirtti. Keykubadiye Sarayın özgün durumu ile ilgili verilerin hepsinin toprak altında bulunduğunu ve bu duvarların açığa çıkarılmasına çalıştıklarını ifade etti.

Kayseri Şeker Fabrikası arazisi içerisinde bulunan ve beş yıldan beri kazı çalışmaları devam eden 1. Aladdin Keykubad’ın yazlık sarayının olduğu mekanda başlatılan kazılardaki elde edilen verilerin Türk tarihine ışık tutması bekleniyor.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Avni Hokkaömeroğlu, Yönetim Kurulu üyelerinden Harun Halıcı, Hurşit Dede, Halis Lektemur, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Osman Canıtez, Şeker-İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı İbrahim Dayı ile birlikte Keykubadiye kazı alanında incelemelerde bulunarak Kazı Başkanı ProfDr.Ali Baş ve kazı heyetinde bulunan Prof. Dr. Remzi Duran, Araştırma Görevlileri, Dr. Şükrü Dursun ve Necla Dursun’dan çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

Kazı çalışmaları hakkında Keykubadiye Kazısı Başkanı Prof. Dr. Ali Baş, yaptığı açıklamada, “2018 yılı kazı çalışmalarımıza geçen seneki kazının devamı niteliğinde Kuzey yöndeki su kaynağına doğru çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Keykubadiye Sarayın özgün durumu ile ilgili verilerin hepsi toprak altında bulunuyor. Bu duvarların açığa çıkarılmasına yönelik olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Özellikle Kayseri Şeker’in ve Kayseri Büyükşehir Belediyesinin kazı çalışmalarımızdaki  desteğinden dolayı teşekkür ediyorum dedi.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay da, incelemeler sonrasında yaptığı açıklamada, “Kazı ekibinin değerli çalışmalarını yerinde müşahede etmek için Yönetim Kurulu üyelerimizle birlikte geldik. Bilindiği üzere burası Kayseri şekerin arazisi içerisinde bulunan tarihi bir mekan. Bu mekanda 1. Alaaddin Keykubad’ın yazlık sarayının kalıntıları bulunuyor. 1. Aladdin Keykubat Anadolu Selçuklu'nun büyük sultanlarından bir tanesidir. Bu kazılarda çıkan belgelerden gördüğümüz kadarıyla 1.Aladdin Keykubat, Sultanı muazzam olarak adlandırılan bir Sultandır. Aynı zamanda Anadolu’yu da ihya eden bir Sultan, onun yazlık Sarayı ile ilgili bu çalışmalar gerçekten çok anlamlı değerlidir. Burası, Türk sarayları adına Türkiye'de yapılan önemli kazı alanıdır. Bu çalışmalar beş sene önce sondaj çalışması izni almamız sonucunda başladı. Sağolun daha sonra siz de arkeolojik kazı çalışma iznini de alarak kazı çalışmalarını uzman bir ekiple sürdürüyorsunuz. Burada çıkacak sonuçları belki tarihe ışık tutacak ve belki bizim tarihi mirasımızı tekrardan ihya edilmesine katkı sağlayacak. Anadolu'daki Türk tarihi açısından da belki de farklı sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Bunun için de çalışmalarınız çok değerli ve anlamlıdır. Biz size zor şartlarda fedakarca yapmış olduğunuz çalışmalardan dolayı şükranlarımızı ifade ediyoruz. Kayseri Şeker olarak iş ve buna karınca kararınca katkı sağlıyor olmak bizim için bir şereftir” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV