banner87
24 Nisan 2019 Çarşamba

ŞEKER YAZ SICAĞINDA ÇİFTÇİYİ AVANSLA SERİNLETTİ

Kayseri Şeker Fabrikası, 6 ilde pancar çiftçisine avans dağıttı

26 Temmuz 2018 Perşembe 10:53
Bu haber 312 kez okundu
ŞEKER YAZ SICAĞINDA ÇİFTÇİYİ AVANSLA SERİNLETTİ
Haberici -->
Kayseri Şeker’in 14 bin 490 pancar ekicisine verdiği 2.5 milyon litre motorin ve 51 milyon TL sulama avansı ile birlikte, dağıtılan toplamda 64 milyon TL avans, kavurucu yaz sıcaklarında pancar ekicisi çiftçileri serinletti.

Kayseri Şeker ile sözleşmeli pancar ekimi yapan Kayseri, Yozgat, Sivas, Nevşehir, Tokat ve Amasya olmak üzere 6 ilde 21 bölge ve 424 köyde yaklaşık 14 bin 990 çiftçi adeta bayram yaptı.

 Kayseri Şeker Fabrikası ile sözleşmeli pancar ekimi yapan; Kayseri Merkez, Yeşilhisar,  Develi, Bünyan, Pınarbaşı, Şarkışla, Gemerek, Sarıoğlan, Boğazlıyan, Yenifakılı, Yenipazar ve Çandır olmak üzere 12 Bölge ile Turhal Şeker Fabrikası ile sözleşmeli pancar ekimi yapan; Sivas, Yıldızeli, Çamlıbel, Tokat, Zile, Turhal, Niksar, Pazar, Artova olmak üzere 9 bölge olmak üzere 21 Bölgede 14 bin 490  çiftçiye  toplam 51 milyon TL sulama avansı verildiği  açıklandı.

Ayrıca; Kayseri Şeker ile sözleşme yapan Pancar Çiftçisine ton başına 1.5 litre olmak üzere toplamda 2.5 milyon litre olarak gerçekleşen motorinin bedelinin ise yaklaşık 13 milyon TL olduğu belirtildi.


Böylece Kayseri Şeker’in çiftçisine 25 Temmuz itibarı ile verdiği motorin ve sulama avansının  toplamda 64 milyon TL olduğu ve  avansların  çiftçiler tarafından büyük memnuniyetle karşılanarak avansların  kavurucu yaz sıcaklarında çiftçileri serinlettiğine dikkat çekildi.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, sulama avansı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Kayseri Şeker olarak çiftçimizi namerde değil merde dahi, muhtaç etmemek için gayret ediyoruz” dedi.

Başkan Akay, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bilindiği üzere Kayseri Şeker, Şeker pancarının ekiminden sökümüne kadar her aşamasında çiftçisinin yanında olmakla kalmayıp, pancar tohumları toprakla buluştuktan fabrikaya teslim edilinceye kadar geçen süre içerisinde çiftçilere; Gübre avansı, Tohum Avansı, Çapa Avansı, Sulama Avansı, Ramazan Bayramı avansı, Kurban Bayramı Avansı, Söküm Avansı, Mazot avansı, Ekim ve ilaç avansı adı altında düzenli ve gününde yapılan ödemeler dışında, çiftçilerinin temlik kredisini daha az kullanarak faiz yükünden daha az etkilenmesi ve şeker pancarı tarımından elde ettiği gelirin kendi cebinde kalması için pancar ekicilerine yönelik kampanya döneminde Faizden kurtarma avansı da vermektedir.”

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV