banner167
banner182
20 Haziran 2021 Pazar

SEZARYENDEN SONRA NORMAL DOĞUM YAPABİLİRSİNİZ

Op. Dr. Mustafa Ertürk açıklama yaptı

30 Haziran 2017 Cuma 08:29
Bu haber 994 kez okundu
 SEZARYENDEN SONRA NORMAL DOĞUM YAPABİLİRSİNİZ
Haberici -->

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mustafa Ertürk, ilk doğumunu sezaryenle yapan bir annenin normal doğumda yapabileceğini söyledi.

Günümüzde sezaryenle doğum yapmış olan anne adayı sayısının oldukça arttığına dikkat çeken Kayseri Özel Melikgazi Hastanesi Dr. Mustafa Ertürk,  “Sezaryenle doğum yapan bir anne uygun şartların sağlanması durumunda normal doğum yapabilir. Sezaryen doğum geçmişi bulunanların normal doğum yapmasında çok düşük bir risk var” dedi.

Normal doğum sırasında bebeğin doğum kanalından geçmesi esnasında büyük kazanımlar elde ettiğini ifade eden Op. Dr. Mustafa Ertürk, “Bebek normal doğum esnasında solunumu, akciğerlerin temizlenmesi, vagenflorasını alarak bağışıklık sisteminin güçlenmesi gibi birçok kazanım elde ediyor. Bebeği bu faydalardan mahrum bırakmamak için normal doğum ilk öncelik olmalı. Çok acil ve gerekli durumlarda sezaryene başvurmak gerekir” dedi.

Avrupa ülkelerinde yıllardır sezaryen sonrası normal doğum yaptırıldığına dikkat çeken Op. Dr. Ertürk, “Anne adayının gerekli muayene ve tetkikler sonucunda normal doğum yapmasında hiçbir sakınca yok. Çok küçük komplikasyonlar oluyor. Normal doğum yapmak isteyen ve bunu eşiyle konuşarak anlaşan anne adaylarına riskler anlatılarak normal doğum öneriyoruz. Bunun için sezaryenle yapılan doğumun üstünden bir yıl ve üzeri zaman geçmiş olması gerekiyor. ”

Op. Dr. Mustafa Ertürk, Kayseri Özel Melikgazi Hastanesi olarak sezaryen sonrası normal doğum yaptırdıklarını ifade ederek, “Anne adayları hastanemize gelerek muayene olabilir ve normal doğum için uygun olup olmadıklarını öğrenebilirler. Bu tür anne adaylarında normal doğum şansı yüzde 11’ler den, yüzde 92’ye kadar var” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV