banner167
banner182
15 Haziran 2021 Salı

SICAK ÇARPMASI KALICI HASAR BIRAKIR

Prof. Dr. Nurullah Günay uyardı

02 Temmuz 2017 Pazar 09:14
Bu haber 1736 kez okundu
 SICAK ÇARPMASI KALICI HASAR BIRAKIR
Haberici -->

Kayseri Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Erciyes Üniversitesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim görevlisi Prof. Dr. Nurullah Günay, hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte görülebilen sıcak çarpmalarına karşı vatandaşları uyardı ve kalıcı hasar bırakabileceğine dikkat çekti.

“Sıcak çarpması, aşırı sıcak havada vücut ısısını ayarlayan terleme mekanizmasının bozulmasına bağlı olarak, ısının düşürülememesi sonucu ortaya çıkar” diyen Prof. Dr. Nurullah Günay, “Sıcak çarpması acil olarak tedavi edilmediği takdirde, vücutta kalıcı hasarlara veya hayati kayıplara neden olabilir” dedi.

Modern yaşam tarzının sıcak çarpmalarını tetiklediğine dikkat çeken Kayseri Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Acil Tıp Uzmanı Prof. Dr. Nurullah Günay, “Havaların iyiden iyiye ısınması ile sıcak çarpmaları yeniden gündemimize girmiştir. Sıcak çarpmalarını kolaylaştıran faktörlerin önemli bir kısmını “modern yaşam” şeklinde hayatımıza katan bizlerden başkası değiliz.  Sıcak çarpmasına neden olan yanlış şehirleşmenin çözümü bu gün için mümkün gözükmemekte ve kişisel olarak elimizde bir imkân bulunmamakla birlikte, doğru ve yeterli sıvı alımı ile kendimizi sıcak çarpmalarından bir miktar da olsa korumaya çalışabiliriz. Eski hayat tarzına karşı bugünkü yeni yaşam şeklini kıyasladığımızda sıcak acillerinin günümüzün daha önemli bir problemi olduğunu görebiliriz” diye konuştu.

Günay, eski hayat tarzında olmayan betonlaşma ile hava akımının engellenmesi sıcak çarpmalarında bir faktör oluşturduğunu ifade ederek, “Bu mecburiyet, yüksek binaların, neredeyse tüm şehrin nefes borusu sayılan rüzgârını kesmesi, bu gün için çözümsüz bir sıcak çarpmasına oluşum etkenidir. Bir diğer etken ise yetersiz ve/veya yanlış sıvı alımı olup, bekli de günümüzde kişisel olarak düzenlemesi yapılabilecek tek faktör gibi gözükmektedir. Rafine meyve suları ve meşrubatlar soğuk bir şekilde tüketilmektedir. O an için geçici bir serinlik hissi oluşturan bu soğuk ürünlerin içerdiği şekerin vücudumuza iki türlü zararı olmaktadır. Birincisi her türlü şekerin bilinen zararları (kalp damar ve şeker hastalığı başta olmak üzere), ikincisi Sıcak acillerinde yapılması gereken sıvı alımı iken, soğuk tüketilen bu rafine ürünler ile tam tersi yapılmış olmaktadır. Diğer bir ifade ile serinlediğimizi zannederken, vücudun ihtiyacı olan başlıca su, elektrolit ve mineraller atılmaktadır. Bu noktada eski hayat tarzına hızla dönersek karşımıza sağlıklı kaynak suları, geleneksel tarımla üretilen taze meyve sebzeler ve ayran çıkacaktır. Bu ürünlerin bu gün için bilinen bir zararlı etkileri bulunmamaktadır. Aksine, bu sıcak ve yeni yaşam şeklinde en iyi dostlarımız olacaklardır” ifadelerini kullandı.

“Evde yapılacak tedavi uygulamaları hafif belirtileri için mümkündür” diyen Prof. Dr. Nurullah Günay, “Bu belirtiler arasında bitkinlik, el ve ayaklarda görülen hafif şişlikler, isilik şeklindeki cilt lezyonları, iskelet kas sistemi ağrıları ve krampları yer almaktadır. Hayati tehlike oluşturmayan bu durumlarda uygun sıvı alımı ve serin bir mekân ile iyileşme sağlanabilir. Ancak, başta yaşlılar ve çocuklar olmak üzere ağız yolu ile beslenme imkânı kalmamışsa ve sıcak çarpmasının ciddi belirtileri olan ateş, bilinç değişikliği, bayılma gibi belirtiler görülüyorsa hemen bir acil servise başvurulmalıdır.” dedi.   

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV