banner153
banner156
26 Şubat 2020 Çarşamba

SİGARA İÇİN 11 BİN KİŞİ BAŞVURDU

Kentteki 5 adet Sigara Bırakma Polikliniğine 2019 yılında toplamda 11 bin 132 vatandaş sigarayı bırakmak için başvuruda bulundu.

12 Şubat 2020 Çarşamba 06:48
Bu haber 447 kez okundu
SİGARA İÇİN 11 BİN KİŞİ BAŞVURDU
Haberici -->

Kentteki 5 adet Sigara Bırakma Polikliniğine 2019 yılında toplamda 11 bin 132 vatandaş sigarayı bırakmak için başvuruda bulundu.

Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü, Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolaysıyla yaptığı açıklamada bilgilendirmede bulundu. Müdürlük, şu açıklamayı yaptı;

“Dünya Sağlık Örgütü tarafından sigara ile mücadele konusunda, tütün ürünleri tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı zararlı etkilerin önlenmesi ve küresel tütün salgınını önlemek amacıyla yapılan çalışmalar bağlamında 1987 yılından bu yana 9 Şubat “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” olarak anılmaktadır. Sigara kullanımı, halk sağlığı açısından ciddi sonuçları olan küresel bir sorundur. Sigara tüketiminin ve sigara dumanına maruz kalmanın; ölümlere, hastalıklara ve sakatlıklara neden olduğu ve tütün ürünlerinin farmakolojik olarak toksik ve kanserojen olduğu bilimsel bir gerçektir. Sigarayı bırakmak istiyor ancak başarısız olacağınız korkusu ile vazgeçiyorsanız ya da bırakmayı deneyip zorlanıyorsanız kendinizi yargılamadan, suçlamadan mücadele etmeyi seçmelisiniz. Bu yaşadıklarınız “iradesizlik” değil, nikotin bağımlılığının beklenen bir sonucudur. Bu süreci bir iyileşme süreci olarak kabul etmeli, destek almalı ve kararlılıkla mücadelenizi devam ettirmelisiniz. Size yardımcı olacak bir “Sigara Bırakma Polikliniğine” başvurabilirsiniz. ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattını ücretsiz arayabilir, yardım alabilirsiniz. İlimizde hizmet veren 5 adet Sigara Bırakma Polikliniği mevcut olup; bu poliklinikler; Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kayseri Şehir Hastanesi, Melikgazi Sağlıklı Hayat Merkezi, İldem Sağlıklı Hayat Merkezi, Miraboğlu Sağlıklı Hayat Merkezleridir. Bu merkezlere 2019 yılında toplamda 11 bin 132 vatandaş sigarayı bırakmak için başvurmuş, bu kişilerden 7 bin 541 kişiye farmakolojik tedavi başlanmış, 3 bin 591 kişiye ise danışmanlık hizmeti verilmiştir. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü vesilesi ile tüm vatandaşlarımızı sigarayı bırakmaya, fiziksel aktiviteye ve sağlıklı beslenmeye davet ediyoruz. Unutmayın sigara içtiğiniz her an, hayatınızdan ve sevdiklerinizle geçireceğiniz sağlıklı zamanlardan çaldığınız anlardır. Sigarayı bırakmayı ertelemeyin, sağlığınızın sizi mecbur etmesini beklemeyin. Şimdi karar alın ve hemen uygulamaya başlayın. Sigarayı bırakmak için en doğru zaman şu andır. Kendiniz ve aileniz için yeni bir başlangıç yapın ve sigarayı bırakmaya karar verin.”

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV