banner153
07 Haziran 2020 Pazar

SIĞINMACILAR KONUŞULACAK

Kayseri Gönüllü Kültür Kuruluşları Derneği Başkanı Ahmet Taş, Kayseri’de sığınmacılar, problemleri ve çözüm yolları sempozyumunu düzenleneceğini açıkladı.

01 Kasım 2019 Cuma 09:29
Bu haber 297 kez okundu
SIĞINMACILAR KONUŞULACAK
Haberici -->

Kayseri Gönüllü Kültür Kuruluşları Derneği Başkanı Ahmet Taş, Kayseri’de sığınmacılar, problemleri ve çözüm yolları sempozyumunu düzenleneceğini açıkladı.

Başkan Ahmet Taş, yaptığı açıklamada, “Bugün ülkemizde çoğunluğu Suriyeli olmak üzere 5 milyondan fazla sığınmacı insan yaşamaktadır. Suriyelilerin dışında Afganistan, Doğu Türkistan, Irak, İran ve diğer ülkelerden gelen sığınmacılar ülkemizin farklı bölgelerinde hayatlarını devam ettirmektedirler.

Kayseri şehrimizde ise yine çoğunluğu Suriyeli olmak üzere Afganistan, Irak, İran ve diğer ülkelerden gelen insanlar olmak üzere 90 binin üzerinde sığınmacı yaşamaktadır. Kayseri'de sığınmacılar için geri gönderme merkezi olup, kamp bulunmamaktadır. Ülkemizin diğer şehirlerinde olduğu gibi Kayserimiz ’dede sığınmacılarla yerli halk arasında zaman zaman problemler yaşanmakta olup emniyet güçlerimizin, yerel yöneticilerin, sivil toplum kuruluşlarının, diyanet teşkilatımızın ve kanaat önderlerinin devreye girmesiyle bu problemler çözülmeye çalışılmaktadır. İçişleri Bakanlığımızın verilerine göre Türkiye'de yerli halkımızın suç işleme oranı yüzde 2,5 olup sığınmacıların suç işleme oranı yüzde 1,5 civarındadır. Bu da gösteriyor ki sığınmacıların suç oranı yerli halktan daha aşağıda bulunmaktadır” dedi.

“Kayseri Gönüllü Kültür Kuruluşları Platformu olarak şehrimizde yaşayan sığınmacıların problemlerini farklı açılardan masaya yatırıp anlamak ve yaşanan problemlere çözümler neler olabilir tartışıp konuşmak için bir program yapmaya karar verdik” diyen Taş, “Yapılan değerlendirmeler sonucunda Kayseri’de ki sığınmacılar, problemleri ve çözüm yolları sempozyumunu düzenlemeye karar verdik. 2 Kasım 2019 Cumartesi günü Kocasinan Belediyesi konferans salonunda saat 10.00’ da başlayıp saat 16.00’a kadar devam edecek sempozyumda  toplamda 3 oturumda 9 tebliğci 9 ayrı açıdan sığınmacıların problemlerini ve çözüm yollarını masaya yatıracaklar.

Sempozyumda tebliğci olarak Kayseri İl Müftülüğü, Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü, il Göç İdaresi, Kayseri Organize Sanayi Odası Başkanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, İHH İnsani Yardım Derneği, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı, Erciyes Üniversitesi ve Kayseri Üniversitesi temsil edilecekler.

Kayseri protokolünün, Kayseri basını ve sivil toplum kuruluşlarının da davetli olduğu sempozyumun ülkemiz ve şehrimiz için güzel sonuçlara vesile olmasını dilerim” diye konuştu.

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV