banner167
banner182
18 Ekim 2021 Pazartesi

ŞEKER'E YATIRIM TEKLİFLERİ GELİYOR

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, 2011 yılında 176 milyon olan öz kaynağı 879 milyona yükselen Kayseri Şeker'e yatırım teklifleri geldiğini söyledi.

23 Kasım 2019 Cumartesi 07:22
Bu haber 393 kez okundu
ŞEKER'E YATIRIM TEKLİFLERİ GELİYOR
Haberici -->
Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, 2011 yılında 176 milyon olan öz kaynağı 879 milyona yükselen Kayseri Şeker'e yatırım teklifleri geldiğini söyledi.

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, yaptığı açıklamada 2011 yılında acze düşmüş Kayseri Şeker'in büyümesi ve gelişmesi için borçlanarak çalışmak durumunda olduğunu ifade ederek, "Borçluyuz ama ödeme kabiliyeti en yüksek seviyedeyiz. Kayseri Şeker’in bir sıkıntıya girmiş durumu yok. Ama birileri küçük hesaplarla, küçük çıkarlarla, menfaatleri, şahsi birtakım ihtirasları için, bitmeyen şahsi hevesleri için, buradan yedikleri ağızlarına tatlı geldiği için Kayseri Şeker’i böyle yaftalamaya çalışıyorlar. Acze düşürdükleri Kayseri Şeker'le borçlu Kayseri Şeker’i birbirine karıştırıyorlar. Kayseri Şeker en güçlü halinde çalışmasını sürdürerek devam ettirecek" dedi.

Birilerinin küçük hesaplarla, şahsi birtakım ihtirasları, bitmeyen şahsi hevesleri için Kayseri Şeker’i yaftalamaya çalıştığını dile getiren Akay, "Kayseri Şeker Fabrikası gerçekten Türkiye’de Türk Şeker’den sonra en fazla fabrika sayısına sahip bir kuruluş. Özelleştirmeden fabrika alan sektörün tek kuruluşu. Fabrika alarak büyümesini ve gelişmesini devam ettiriyor. 2011 yılında bu fabrikaya geldiğimizde o zaman Ocak ayında bu fabrikayı gezmek için içeriye girmiştik. Ben korkmuş, ürkmüştüm, çatılar çökmek üzereydi. Betonun üzerinde paslanmış demirlerin parçaları birikmişti. Tavandan paslanmış demirler düşmüştü. Kafamı kaldırıp baktığımda çatı adeta çökmek üzereydi. Şimdi bu işletme çatısından tabanına kadar makinesi, teçhizatı, her şeyi yenilendi. Kayseri, Şeker Fabrikası’nı yeniden kurdu. Bunlar bedava olmuyor. Bunları yaparken de elbette borçlanacaksınız. Birileri Kayseri Şeker’e çamur atmak, kötü niyetli olarak düşmanca tavırlar geliştirerek ifade kullananlar, borçlu olmakla acze düşmeyi karıştırıyorlar. Kayseri Şeker 2011 yılının Ocak ayında acze düşmüştü, iflas etmişti. Ama Kayseri Şeker şimdi sektörde büyümesini ve gelişmesini devam ettirmek için borçlanarak çalışmak durumunda. Biz yıllardır yüksek karlar sağlayarak ve bu karları sermayeye ilave ederek, bir kısmını hissedarlarımıza dağıtarak, çiftçimize çok fazla kazandırarak, yüksek vergiler vererek, aynı zamanda şirketin sermayesini artırarak bu güne geldik. 2011 yılında 176 milyon olan öz kaynağı şimdi 879 milyon. Bağımsız denetim raporlarına göre 1 milyar 200 küsür milyon. Kayseri Şeker bunu para kazanarak elde etti, bu başarıyı sağladı. Kayseri Şeker’in kayıtlı aktif değeri 3 milyar 308 milyon. Bu kadar hacim içerisinde elbette ki borçlanacak olan kurum Kayseri Şeker. Geçen yıl Turhal Şeker Fabrikası'nı aldık, onun bedelinin ötesinde bir de 380 milyon civarında işletme sermayesi ihtiyacı oldu. Elbette bunları borçlanarak karşılayacaksınız. Biz geçtiğimiz yıl özelleştirmeden fabrika aldıktan sonra ülkemize yapılan ekonomik saldırılardan dolayı faizler yüzde 14’lerden yüzde 36’lara çıktı. Türkiye’deki bütün işletmeler kredi kullanıyorlar, hepsi etkilendi.

Acze düşürdükleri Kayseri Şekerle borçlu Kayseri Şeker’i birbirine karıştırıyorlar. Kayseri Şeker en güçlü halinde çalışmasını sürdürerek devam ettirecek. Bundan hiçbir şekilde tereddüt yok" dedi.

Söylentilerin çalışanları ve çiftçileri daha fazla kenetlediğini aktaran Hüseyin Akay, "Bu söylentilerin nasıl faydası oldu? Kayseri Şeker’in çiftçisi ve çalışanları adeta kenetlendi. Çok uğraşsaydık belki bu motivasyonu sağlayamazdık. Ama bu Kayseri Şeker’e karşı yapılan alçakça saldırılar, haksız ithamlar bizim çiftçi ve çalışanımızı adeta kenetledi. Daha fazla motive etti. Bu bize başarı olarak dönüyor" diye konuştu.

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner184
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV