banner87
banner151
20 Ocak 2019 Pazar

SİGARA 100 BİN CANA MAL OLUYOR

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nuri Tutar, bilgi verdi

09 Şubat 2018 Cuma 06:53
Bu haber 403 kez okundu
SİGARA 100 BİN CANA MAL OLUYOR
Haberici -->

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nuri Tutar, her yıl ülkemizde 100 bin kişinin sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkat çekiyor.

Tütün ürünleri arasında en fazla tercih edilen sigara, dünyada yaşam kayıplarına neden olan hastalıkların ilk sıralarında yer alan kalp, inme ve kanserin en önemli tetikleyicilerinin başında yer alıyor.

Hem, kullanım oranlarının artması, hem de sigara içiciliğin daha erken yaşlara inmesinin ölüm nedenleri üzerindeki istatistiklere de yansıyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nuri Tutar, her yıl ülkemizde 100 bin kişinin sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkat çekiyor.

Sigara dumanında çoğunluğu toksit olmak üzere 4000 civarında madde bulunuyor ve tek bir nefes çekildiğinde, 300 milyon ile 3 milyarpartikül akciğerlere girerek hücre yapısını bozuyor ve hastalıklar için zemin hazırlıyor.

Sigaranın dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alan akciğer kanserlerinin yüzde 90’ından sorumlu olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Nuri Tutar, bununla birlikte sigara içenlerde kalp hastalıklarının daha fazla görüldüğünü, özellikle kadınlarda kalp krizi geçirme riskinin iki kat arttığını belirtiyor. Doç. Dr. Nuri Tutar, sözlerine şöyle devam ediyor;

“Sigara içenlerin KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) nedeniyle kaybedilme riskinin de 13 kat arttığını biliyoruz. Üreme sistemi üzerinde de olumsuz etkiler yarattığı bilinen sigara, erkeklerde cinsel sorunların, kadınlarda da düşük ve ölü doğum riskini artıyor.”

PASİF İÇİCİLER DE ZARAR GÖRÜYOR

Sigara kullanımı kişinin sadece kendisine değil, dumanı solumak zorunda kalan çevresindekilere de zarar verdiğini vurgulayan Doç. Dr. Nuri Tutar, sigara içenlerin eşlerinde akciğer kanseri gelişme riskinin, içmeyenlerin eşlerine göre yüzde 20-30 oranda arttığını söylüyor. Doç. Dr. Nuri Tutar, konuyu şöyle anlatıyor:

“Sigaranın yanmasıyla ortama iki tür duman salınıyor. Bunlardan bir tanesi filtreden geçerek bağımlının soluduğu dumandır ki, bu dumanın içeriğinde partiküler maddeler azalır. İkincisi ise tütün ürününün yanması ile uç kısmından çıkan ve filtreden geçmeyen yan akımdır. Bunun içeriği hem duman hem de partiküler maddeler açısından zengindir ve çevresel tütün dumanının yüzde 50-80’inini bu duman oluşturur. Bu nedenle zarar verme etkisi de yüksektir.”

ELEKTRONİK SİGARA, NİKOTİN BAĞIMLILIĞINI PEKİŞTİRİYOR

Günümüzde özellikle sigarayı bırakmak isteyenlerin tercih ettiği yöntemlerden biri olan elektronik sigaranın bağımlılıktan kurtulmaya bir  faydası olmadığını söyleyen Doç. Dr. Nuri Tutar, “Aslında elektronik sigara da bir nikotin ürünü olduğu için alışkanlığın kesilmesine engel olmuyor. Aksine, nikotin bağımlılığın daha da pekiştiriyor. Kullanıcıyı psikolojik olarak sigarayı bıraktığı düşüncesine yöneltmesine rağmen vücuda nikotin girmeye devam ediyor” diyor.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV