banner153
07 Aralık 2019 Cumartesi

SEYYARLARA ÇÖZÜM SÖZÜ

Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan seyyar satıcı esnafı, sorunlarına çözüm bulunmasını istedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç şehir dışında olmasından dolayı seyyar satıcılar arasından belirlenen temsilcilerle Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan konuştu. Seyyarların pazarcı esnafı olması yönünde çözüm üretilmesi sözü verildi.

23 Temmuz 2019 Salı 09:46
Bu haber 268 kez okundu
SEYYARLARA ÇÖZÜM SÖZÜ
Haberici -->
Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan seyyar satıcı esnafı, sorunlarına çözüm bulunmasını istedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç şehir dışında olmasından dolayı seyyar satıcılar arasından belirlenen temsilcilerle Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan konuştu. Seyyarların pazarcı esnafı olması yönünde çözüm üretilmesi sözü verildi.

Geçen hafta zabıta ekiplerinin karpuz satan seyyar esnafa müdahalesi ve karpuzlarını kepçeyle alarak imha etmesiyle kentte başlayan seyyar tartışması devam ediyor. Yaklaşık 50 kadar seyyar satıcı esnafı sorunlarını belediye başkanına anlatmak ve çözüm bulunması için Büyükşehir Belediyesine geldi. Polis ve zabıtanın belediye önünde aldığı önlem sonrasında, seyyar satıcılarla görüşme yapıldı. Seyyarlar arasından belirlenen temsilciler belediyeye alındı.

BEYHAN İLE GÖRÜŞTÜLER

Seyyar satıcılar arasından belirlenen temsilciler belediye binasına girdi ve Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan ile görüştü. Bir saat süren görüşme sonrasında seyyarlar dışarı çıktı ve meslektaşlarına açıklama yapması beklendi.

TARTIŞMA YAŞANDI

Belediyeye görüşmeye giren temsilcilerin dışarı çıktıktan sonra açıklama yapmamama meslektaşlarını şaşırttı. Açıklama alamayan seyyarlar, belediye binası önünden ayrılmak istemedi. Bu sırada polis ekipleri tarafından görüşme yapan temsilcilerin meslektaşlarıyla görüşmesi istendi.

İKİ AY İÇİNDE ÇÖZÜM

Görüşme yapan temsilciler, meslektaşlarına ilk açıklamada belediyenin kendilerine iki aylık borçlarını ödemeleri noktasında işlerini yapmalarına müsaade edeceklerini sonrasında ise bu işi yapamayacaklarını ifade ettiler. Çözüm noktasında duruma göre Pazar yeri verilmesi ile ilgili çalışma olacağı ama herkese verilmeyeceğini dile getirdi. Bu sırada grup içinde bulunanlar, Pazar yeri verilmesiyle ilgili sözün yerine getirilemeyeceği gibi herkese verilmeyeceği, mağduriyetlerin devam edeceğini belirterek belediye binası önünden ayrılmak istemedi.

SURİYELİ İSYANI

Suriyelilerin seyyar satıcılık yaptıklarını dile getiren seyyar satıcılar, kendilerine hemen ceza kesilip ürünleri elinden alınırken, Türklerden daha fazla olan Suriyeli seyyar satıcılara zabıtanın hiçbir işlem yapmadığından yakındı. Suriyelilere tanınan hakların kendilerine de tanınmasını isteyerek, ayrımcılık yapılmaması, kendi ülkelerin de yabancı ülke vatandaşı muamelesi gördüklerini dile getirdiler.

CEZALARI ÖDEYEMİYORUZ

Seyyar satıcılar, belediyelerin zabıta ekipleri tarafından yazılan cezaları ödeyemedikleri için zor durumda olduklarını ve faiziyle birlikte bu cezaların katlandığını söyledi. Ödeyemediği ceza nedeniyle cezaevine girdiklerini belirten seyyar satıcılar, vergi levhası aldıklarını, alıp sattıkları bütün ürünlerle ilgili işlemlerin yasal ve faturaları olduğunu dile getirdi. Buna karşın çok sayıda ceza kesildiğini ve sıkıntı yaşadıklarını anlattı.

MÜDÜR AÇIKLIK GETİRDİ

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürü Mustafa Kayacık, içerde yapılan görüşme ile ilgili olarak seyyar satıcı esnafına bilgi verdi. Kayacık, yapılan görüşmede, iki aylık bir zaman dilimi olacağını ve bu süreçte kesin bir çözüm bulunması yönünde karar alındığını dile getirdi. Kayacık, iki ay sonrası için seyyar satıcılara Pazar yeri verilmesi yada farklı bir çözüm üretilerek mağduriyetlerin ortadan kaldırılması konusunda görüş birliği oluştuğunu, belediye olarak bu yönde de çözüm üretileceğini belirtti.

DOĞRU DEĞİL

Kayacık, Suriyeli seyyar satıcılara müsaade edildiği ve ceza yazılmadığı söylemlerinin doğru olmadığını açıkladı. Bu açıklama üzerine seyyar satıcılar, Suriyelilere yazılmış herhangi bir ceza makbuzu gösterilemeyeceğini, ayrıcalık tanındığını ve kendilerinin mağdur edildiğini ileri sürdü.

İSİM ALINDI

Zabıta Müdürü Mustafa Kayacık, mağduriyetlerin giderilmesiyle ilgili olarak seyyar satıcıların isim ve telefon bilgileri alınarak, üretilecek çözüm konusunda bu yönde yapılacak araştırmalarda seyyar satıcı olanların değerlendirmeye alınacağını duyurdu.

CUMHURBAŞKANINDAN YARDIM İSTEDİLER

Seyyar satıcılar, sorunlarının çözümü ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istedi. Seyyar satıcılar, “15 Temmuz geçişi darbecilere karşı Cumhurbaşkanımız sokağa çıkma çağrısı yaptı. Biz de tereddütsüz çıktık. Mücadele ettik. Bize yine çık dese çıkarız. Bizim sorunumuzu belediye başkanı değil sayın Cumhurbaşkanımız çözer. Kendilerinden yardım bekliyoruz” dediler.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV