banner87
16 Haziran 2019 Pazar

SATILMAYACAK

TMSF Yönetim Kurulu Başkanı Muhiddin Gülal, Boydak Holding ekonomik durumu ile ilgili tehlike olmadığı için satışının gündemlerinde olmadığını söyledi.

Bu haber 672 kez okundu
SATILMAYACAK
Haberici -->
TMSF Yönetim Kurulu Başkanı Muhiddin Gülal, Boydak Holding ekonomik durumu ile ilgili tehlike olmadığı için satışının gündemlerinde olmadığını söyledi.

TMSF Yönetim Kurulu Başkanı Muhiddin Gülal, Boydak Holding ekonomik durumu ile ilgili tehlike olmadığı için satışının gündemlerinde olmadığını söyledi. Mahkeme kararı kesinleşince duruma bakacaklarını ve isim değiştirmeyi de düşünmediklerini dile getirdi. Başkan Muhiddin Gülal Boydak, İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı “Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı” hakkında destek olacaklarını belirtti. Gülal, “İstikbal Bellona ve Mondi’de en az yüzde 10 indirim yapılarak hükümetin enflasyonla mücadelesine güçlü bir destek verilecek” dedi.

Şirketin geleceği ile ilgili sorulara da yanıt veren Gülal, mahkeme kararlarına uymakla mükellef olduklarını belirterek, “Şirketlerin ekonomik devamlılıkları önemlidir. Eğer bu tehlikede ise satışları gündeme gelir. Varlık satışı ile desteklediğimiz şirketler var. Boydak Holding ekonomik durumu ile ilgili tehlikede olmadığı için satışı gündemimiz de yok. Mahkeme kararı neticelenince kısa vadede satışla ilgili bir projeksiyonumuz yok. Mahkeme kararını bekliyoruz. Mahkeme kararı kesinleşince projeksiyon gerçekleşecek, blokmuş, yoksa parçalayarak mı satarız bilmiyoruz. Aynı zamanda şimdilik gündemimiz de isminin değişmesi söz konusu değildir” diye konuştu.

Boydak Holding’te hisseleri bulunan ve herhangi bir yargılaması olmayan hissedarlarla ilgili de açıklama yapan Gülal, “Boydak Holding de değil genelde tüm şirketlerimiz hissedarlarla ilgili durum söz konusudur. Yasal düzenleme çalışması var. Bu yapıya bulaşmamış hissedarların haklarını korumakla mükellefiz. Onlara çok yardımcı olamadık. Bir yasal düzenleme ile önümüzdeki süreçte bunu ortadan kaldırırız” dedi.

"KESİNLİKLE 'ZAM YAPMAYACAKSINIZ' DEDİK"

"Yıl sonu itibari ile biz Boydak Holding'i 1 milyar lira karla kapatmayı hedefliyoruz" diyen, TMSF Başkanı Gülal, "Yazın ülkemiz olağanüstü dönemden geçti. Ülkemiz ekonomisi spekülatif ataklarla karşılaştı. Bu da kurda bir yükselme olarak yansıdı. Boydak Holding’in de girdilerinde bir artışa neden oldu. Arkadaşlarla bir toplantı yaptık 'kesinlikle zam yapmayacaksınız' dedik. Bu süreçte Boydak Holding ve diğer TMSF kayyumuyla yönetilen şirketler zam yapmadı. Boydak Holding yüzde 30 seviyesinde indirimle bir kampanya başlamıştı. Bu süreçte Boydak olding üç markasıyla Enflasyonla Topyekun Mücadele Kampanyasına destek verecek en az yüzde on olmak kaydıyla CEO'muzla anlaştık. Onlar yüzde 10'un altına düşmeyecekler ama üstüne çıkmak adına birkaç gün içerisinde de beni bilgilendirecekler bir kampanya süreci başlatacağız. Biz Boydak Holding'i devraldığımızda aktif bir büyüklüğü hemen hemen 7.6 milyar seviyesindeydi. Bugün Boydak Holding'in aktif büyüklüğü 10.1 milyar seviyesinde. Yüzde 27 seviyesinde Boydak Holdingi biz aktif olarak büyüttük" dedi.

"CİRO DA YÜZDE 8.3 ARTIŞLA 7.3 MİLYAR SEVİYESİNE ULAŞTI"

Boydak Holding'in cirosunu açıklayan Gülal, "Devraldığımız gün itibari ile öz kaynak rakamı da 5.8 milyar seviyesindeydi. Boydak'ın şuan itibari ile öz kaynak rakamı 7.01 seviyesinde. 2017'nin ilk 9 ayıyla şimdi 2018'in ilk üç çeyreğini yorumladığımızda ciro da yüzde 8.3 artışla 6.7 milyar lira olan rakamımız 7.3 milyar seviyesine ulaştı. Biz bir evvelki yıla göre ciromuzu yüzde 8.3 arttırdık. Şunu da ifade etmem lazım mobilya sektörü de 2017 özellikle ÖTV indirimi ile birlikte rekor ciro yaptığımız 2017'de Boydak Holding'in son on yılının en üst seviyesine çıkardık ciro olarak. Dolayısıyla 2018 yılında biz aynı rakamı yakalar mıyız diye tereddütlerimiz vardı ki, olağanüstü dönemlerde yaşadık. Ama arkadaşlar sağ olsunlar bunun üstüne çıkarak yüzde 8.3 seviyesinde cirolarımızı attırdılar. Devamında şirketimizin değeri hemen hemen yüzde 30 seviyesinde arttı ve 1.2 milyar liraya ulaştı. Biz bu süreçte net karlılığımızı da hemen hemen yüzde 3 seviyesinde arttırdık. 613 milyon liradan 754 milyon liraya çıkardık. İlk çeyrek itibariyle ve yıl sonu itibari ile biz Boydak Holding'i hemen hemen 1 milyar lira karla kapatmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

"BİZ BU SÜREÇ İÇERİSİNDE BU BORCUN 264 MİLYON TL KISMINI ÖDEDİK"

Boydak Holding'in ihracatta çok önemli bir işlev gördüğüne dikkat çeken TMSF Başkanı Gülal, "Yüzde 52 seviyesinde vergilerimizde bir artış söz konusu. 327 milyon liradan 497 milyon liraya yükselttik. Yani ilk üç çeyrek itibariyle 497 milyon lira devletimize vergi ödedik. Tabi süreçte Boydak Holding önemli bir ihracat aktörü. 2017 her manada rekorlar yılı ve ihracatımız 2018'in ilk üç çeyreğinde yüzde 6.4 artarak 288 milyon dolarak seviyesine ulaştı. Biz bu süreçte şirketleri yönetirken, yatırım ihtiyaçları varsa hiç çekinmeden gerekli yatırımları yapıyoruz. Bu süreçte de Boydak Holding 2018'in ilk üç çeyreğinde 110 milyon liralık bir Ar-Ge yatırımı gerçekleştirdi. Biz 2018'de 85 yeni mağaza açtık. Şu an Boydak Holding'in mağaza sayısı bin 490 seviyesinde ve toplam çalışan sayımızda 12 bin 564. Diğer taraftan biz devraldığımız gün itibariyle Holding'in 364 milyon dolar borcu vardı. Biz bu süreç içerisinde bu borcun 264 milyon lira kısmını ödedik. Ciddi de bir borç hafifletmiş olduk. Şuan 104 milyon lira borcu var. Hemen hemen bu da liraya döndü. Yaklaşık 600 milyon lira banka borcu var grubumuzun ama bu yapının içerisinde" dedi.

"ŞİRKETLER BİZE DEVROLDUĞU ANDAN İTİBAREN BİZİM GÖZÜMÜZDE ARTIK BİRER MİLLİ SERVET"

Boydak Holding bünyesinde başarılı çalışmalar gerçekleştirildiğini ifade eden Gülal, "Boydak Holding tarafında işler iyi gidiyor. TMSF kayyumundaki şirketler bize devrolduğu andan itibaren bizim gözümüzde artık birer mili servet, her biri milletin malı. Dolayısıyla bu şirketler Boydak özelinde ve tüm TMSF kayyumunda yönetilen şirketler özelinde katma değer üretmeye devam edecekler. Boydak Holding ile alakalı da mahkememiz ceza alan hissedarların hissesini müsadere kararı verdi. Karar henüz kesinleşmedi. Biz devam eden süreçte de özellikle büyük gruplarımızda müsadere kararı bekliyoruz. Kararların kesinleşmesini müteakiben gerekli projeksiyonlarımızı yaparak bu şirketlerle alakalı yol haritamızı tamamlayacağız" şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV