banner87
13 Aralık 2018 Perşembe

SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRMA, KUL HAKKI YEME

Kayseri İli Esnaf ve Din Görevlileri Bilgilendirme Çalıştayınde din görevlileri de konuşma yaptı.

08 Mart 2018 Perşembe 07:06
Bu haber 408 kez okundu
SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRMA, KUL HAKKI YEME
Haberici -->
Kayseri İli Esnaf ve Din Görevlileri Bilgilendirme Çalıştayınde din görevlileri de konuşma yaptı. Konuşmalarda din görevlilerinden, “Sigortasız işçi çalıştırma, kul hakkı yeme” sloganıyla sosyal güvenlik bilincini arttırma çalışmaları yapmaları istendi.

Kayseri İli Esnaf ve Din Görevlileri Bilgilendirme Çalıştayı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi Projesi (KİDEP) bilgilendirme semineri Primler Daire Başkanı Nedim Can’ın katılımıyla Kayseri Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünde gerçekleştirildi.

Nedim Can, sosyal güvenliğin anayasal bir hak olduğunun ve Türkiye’de çalışmaya başlayan herkesin mutlaka sosyal güvenlik sistemine dahil olması gerektiğinin altını çizdi. Bilgilendirme toplantısında Kayseri Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hacı Ali Hasgül, KİDEP kapsamında esnaf bilgilendirme toplantısı açılış konuşmasını yaptı.

Kayıt dışı istihdamla mücadelede yapılan çalışmalar ile önemli mesafe kat edildiğini belirten Hasgül, 2002 yılında yüzde52 seviyelerinde olan kayıt dışı istihdam oranının yapılan çalışmalar neticesinde bugün oranın yüzde34’lere kadar düşürüldüğünü, 2017 Kasım ayı verilerine göre sigortasız çalışanların oranının Kayseri bölgesi için (Kayseri, Sivas, Yozgat) yüzde32.79 olduğunu belirtti.

Seminere Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanlığından Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgen Akçam ve Genel Sağlık Sigortası Prim ve Tescil Daire Başkanlığından Ahmet Furkan Yeniceoğlu konuşmaları ile katılım sağladılar.

Kayseri İl müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven ve Erzincan Üniversitesi İslam Hukuku Anabilim dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Hadi Sağlam’ın katılımıyla gerçekleşen din görevlileri bilgilendirme toplantısında ise, İslam ve Sosyal Güvenlik Konulu sunum yapıldı. Bireysel sigorta iman iken, toplumsal sigorta sosyal güvenliktir vurgusu yapılarak din görevlilerine seslenildi. Kanaat önderleri olarak topluma bilgi veren, yönlendiren kişiler olarak din görevlilerinden “Sigortasız işçi çalıştırma, kul hakkı yeme” sloganıyla sosyal güvenlik bilincini arttırma çalışmaları yapmaları istendi.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV