banner167
banner182
02 Aralık 2021 Perşembe

ŞEKER’DEN TARLA GÜNÜ

Kayseri Şeker, 2019-2020 Pancar Kampanya döneminin ilk tarla günü etkinliğini Tokat İli Niksar İlçesi Çengelli Köyünde düzenledi. Etkinlik sonrasında Pancar tohumları dualar eşliğinde toprakla buluştu.

17 Mart 2019 Pazar 11:19
Bu haber 477 kez okundu
ŞEKER’DEN TARLA GÜNÜ
Haberici -->
Kayseri Şeker, 2019-2020 Pancar Kampanya döneminin ilk tarla günü etkinliğini Tokat İli Niksar İlçesi Çengelli Köyünde düzenledi. Etkinlik sonrasında Pancar tohumları dualar eşliğinde toprakla buluştu.

Tarla günü etkinliğine,  Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Yönetim Kurulu üyelerinden Halis Lektemur, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdür yardımcılarından Kazım Duygulu, Turhal Şeker Fabrikası Müdürü Hulusi Yüksel, Turhal Şeker Fabrikası Ziraat Koordinatörü Burhanettin Türkaslan, Çiftçi Koordinatörü Salih Yoka, Niksar Ziraat Odası Başkanı Ömer Yeteroğlu, Niksar Bölge çalışanları, Çengelli Köyü  ve civar köylerden çiftçiler  katıldı.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, tarla gününde yapmış olduğu konuşmada, “Türkiye’de özellikle son zamanlarda ürünlerle ilgili yaşanan sıkıntılar nedeniyle üretimin ne kadar önemli olduğu bir kez daha kendisini göstermiş oldu. Onun için  çiftçinin işini başarılı bir şekilde sürdürmesi, Türkiye’nin geleceği ve  ihtiyaçları açısından da önemlidir. Biz de çiftçimize bu önemli işinde elimizden geldiği kadar katkı sağlıyoruz” dedi.

Başkan Akay sözlerini şöyle sürdürdü; “Ağaçların yeşerdiği, toprağın ısındığı  güzel bir bahar gününde   biz de pancar tohumlarını  toprak ile buluşturmak için Niksar İlçemizde Çengelli Köyünde toplanmış bulunuyoruz. Biz Kayseri Şeker olarak çiftçinin bu  işini ve her işini  önemsiyoruz. Çünkü üretime ve helal kazanca atılan bir adım bizim için değerlidir. Bu işleri önemsediğimizi göstermek için de bu törenleri yapıyoruz. Daha önce Kayseri'de, Sivas’ta, Yozgat'ta bu törenleri yapmıştık. Bu sene ilk defa Niksar’da bu ekim törenini gerçekleştirmiş oluyoruz. Bu vesile ile Niksar’ın Çengelli Köyü çiftçilerimize teşekkür ediyorum. Allah işlerini rast getirsin inşallah bereketli olsun.”

Niksar Ziraat Odası Başkanı Ömer Yeteroğlu, “Üretimin en önemli ayağı arz ve talebin anında karşılanmasıdır. Çiftçilerimizin Kayseri Şekerden talepleri anında karşılanıyor ve çiftçilerimiz Kayseri Şeker’de beklediği istikrarı görüyor. Bu nedenle Niksar Ovasında Şeker pancarı tarımına talep artıyor. Kayseri Şeker’in Turhal Şeker Fabrikasını bünyesine katmasıyla birlikte Niksar İlçemizde şeker pancarı üretimi ikiye katlamış durumdadır. Bundan sonraki sürecin bu şekilde  devam etmesi durumunda 15-20 yıl önceki üretimlerimizi yeniden  yakalayacağımıza inanıyoruz. Kayseri Şeker’in personeli işi iyi biliyor. Biz çiftçilerin talepleri anında karşılanıyor. Teknik personel, işi bildiğinden dolayı sahada kendilerini gösteriyorlar tarlalarımıza gelerek tarlamızda ürünümüzün daha iyi yetişmesi ile ilgili olarak uygulamalar yapıyorlar bu nedenle pancar tarımına da talepte çok fazla artış oldu. İlerleyen zamanlarda Kayseri deki arazilerden daha fazla Niksar ovasında ekimin olacağına inanıyorum” dedi.

Yapılan konuşmalar sonrasında pancar tohumları dualar eşliğinde toprakla buluştu. Ekim sonrasında çiftçilere bir de tarlada köy kahvaltısı ikram edildi.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner184
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV